Топ теми

Градският съвет на Чикаго впечатлен от проекта на Дупница за социални жилища, разгледаха го на онлайн конференция

Градският съвет на Чикаго обмени опит по отношение на жилищната си политика и изграждането на социални жилища с Дупница. Това стана по време на онлайн конференция. Дупница е впечатлила ръководството на американския мегаполис с проекта за социални жилища, които бяха изградени на мястото на бившите казарми. Информация за проекта е достигнала чрез служителка на кметството на Чикаго, която преди време е работила в България като доброволец, а също и чрез информационните платформи на ЕС, където е публикувана информация за проекта.

„Чикаго е един от най-сегрегираните градове в САЩ и ние искаме да покажем някои холистични, изчерпателни начини, по които жилищното строителство и развитието на кварталите могат да интегрират населението, да предоставят възможности за повишаване на благосъстоянието и да развиват общностите“, казват организаторите.

Проектът на Община Дупница беше представен от главен експерт „Европроекти“ Десислава Иванова, която е и координатор в екипа за управление.

„За мен беше чест да представя нашия проект пред чикагската общественост. Чикаго е град, с който се чувствам тясно свързана, тъй като именно него са избрали за свой втори дом много наши съграждани и мои лични приятели. В дискусията от американска страна участваха комисар Хуан Себастиан Ариас, заместник-директор по политиката, офис на кмета, и Мариса Новара, комисар, Департамент за жилищата. Домакин бе Дрю Уилямс-Кларк, директор на департамент „Справедливи и устойчиви общности” към Градски съвет за планиране. Модератор на събитието беше Хедър Д. Париш, изпълнителен директор на фонда Албърт Пик-младши. В събитието трябваше да се включи и Еманюел Грегоар, първи заместник-кмет по градско планиране в Париж, за да представи техния опит в решаването на жилищните въпроси, но участието му отпадна поради непредвидени ангажименти.

„Лично аз бях впечатлена от факта, че макар и в различни мащаби, градовете ни са изправени пред едни и същи проблеми, свързани с жилищната политика и сегрегираните етнически общности. Колегите от Чикаго пък бяха впечатлени от пакета социални услуги, които сме предоставили на целевата група по проекта, както и от мащабното безвъзмездно финансиране от страна ЕС и републиканския бюджет. Изявиха желание след време да се запознаят с нашия проект и социалните ни дейности на място”, коментира Иванова.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *