Скандал с изложбата „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България”, гостуваща в норвежкия град Берген. Облечени като траки мъже обясняват на влизащите в залата с експонатите, че изложбата е гръцка и всички артефакти в нея са гръцки. При опит на българка да обясни, че това не отговаря на истината, те се държали грубо, спорейки на висок глас. От музея обяснили, че мъжете са наети като сътрудници, че са местни жители с гръцки произход и не са оторизирани да дават информация за изложбата, а само да посрещат гостите, предава Дарик.
Тракийски съкровища от фондовете на 12 българския музея гостуват в норвежкия град Берген. Експозицията „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“ в музея „Бригенс“ бе открита в събота в присъствието на норвежкия министър на търговията и промишлеността Моника Мейланд и заместник-министъра на културата на България Амелия Гешева.
Изложбата включва 600 експоната, сред които най-прочутите тракийски съкровища, както и артефакти, които не са излизали от България досега. За посетители изложбата бе отворена в неделя. Българката Боряна Оман отишла със семейството си от Осло до Берген, за да разгледат изложбата и да покаже на децата си съкровищата от България. Там обаче се натъкнала на следното:
„На входа две момчета от Гърция, облечени в тракийски униформи, обясняваха, че всичко това са тракийски племена от Гърция и всички тези съкровища са от Гърция. Опитах се да им обясня, че това е от България. Тогава обяснението, че те са внесени в България от Гърция. Всички норвежци се спираха и говореха с тях. Те имаха едно агресивно обяснение. Говореха високо, надговаряха ме, не ме оставяха да се изкажа. Аз отидох при тези, които продават билетите. Те ми казаха, че тези момчета са за няколко часа. Аз им обясних, че те казват грешни неща и могат да направят достатъчно поражения. Целта е да се покаже българската култура, а те промотират друго нещо“.
Изложбата продължава до 10 декември, а „Бригенс“ я рекламира като една от най-впечатляващите, гостували в Норвегия досега. На въпросите, които Дарик изпрати до Министерство на културата, беше отговорено, че са отправили запитване към музея „Бригенс”, а от там са обещали да проверят случая.