Салвията е прекрасно градинско цвете, на което се приписват почти магически сили – смята се, че билката лекува много болести. Според една от многото легендиза растението, ако отглеждате салвия в градината си, няма да имате нужда от лекар.
Позната още под наименованията градински чай, рожково биле и др., салвията произлиза от латинското salveo, което преведено буквално означава лековит илиздраве.
Салвията се отглежда не само за лечение или красота – тя е и чудесна подправка за много ястия. В кулинарията салвията се комбинира чудесно с много подправки, като тя се използва свежа или изсушена.
Подправката е подходяща за овкусяване на зеленчуци, меса, риба. Имайте предвид, обаче, че листата й са много ароматни, затова внимавайте какво количество добавяте към гозбите си.
За лечение най-често се вземат листата. От тях може да се приготви чай. За чудотворната билка се знае, че лекува косопад, проблеми с храносмилателния тракт, помага при язва, гастрит, облекчавазаболявания на дихателната система, успокоява топлите и студени вълни при климакса.
За косопад или изтощена коса се препоръчва косата да се облива след всяко измиване със запарка от салвия – можете към салвията да добавите и коприва за още по-добър ефект. Чаят от билката е подходящ и за стимулиране на имунната система, за лечение на грип или настинка.
Външно салвията помага при ухапвания, кожни заболявания, изгаряния. Смята се, че салвията подобрява и паметта – изследвания показват, че употребата на ароматното растение подобрява когнитивните функции на мозъка при хора, които страдат от Алцхаймер. Имайте предвид, обаче, че не се препоръчва на бременни жени и кърмачки.
Една от легендите, които са свързани с растението, гласи, че салвията е свещена билка и може да излекува женско безплодие. В това са вярвали древните медици Хипократ и Диоскорид.
В Древен Египет жените дори са били принуждавани да слагат в ястията това растение, особено по време на епидемии или война, за да може населението да се умножава бързо.