
South West Festival, Teen Boom Fest, FuckUp Nights Fest, Blues&Jazz, Blues&Jazz Fest – това са старите и нови фестивали, с които община Благоевград гради имидж на града като фестивален център. Английските им наименования обаче озадачиха не само хора в напреднала възраст, ами дори и младите, за които английският едва ли не е втори роден език.
„Не знаех, че ако се използва кирилица, няма да звучи актуално“, коментира Maia Angelova, която е един от многото потребители на новини от социалните мрежи, озадачени от тазгодишния културен календар на Благоевград.
„Е, оти префъкахте езика роден. Език свещен според Вазова…“, възмущава се и Антон Миленков, който визира конкретно Fuck Up Nights Fest & Fuck Up Days.

Твърдение, че това е чужда марка, която ще звучи нелепо, ако се преведе на български /нещо като Вечери с прецаканите или Фестивалът на прецаканите нощи/, обаче не е обяснение защо Югозападен фестивал трябва да фигурира в културната програма като South West Festival, защо Blues&Jazz Fest не е просто Блус&Джаз фестивал, защо общинската фирма „Благоевград фест“ на практика бе прекръстена на „Арт стейдж енд фест“ и т.н.

„Трябваше да оставим два от фестивалите – Teen Boom Fest и FuckUp Nights Fest, с оригиналното им заглавие, защото това са чужди марки”, коментира пиарът на община Благоевград Силвия Домозетска.

„Blues&Jazz Fest само е написан на латиница, но всички разбират за какво става въпрос. Целта ни всъщност е да привлечем към тези музикални събития хора извън общината и чужденци, и затова така се получи. Наистина, така изписани, фестивалите звучат доста поамериканчено, самата аз съм против, защото съм живяла в Италия и там всякакви такива събития се кръщаваха единствено с италиански имена, но в културния ни календар има и доста прояви на български – като „Шарено цвете”, „За хляба наш” и т.н. По отношение на общинската фирма „Арт стейдж енд фест“ също има обяснение – работи се с чуждестранни изпълнители, сключват се договори с тях и се налага фирмата да е като всяко европейско търговско дружество“, обясни С. Домозетска.

Защо в Благоевград почти няма и заведения, хотели и магазини, които да са с български имена или поне изписани на кирилица, е въпросът, който от години повдигат кореняци джумалии. Примерите са стотици и е достатъчна само една 10-минутна обиколка на Благоевград, за да се увери човек в масовата американизация: ресторант CITY PARK, Shery Bar & Dinner, NOAR Bar&Diner, ресторант La Storia, Bar&Dinner MOLLY, Night Club – The MOON, Night Club KΛTO, NIGHT CLUB THE FACE, ELYSIUM CLUB, Pub Shamrock и много други. Ако пък по табелите на магазините за дрехи, масово прекръстени на „бутици“, няма едно „new fashion“, явно собствениците им са на мнение, че не могат и един клиент да привлекат.
Според любителите на задгранични пътувания тази мания на благоевградчани да мятат по път и над път английски наименования е по-скоро свързана с комплекса на провинциалиста, отколкото с желание да са полезни на чужденците, които идват в Благоевград, защото такива почти няма.
„В Лондон например най-добрите ресторанти носят забавни имена на родния английски език, като „Кметът на плашливото коте“, „Оръжията на Чърчил“, „Небесна градина“, „Пекарната на Доминик“ и т.н.”, разказва благоевградчанката Весела Петрова, която от години живее в английската столица.
Тук не може да се намери едно заведение или хотел, кръстени на китайски, който е най-разпространеният език в света и се говори от 1,2 млрд. души, или на испански /вторият по разпространение в света език с 400 млн. говорещи го/, арабски /250 млн./, руски /170 млн./ или друг език. За справка: английският език е едва на трето място по разпространение с 360 млн. говорещи го.
Във Франция имената на ресторантите и хотелите са само френски – Le „Relais de l’Entrecоte“, L’As du Fallafel, в Германия – само на немски, и т.н.
Факт е, че глобализацията превърна английския в световен език, но безогледното му налагане е на път съвсем да ни обезличи и да направи безсмислен 24 май и кирилицата, с която уж се гордеем в този ден, е мнението на по-голяма част от жителите на Благоевград – онези, които не пишат на „шльокавица“ във фейсбук, ходят на пазар в кварталната бакалия и магазина за дрехи и продължават да си уреждат срещи пред бившия ресторант „Синята къща“, а не пред „Casa Azzura“, както бе прекръстен някога.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Каква е тази нацапана кикимора на фотото?! Хванах уплах, като я видях, трябва довечера да пикая на син камък…
Бъдете будни!
Скоро българският език няма да бъде официален език в собствената ни държава България!
Както виждаме всички – гърчат се управляващите и не наблягат, че България е православна държава.
Резултатите от преброяването – за 10 години сме се стопили с 1 милион души!
Безпрецедентно, единствени в света – най-бързо ИЗЧЕЗВАЩ народ!
Това случайно ли е?!
Някой пречи ли на българските правителства досега
да подобрят здравната система – профилактика, повече лекари и медсестри,
да подобрят раждаемостта,
да подобрят доходите на нас – БЪЛГАРСКОТО население?!
Бюджета на НЗОК винаги е бил най-големия – 5-6 милиарда лева!
И?!
Болни от рак, от инсулти, инфаркти, умираме!
ЗАЩО бе, хора?!
………….
Ето проект за НОВА конституция, който пускат в други сайтове.
Искрено се надяваме ДА е ФАНТАСМАГОРИЯ!
Нова Конституция на България
Глава първа
Чл.1. България е колония. Тя се управлява чрез колониалната администрация. Народ, политическа партия или друга организация няма право да оспорва това.
Чл.2. В колонията СЕ допускат автономни териториални образувания. Териториалната цялост на Република България е минало. Официалният език в колонията е английски, турски, иврит.
Чл.3. Колония България е правова държава. Права имат американски, еврейски, британски и турски монополи.
Чл.4. Колония България участва в изграждането и развитието на инициативата Триморие, осигурявайки пушечно месо в полза на господарите си.
Чл.5. Турци, цигани, евреи, британци и американци се раждат свободни и с равни права. Българите нямат права, защото са роби.
Чл.6. Американските чифути пишат законите, а българската рая изпълнява. Пентагонът гарантира суверенитета на колонията.
За Запада ли ви пука или за българщината, d „културата на промяната“?!
Защо бе, родоотстъпници!
Защо в Италия, Франция Англия не провеждат фестивали с чуждоезични наименования?
Защо не си регистрират фирмите на български език?
Защо се пренебрегва КИРИЛИЦАТА?
Фирмения регистър позволява изписване и на латиница на имената.
Чудовищна дебългаризация е в ход, това не е просто глобализация!
Провеждането на „чужди марки“ фестивали е част от дебългаризацията – дават пари за да се унижава и ОБЕЗЦЕНЯВА родният ни български език!
Не можете да ги откажете ли, а Домозетска, някой насила ли ги натрапва на Благоевград?!
И вместо да се противопоставя, „властта на промяната” прави англосаксонски фестивал СУТВЕСТ?
Какъв е този фестивал дето ще се провежда в Благоевград?!
Какво ще обясните на българските деца -какво е това чуждопоклонническо име на български фестивал?
Децата на България ли ще унижаваме – ще правим фестивал СУТВЕСТ, ЗАЩО бе?
Поради що се срамиш да се наречеш БЪЛГАРИН, кмете?!
Хора не разбирате ли, че националната сигурност и националната ИДЕНТИЧНОСТ на България е в опасност.
Чужда държава е пуснала в ход АСИМИЛАЦИЯТА на българите и го прави успешно с продажни българчета, за които парите са над всичко!
Парите ли са по-горе над род, народ и Родина, кажете властта на “промяната”, която затрива БЪЛГАРЩИНАТА!
Каква е причината за англосаксонското име на фестивала – да ни разпознава Запада, понеже българския език е неразбираем за тях?
На вас за Запада ли ви пука или за българщината?!
Ами ще го научат българския език – да не са дебили, не могат да учат чужди езици както целия българския народ учи без проблемна по няколко чужди езика.
СУТВЕСТ фестивал в Шугърсити!
Позор!
Предатели на народ и Родина!
Провеждането на „чужди марки“ фестивали е част от дебългаризацията – дават пари за да се унижава и ОБЕЗЦЕНЯВА родният ни български език!
Някой насила ли натрапва на Благоевград чуждите фестивали?!