Деветима българи събраха куража и скочиха в ледените води на езерото Мичигън в чикагското предградие Евънстън, за да отбележат ден по-рано Богоявление. Празниците зад граница често се отбелязват през уикенда когато хората не са на работа. В неделния ден температурата на въздуха беше минус 6 по Целзий, но се усещаше като минус 12. Водата в езерото беше доста „по-топла“ – около 3 градуса.
В Чикаго това е десета поредна година, в която кръста се хвърля в езерото Мичигън за празника. Началото беше дадено от Делчо Стоев, който вече живее в Атланта и пренесе традицията там. Освен в Чикаго и Атланта, кръстът ще бъде хвърлен и в Лос Анджелис.
Първи до кръста стигна 18-годишният Данаил Кирилов от Кюстендил. Пред BG VOICE той каза, че обича студеното, българската култура и празника. Той пожела на всички българи здраве и успехи.
За първа година кръста в езерото хвърли отец Кирил – той е новият свещеник в българската църква „Света София“ в чикагоското предградие Дес Плейнс. Той оглави епархията в края на миналата година. „Спасяването на светия кръст, който е оръжие на нас, православните християни и чрез него става спасението на целия свят.“, каза отец Кирил.
„Когато заявим нашите традиции, показваме коя е нашата идентичност. Показваме, че сме наследници на един велик български род. Показваме го в Америка, при тези екстремни условия. Едва ли на друго място в света богоявленският кръст се спасява при минус 20 градуса, при такава замръзнала, студена вода.“, заяви генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков – „Радвам се, че има млади и стари, бащи и синове. Това е начинът не просто да запазим българщината, но и да покажем, че сме горди с нея.“
Най-студено е било през 2017 година, когато едва трима смелчаци – организаторът Делчо от Кърджали, Марио от Владая и Коко от София – скачат в ледените води при температура от -24 градуса по Целзий. Налага се дебелият лед на езерото Мичиган да бъде рязан с моторна резачка предишния ден. Пръв до кръста тогава стигна Делчо, но емоцията беше за всички. През 2018 година термометрите показват минус 10 градуса по Целзий, а смелчаците вече са петима. Кръстът през онази година беше за Мирослав от Симитли, който живее във Финикс, Аризона, и беше пристигнал в Чикаго на гости. Той решил да се хвърли в ледената вода само няколко часа преди това без никаква подготовка. През 2019 г. цели 17 смелчаци се хвърлиха в езерото за кръста. Тогава времето беше сравнително меко за Ветровития град – с температури около 4-5 градуса по Целзий. Температурата на водата обаче беше точно 0 градуса според Националния метеорологичен център.
На големия християнски празник Богоявление имен ден празнуват Банчо, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Божил, Бончо, Борислав, Борислава, Боян, Бояна, Данка, Данко, Данчо, Йордан, Йордана, Йорданкa, Найден, Теодосий.