Министерството на здравеопазването: Нямаме отношение по тяхното съхранение, ползване и бракуване
Огромни количества с тестове за Covid-19 с изтичащ срок на годност залежават по училищата в Благоевград и в цялата страна. За това алармираха директори, които не знаят какво да правят с поверените им пластмасови контейнерчета, в които децата плюеха, за да бъдат тествани и да ходят на училище.
Т. нар. щадящи бързи антигенни тесове с изследване на слюнка бяха въведени през месец ноември 2021 г. като условие децата да учат присъствено. Тогава в качеството си на министър на образованието настоящият премиер акад. Николай Денков и министърът на здравеопазването по това време, дупничанинът Стойчо Кацаров, подписаха заповед за въвеждането на тестването, като първоначално два пъти седмично се изследваха децата от начален етап. По училищата настана трескава организация, свързана с търсене на доброволци, които да се включат в процедурата, и анкетиране на родителите. На областно ниво 62% от родителите на ученици от 1 до 4 клас дадоха съгласие за тестване и от МОН през регионалните управления на образованието в страната контейнерчетата с реактива тръгнаха към училищата. По-късно се пристъпи и към изследването на по- големите ученици.
А иначе още със старта на кампанията през октомври от пресцентъра на МОН обявиха, че образователното министерство е заделило 12.8 млн. лева от бюджета си, които да бъдат дадени на Министерството на здравеопазването за тестове. Самото плюене в контейнерчетата продължи към 5 месеца – до края на март, след което бе преустановено и всички ученици преминаха от ОРЕС към присъствено обучение.
Към днешна дата, тоест година и седем месеца след преустановяването на въпросната практика, кашони с тестове залежават по училищата, а репортер на
„Струма“ научи, че някои от тях вече са с изтекъл срок на годност, други са валидни до края на тази календарна година или началото на 2024 г.
Тестовете са получени с приемно-предавателен протокол, тоест кашоните се водят на директорите и те носят отговорност за опазването и съхранението на контейнерчетата. Друг е въпросът, че въпросните тестове са вид билогичен отпадък и не може от училищата просто да ги хвърлят в някой контейнер или да ги запалят на двора.
„Разисквахме въпроса с тестовете на оперативка. С главния счетоводител направихме проверка и се оказа, че към 100 бройки вече са с изтекъл срок на годност“, констатира директорът на 8 СУ в Благоевград Сергей Биров. Още през лятото той изрази мнение, че няма как училищата сами да решават какво да правят с тестовете и въпросът трябва да бъде решен на национално ниво, като се пуснат указания до директорите.
Че пазят и съхраняват към 2000 теста и не знаят каква ще е процедурата, споделиха и от ръководството на 5 СУ – Благоевград. От Националната хуманитарна гимназия и Гимназията по икономика имат по 4 кашона с тестове, в ЕГ количествата са дори по-големи, като по груби изчисления по училищата в цялата страна има към 3 млн. теста, чийто срок на годност вече е изтекъл или предстои скоро да изтече.
От благоевградско училище разказаха за куриозен случай. Жена от помощния персонал се оплакала от главоболие и медицинската сестра решила да я тества с контейнерчетата на МОН. „Разсипали“ 3-4 опаковки, но всички опити се оказали неуспешни, тъй като слюнката и рективът не давали нито положителен, нито отрицателен резултат, просто тестовете били невалидни.
Във връзка с притесненията на директорите и неяснотота около тестовете в началото на тази седмица репортер на „Струма“ изпрати запитване до Министерството на здравеопазването със следните въпроси:
- Ще предприеме ли и какви действия МЗ?
- Как ще бъдат бракувани тестовете?
- Как ще се процедира с тестовете с неизтекъл срок на годност?
Два дни по-късно от пресцентъра на Министерството на здравеопазването постъпи следният отговор: „В отговор на Ваше запитване Ви информираме, че тестовете са собственост на МОН (предадена е собствеността със заповед между МЗ и МОН) и МЗ няма отношение по тяхното съхранение, ползване и бракуване в случай на изтичане на срока на годност“.
В четвъртък попитахме за тестове лично и министъра на образованието проф. Галин Цоков, който бе в Югозападния университет в Благоевград.
„Сега не мога да Ви отговоря. Ще разговаряме с Министерството на здравеопазването, за да видим как могат да бъдат изтеглени тестовете и къде да се съхраняват“, отговори проф. Цоков и увери, че ще бъде търсено и намерено решение.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА