След бума в цяла Европа – случаите на коклюш се увеличават и у нас. По данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) от началото на годината са установени девет души с инфекцията, а за цялата 2023 г. – общо 20.
Проблемът е, че в регистрираните от НЦЗПБ положителни проби за коклюш, не влизат тези от частните лаборатории. Това означава, че бройката на заболелите не е точна. До тази седмица само в София случвайте са 10 при девет регистрирани от НЦЗПБ за цялата страна.
„Поради сериозността на заболяването и поради високия риск при кърмачетата ваксината е част от Задължителния имунизационен календар. Поставяме ваксини във втория, третия и четвъртия месец. Коклюшът влиза в шествалентната ваксина“, обясни д-р Гергана Николова.
Тя припомни също така, че на година и половина се поставя петвалентната ваксина, в чийто състав също присъства коклюш. Следващата ваксина се поставя на 12 години.
„Голям проблем създаде това, че по време на COVID-19 се създаде една голяма група от неваксинирани деца. Сега – по време на грипната епидемия, отново беше спряна дейността по ваксинопрофилактиката. Всичко това води до по-нисък обхват имунизацията на децата от съответните възрастови групи“, посочи още тя.
Д-р Гергана Николова обясни, че в нейната практика все още не се е срещала с деца, боледуващи от коклюш. „Но имам други колеги, при които е доказано наличието на бактерията у техни пациенти“, поясни тя пред bTV
Какво е Коклюш
Коклюш (от френски: coqueluche) още пертусис или магарешка кашлица е остро инфекциозно заболяване на дихателните пътища, причинено от пръчковидната бактерия Bordetella pertussis. Болестта се предава по въздушно-капков път. Засяга и възрастни, но основно възприемчиви към нея са малките деца и подрастващите.
Инкубационният период на болестта е 1 – 2 седмици след заразяването, а до 40-ия ден болните са заразители. Започва с лека, постепенно засилваща се суха кашлица, придружена от отпадналост и повишена телесна температура. Постепенно кашлицата придобива пристъпен характер с невъзможност пациентът да си поеме въздух по време на пристъпа. Очите се зачервяват, устните и езикът посиняват. След края на кашличния пристъп болният отделя жилави светли храчки. Тежестта на заболяването се определя по честотата и продължителността на пристъпите на кашлица, като по-тежките пристъпи са придружени и от повръщане. Усложнения могат да засегнат кърмачетата и малките деца, като най-сериозното от тях е бронхопневмонията.
Веднъж изкарали коклюш, пациентите изграждат имунитет към причинителите на болестта за период от 10 – 12 години. За профилактика на това заболяване се прилага комбинирана ваксина против дифтерия, тетанус и коклюш, изолиране на болните и други. Ваксината също не осигурява доживотен имунитет.
Чист щам от бактерията Bordetella pertussis е изолиран през 1905 година от Жул Борде и Октав Женгу, които също разработват първата ваксина срещу болестта. През 1919 година Борде получава Нобелова награда за изследванията му свързани с имунитета. Геномът на бактерията е напълно разчетен през 2002 година.