Правим всичко възможно да не допуснем пожарът на българо-гръцката граница да се разпространи и да разшири своята територия, каза директорът на Държавното горско стопанство (ДГС) в Катунци инж. Пламен Поюков. Той посочи, че продължават да разширяват и просеките, за да не прехвърли огънят периметъра, в който се опитват да го локализират.
Лошото е, че междувременно в областта стават пожари, които застрашават хора и имуществото им. Самолетите, както и друга техника, се пренасочват в тази посока, а това усложнява ситуацията на Славянка, каза инж. Поюков. По думите му липсата на летателна техника там в момента възпрепятства погасяването на пожара.
Ограничили сме пожара, от четирите страни се стремим да го атакуваме, доколкото ни позволяват силите и техниката, с които разполагаме, тъй като терените са недостъпни, каза инж. Поюков. Има доста паднала маса, която допълнително усложнява нещата, предвид и високите температури. Труден и сложен е проблемът, вече 14 дни сме на пожара, надявам се поне да не допуснем неговото разширяване от този периметър, в който сме го ограничили, посочи още той.
Инж. Поюков каза, че се надява да получат някаква помощ и от летателна техника, защото, по думите му, в момента нещата просто се забавят, но не се решават напълно.
Вчера заместник-директорът на Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП) инж. Ваня Каменова каза за БТА, че пожарът в планина Славянка е ограничен, така че да не обхваща нови територии и постепенно се стеснява неговият периметър, колкото е възможно, предвид метеорологичните условия, тъй като е много горещо, а в следобедните часове се появява и вятър.
Тази сутрин областният управител на Благоевград Георги Динев каза, че продължава гасенето и на пожара на българо-гръцката граница в планината Славянка.