На 28 юли 1945 г. в Ню Йорк се случва трагичен инцидент. Бомбардировач B-25 Mitchell случайно се разбива в Емпайър Стейт Билдинг, докато лети в гъста мъгла. Инцидентът отнема живота на 14 души. Но именно историята на една от оцелелите – Бети Лу Оливър, продължава да привлича вниманието на хората и след почти 80 години. В онзи ден Оливър успява да измами смъртта два пъти, като втория път оцелява в падащ асансьор.
Самолетът е трябвало да кацне на летище LaGuardia, но не е могъл да го направи заради мъглата. Пилотът поискал да кацне на летище Нюарк, поради което самолетът преминал през Манхатън. Смята се, че е прелетял много близо до сградата „Крайслер“, след което пилотът, може би дезориентиран от мъглата, се е отклонил в траектория, която е отвела машината директно в северната страна на „Емпайър Стейт Билдинг“.
В 9:40 ч. сутринта B-25 се удря в сградата между 78-ия и 80-ия етаж. Тримата души в самолета и 11 души в сградата загиват. Възникналият пожар се разпространява из цялата сграда и е потушен за 40 минути; това е най-високият структурен пожар, който някога е бил овладяван от пожарникарите.
Структурната цялост на сградата не е нарушена, въпреки че единият двигател преминава през сградата и пада върху художествено ателие на една пресечка разстояние, а другият двигател, шасито и един от пътниците в самолета падат в една от асансьорните шахти.
По това време Бети Лу Оливър е на 20 години и работи като асансьорна операторка в сградата. Машината ѝ е била неподвижна и се е намирала на 80-ия етаж, когато самолетът се е ударил. Сблъсъкът бил толкова силен, че я изхвърлил от асансьора, а с разпространението на огъня тя получила тежки изгаряния. След като до нея достигнали лекари за оказване на първа помощ, тя била качена в друг асансьор и той бил изпратен към първия етаж. Те нямали представа, че кабелите са били повредени. Когато започнал да се движи, кабелът се скъсал и асансьорът паднал на 75 етажа.
Асансьорите имат множество кабели, които могат да издържат тежестта на повече от една кола, а също така имат и аварийни спирачки. Екстремните обстоятелства на събитието са довели до множество повреди. Перфектна буря от лош късмет. Оливър е била в пълно съзнание и е съобщила, че е имала чувството, че асансьорът се устремява от нея и че е трябвало да се държи за страните, за да не изплува.
Две неща вероятно са спасили живота ѝ в този ден. Първо, смята се, че въздушното налягане в тясната шахта е забавило количката, докато се е втурвала през мазето; асансьорът се е блъснал и в маслен буфер в дъното на шахтата, но буферът е преминал през пода.
Второ, в други доклади се споменава, че натрупаните на дъното кабели също са помогнали за смекчаване на удара. А може би тя е останала в легнало положение, докато се е хващала за страните, разпределяйки по-добре силите на удара по тялото си. Въпреки това Оливър не се измъкнала невредима; тя съобщава за множество фрактури – в таза, гърба и врата.
Отнело ѝ няколко месеца, но се възстановила напълно и живяла още 54 години. Изглежда, че не ѝ било дошло времето да си отиде.
Това не е най-дългото падане на асансьор, което е оцеляло от хора (преди няколко години в Чикаго мъж е паднал от 84 етажа, но тогава действително е работила аварийна екипировка), но се смята, че това е най-дългото свободно падане на асансьор, чийто пътник е доживял да разкаже историята. Източник: iflscience, vesti.bg