Държавният архив в Кюстендил извади в дигитална изложба документ за противоепидемични мерки срещу холерата отпреди 110 години в една от социалните мрежи.
„Представяме Окръжно №24 на Кюстендилски окръжен хигиенен съвет от 24 юни 1910 година за борба срещу холерата. В него най-общо се описват като мерки почистване и поддържане на чистотата в частните и в обществените жилища, училища, пансиони, казарми, улици, площади, градини, пазари, дворове. Снабдяване на населението с чиста вода за пиене, като се обръща внимание на изворите, кладенците и чешмите, както и на добрата хигиена на хората”, уточняват от Държавен архив.
Документът съдържа и глоби, които са предвидени за неспазване на мерките. С глоба до 50 лева е наказван всеки, който изхвърля нещо на улица или на друго място, през което преминават хора. За замърсяване на кладенци, извори и други места, от които се черпи вода за пиене, се налага глоба до 25 лева.
В дигиталната изложба се представя и документ, съхраняван в Държавен архив – Кюстендил, касаещ статията „Няколко думи за холерата в Кюстендилски окръг през 1913 година”. Статията е на тогавашния окръжен управител, адвокат и изследовател Владимир Караманов. От документа става ясно, че първите два случая на холера се появяват в Кюстендил през месец април 1913 година. Болестта е пренесена от градовете Кешан и Щип. Заболели са двама войници, които тогава са изолирани в кюстендилската болница, след което са оздравели. Болестта е ограничена само с тях, но по време на Междусъюзническата война холерата се появява отново в целия окръг. Най-много жертви има в Дупнишка околия, главно в град Дупница, където по това време има много бежанци от Македония. През 1914 година холерата се настанява в 40 населени места на Кюстендилски окръг, а в самия град Кюстендил са заболели 83-ма души, от които 41 са починали. В цялата околия са заболели 275 души, от които 120 са починали. Болестта е определена като епидемия, а всички болни са излекувани.
„Благодарение на навременните мерки на способния окръжен лекар д-р Иван Марков епидемията е ограничена. На 23 август 1914 година е последният холерен случай в Кюстендил, а болестта е овладяна и спряна в цялата околия. За съжаление в Дупнишко заболелите са 531 души, а починалите са 246”, разказат от архива.
ГЕРГАНА ИВАНОВА