Гръцки журналист се засели в Раждавица, предава новини по радиото от старата си къща в кюстендилското село

Със специален предколеден поздрав започва предаването си гръцкият журналист Григорис Вериотис от радиостудиото си в кюстендилското село Раждавица. „България, здравейте! За много години! Бъдете живи и здрави, бъдете добре и имайте късмет!“.

Преди няколко години журналистът публицист пристига в Кюстендил, за да заснеме филм за туристическото си предаване „Велосипедистите на света“, излъчвано по гръцката национална телевизия. Градът и районът обаче му харесали толкова много, че решил да остане за постоянно. От две години и половина Григорис е жител на село Раждавица, на 15 км от Кюстендил, а идеята му, родила се спонтанно тогава – да направи интернационално интернет радио за положителни новини, вече е факт.

Григорис излъчва от стая в стара къща в селото и разказва, че е намерил мястото, което търсил дълги години и за което пропътувал хиляди километри по целия свят, пише bg-voice.

„Харесвам Кюстендил, минералната вода, историята и културата на града. За мен районът на Кюстендил е място за изкуство, на театър, галерии, музеи, култура и история. Кюстендил е един много хубав град, обичам го, защото има много история. Много ми е тежко и тъжно обаче за това, че въпреки всички дадености не се развива“, разказва Григорис.

Твърди, че заедно с екипа на радиото направили много за селото, но споделя, че няма с кого да работи на място. Разказва, че работи с хора от Гърция, от различни места в Европа, дори от Америка. „Но нямам помощ на местно ниво. Липсват хора, които да се интересуват от тези неща, да бъдат доброволци“, разказва Григорис.

Често помощ на пулта му оказва само котаракът. На няколко пъти се случвало да „пусне“ музика в ефира, докато Григорис задрямвал, изчаквайки часовата разлика за предаване с другия край на света.

Гръцкият журналист работи и по възстановяването на стари къщи в селото, в комплекса на свой приятел. Иска да ги превърне в „къщите на баба и дядо“, които да привличат туристи и да разказват за бита и културата на местните хора, които той намира за уникални и неповторими.

„Тук, в Раждавица, също има много история, красива, уникална архитектура, която носи характера на своите жители, на всяко семейство, живяло в нея. За съжаление много от къщите вече са рухнали и предстои да бъдат съборени. А на тяхно място правят нови, но без онзи чар, който са притежавали онези преди тях“, споделя чуждият журналист.

„В Раждавица можеш да правиш туризъм с коне, с каяк по реката, каквото можеш да си представиш – разходки в гората, всичко. И така е във всички села около Кюстендил“, допълва Григорис.

Идеята му за радиопредаванията е точно такава. Тя има за цел да съживи умиращите села, рухващите от старост и самота домове. Да помогне за възраждането на селата, на обичаите и традициите.

Радио „Стримоника“ – кръстено така заради връзката, която прави река Струма от България до Гърция, излъчва само положителни новини – те разказват за култура, туризъм и хубав живот. Станцията е връзка с представителите на гръцката диаспора в различните части на света. Тя има кореспонденти в Америка, Гърция, Кипър, Русия. Предаването от България, което се излъчва от Раждавица, пък разказва за забележителностите в страната, за празниците и светилищата на различни места.


Сн. Григорис в студиото си и със сурвакари от местната група

Заедно с българския си приятел Борислав Крумов – създател на етноцентър в селото, Григорис иска да направи в Раждавица галерия и зала за семинари, за да стане мястото „културен двор на приятелството“, както го нарича.

Има планове да събира на място баби и дядовци от селата в района, за да показват традициите на този край и да се създават културни връзки. Радио „Стримоника“ е ключът за това нещата да се случват, категоричен е Григорис.

„Както и за това да идват повече хора в България и в Кюстендил“, допълва гръцкият журналист. Григорис има над 30-годишен стаж в медиите. Освен в телевизия е работил и вестници, интернет сайтове, радио. Оказва се, че е наследник и на огромна колекция от стари радиоапарати с история, ползвани в цяла Гърция. Предстои да ги подреди и представи в постоянна експозиция в музей в Солун.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *