Ако управата на общината продължава в същия дух – скоро бизнес в нашия град няма да има…
Замисленото увеличение на данъци, такси и цени на услуги за гражданите на Благоевград от 1 януари 2025 г. го виждам като начален стадий на фалит. Казвам го като човек със солиден стаж в ресторантьорския бизнес, в който съм от 1994 г. Такова мислене от страна на кмет досега не сме имали! В момента нямаме никаква подкрепа, никаква! Малко да закъснеем с наема, веднага почват да ни звънят и да ни притискат, но защо като хазяи поне веднъж от общината не ни попитаха имаме ли нужда от нещо, с какво може да са ни полезни… Освен в ролята на наемател на общината, аз съм бил и в ролята на наемодател, но всеки месец съм звънял не да пришпорвам за наема, а да питам дали с нещо мога да съм им полезен на наемателите. През последните няколко години зимния сезон браншът ни е на ръба на оцеляването. От януари, щом минат празниците, до март хората се свиват тотално. Сега кметът иска с ценови шок да ни принуди да премахнем сами закритите тераси за пушачи, в които преди няколко години инвестирахме солидни средства да изпълним изискване на здравната инспекция. Недоумявам защо, преди да внася предложенията си, първо не попита хората, тези, които го направиха кмет, какво искат те.
Още на първата среща с гилдията ни след изборите кметът Байкушев изложи идеята си за премахване на пушалните и чу реакцията ни, че такова решение ще е убийствено за бизнеса през студените месеци, и затова поискахме разумен период отсрочка. На проведените след това няколко срещи постоянно го питахме по темата с терасите, но дежурният му отговор бе: „Все още нямаме яснота“. И на 15 ноември изненадващо внесе предложение за шоково увеличение на такси и данъци. Новите цени са не само драстично високи, някои дори са без аналог за България, но не се е съобразил и с искането ни таксите и наложената визия за бранша да са еднакви, независимо в кой район на града е заведението, защото в момента колегите в кварталите работят по-добре от тези в центъра.
Ситуацията силно се промени през последните години, затова центърът опустя. Сега по кварталите има много луксозни заведения и защо човек да плаща „синя зона“ или да даде 10 лв. за такси в едната посока до центъра и още толкова да се прибере, като може тези 20 лв. да ги остави в близкото заведение в квартала?! А вдигане на „синя зона“ съвсем ще прогони хората от центъра.
Много предложения давахме на кмета да направи буферни зони за паркиране например, но както виждаме, нищо от идеите ни не е приел. Не може само да вдигаш цени, а да не полагаш и минимални усилия за подобряване на условията. На колко места в зоната за платено паркиране има не дупки, а кратери, които с годините не се ремонтират, но всички си плащаме и зоната, и ремонтите. А предложението от 2 лв. на час е абсурдно и не искам изобщо да го коментирам.
Ако някой се заблуждава, че с увеличение на налозите градът ще изплува, ще напомня, че това е опровергано още от римляните. Ако се вдигнат таксите, данъците и наемите, неизбежно ще се вдигнат и цените в заведенията. Но контрата отново ще остане у нас, ресторантьорите, защото клиентът, като не може да си позволи по-висока цена на една супа, ще започне да си носи обяда от вкъщи.
Благоевград не е работещ град, тук няма големи инвеститори и хората не взимат високи заплати. Кметът, като ни вдигне налозите и ние като вдигнем цените на хората, никой няма да им вдигне доходите. Ние и сега сме принудени да се съобразяваме с възможностите на клиентите си, затова част от продукцията ни е с минимална надценка, за да ги задържим. Това, което кметът иска сега от нас, 28,80 лв. на 1 кв.м за остъклена тераса, е абсурдно! Аз няма да мога да платя подобен наем. Изходът е само един и затова протестираме!
Горещо се надявам общинските съветници, за които сме гласували да ни представляват и да защитават интересите на нас, гражданите, да не рискуват да загубят доверието ни, като одобрят внесените предложения. Да проявят разум, да се огледат и да осъзнаят това, което всички виждаме, че Благоевград потъва и че центърът вечер е призрачно безлюден. Но ако все пак го направят, за себе си съм решил, че ще търся друго място за бизнеса си. А служителите ми ще изпратя на борсата да ги издържа държавата.
Опасявам се, че не само аз, повечето колеги няма да издържат и ако управата на общината продължава в същия дух, скоро бизнес в нашия град няма да има.
Как досега един „ресторантьор“ не с еотказа от бизнеса си, макар данъци и такси да се вдигат? Ами крият печалба. Защо не отвори кинкалерия? Или козметичен салон?