
Десетки туристи от региона и страната избраха да отпразнуват Лазаровден в семейната винарска изба „Вила Мелник“, собственост на фамилия Зикатанови. Както традицията повелява на Лазаровден, всеки турист сам си плете свежо венче от върбови клонки и ухайни пролетни цветя и се окичва с него. За по-малките имаше работилница по рисуване с графити и други естествени багрила.
Милица Зикатанова и нейната майка Любка разказаха реалистични истории за виното от Мелнишкия край, а Никола разказа за начина, по който отглеждат лозята във „Вила Мелник”, и сподели, че това е празник за душата и всички сетива. След това денят продължи с програма на малките и големи танцьори на фолклорна група „Зорница“ към Народно читалище „Отец Паисий 1919” с ръководители сестрите Станислава и Владимира.
„Лазаровден е празник на пролетното настроение, обновлението, надеждата за здраве, плодородие, благополучие и мир”, каза Любка Зикатанова.
А Милица сподели, че за семейството всеки празник е неповторимо изживяване. „Това е традиция от 8 години. Тази година тук са самодейци от Петрич, които за първи път ни гостуват. Освен че правим венчета от клонки, върба и цветя, тук за първа година ни гостува студио за графити от София. Те заедно с децата рисуват една стена във винарната с мотиви на лозята. Нашата мисия е да съхраняваме традициите на нашия регион, българските. За нас големият празник е Трифон Зарезан, който е зимният празник, а Лазаровден е свързан с пролетта. Лозята са напъпили, всичко в нашите градини цъфти. Това е прекрасен повод да празнуваме и този сезон. Есента празнуваме гроздобера, а зимата е моментът, в който зарязваме. Идеята е да отбелязваме всеки празник, свързан с лозята и виното”, сподели Милица.





През целия ден на различни места във винарна „Вила Мелник” имаше пунктове за безплатна дегустация на различни бели, червени, оранжеви вина или розе. Гостите на „Вила Мелник” имаха възможност да преминат по пътя на виното – от лозята, през гравитачно организираната винарна, до подземните тунели-изби, вкопани в пясъчния хълм, където отлежават бъчвите и бутилките. Опитни сомелиери проведоха дегустации на новите реколти.
Винарска изба „Вила Мелник” отглежда над 300 декара собствени лозя, модерно производство. Мисията на собствениците, семейство Зикатанови, е да съхрани и възроди редките местни сортове като „Широка мелнишка лоза”, „Мелник 1300”, „Руен”, „Мелник 82”, „Керацуда”, „Сандански мискет”. От тях „Вила Мелник” произвежда вина на световно ниво, носители са на множество отличия от винени конкурси в страната и в чужбина.
ЛИДИЯ МАНЕВА