Само 3 деца са постъпили за болнично лечение от варицела в инфекциозно отделение на МБАЛ – Гоце Делчев за един месец. „Децата, на възраст от 2 до 4 години, бяха с шарка и висока температура, което най-много плаши родителите. Лечението им протича сравнително бързо – от 3 до 5 дни, като включва антибиотици и ако е необходимо – антивирусен препарат”, обясни за „Струма” д-р Емилия Поюклиева.
„В инфекциозно отделение са хоспитализирани и двама възрастни пациенти, над 60-годишни, които са с херпес зостер. Това е същият вирус, от който се развива варицела. Те са постъпили в болницата с повишена температура и обриви под гърдите и гърба. Лечението се провежда с антивирусния препарат ацикловир, мехурчетата се третират с антисептични средства и антибиотици като профилактика срещу бактериална инфекция”, добави д-р Поюклиева.
Според лекари инфекционисти вирусът херпес зостер може да се пробуди след приема на препарати, които отслабват имунитета (кортикостероидни хормони, имунодепресанти), онкологични заболявания, хроничен стрес и преумора и др.
Малко преди появата на болестта (буквално 2-3 дни) може да възникне състояние, подобно на грип: с главоболие, температура, отпадналост. Едновременно с това се появяват сърбеж, парене, болка и изтръпване на мястото, където херпесът ще избие. След 1-4 дни се появява обрив по кожата, а температурата скача до 38-39 градуса. Обривът е във вид на розови петна, които в същия ден или на следващия стават на мехурчета с прозрачна течност, които се разполагат по протежението на някой от чувствителните нерви. Най-често се появява в междуребрието, на лицето и по-рядко по крайниците. В продължение на седмица броят на мехурчетата се увеличава, течността в тях помътнява, след което постепенно изсъхват и се прибират навътре. Образува се коричка и когато тя падне, остават белези. Пациентите с нормален имунитет оздравяват за срок от 15 дни до 1 месец. Възрастните и хората с изтощен организъм се лекуват доста по-дълго време. Човек може да преболедува от херпес зостер само веднъж в живота си. Болестта няма рецидиви, с изключение на пациентите, болни от СПИН или с друг имунодефицит.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА