Директорът на МБАЛ – Благоевград д-р О. Митев, акушер-гинеколог с 29 г. опит в родилна зала: Първото раждане на всяка жена трябва да бъде, когато тя е на 25 или 26 години, възрастта на майката е водеща за бременността

Специалистът по aкушеpо-гинекология д-p Oгнян Митев pаботи от 32 години в най-голямото лечебно заведение в Пиринско. През 1986 година той поcтъпва на pабота в xемодиализа на благоeвгpадcкaта болница, а от 1989 година е в aкyшеpо-гинекологично отделение. Пpез апpил 2009 г. д-р Митев пое управлението на отделението, а от февруари 2015 г. е изпълнителен директор на МБАЛ – Благоевград. Едновременно с управлението на най-голямата държавна болница в Пиринско, която е с 83% дялово участие, той продължава да упражнява и лекарската си професия. Пpитежава сертификат за гинекологична лапаpоcкопия, пpидобит във ВМУ – Плевен пpи пpоф. д-p Гоpчев.
– Д-р Митев, разкажете ни за професията си?
– Работя в акушеро-гинекология неизменно през изминалите 29 години, работата е част от моя живот. Харесвам професията си и не ми тежки, това е призвание. Разбира се, има много отговорностти в родилна зала, както и радост от появата на новия живот, всеки път преживявам този вълнуващ момент. Радвам се, че и двете ми деца също избраха лекарската професия, синът ми д-р Стефан Митев работи в университетска болница в столицата, а дъщерята Йонна е студентка в Медицински университет – София. В тази професия има много напрежение, много дежурства, лишение на семейството от присъствието ни на празнични дни. Изисква се професионално усъвършенстване и надграждане на знанията, повишаване на квалификацията. Професията ни е отговорна, екипът трябва да помага при всякакви условия, да оценява рисковете, да различава патологията и да реагира адекватно при спешни случаи. Смело мога да твърдя, че работя с добър колектив, болничният персонал в МБАЛ – Благоевград е около 500 души, има 25 отделения, от тях 16 са със стационар за лежащо болни.
– Д-р Митев, каква е нормалната възраст за раждане на майките?
– Възрастта на майката е водеща за нормалното протичане на бременността. Първото раждане на всяка жена трябва да бъде, когато тя е на 25 или 26-годишна възраст. След 30-ата година рязко се увеличава рискът новороденото да е с аномалии и недоносено. Късната възраст на жените при забременяване не е за подценяване, сега българките искат да направят кариера и отлагат този важен момент в живота. Рискови фактори са и начинът на живот, изпълнен с много стрес, както и тютюнопушенето и липсата на лекарски контрол при бременността. За всяка жена първото й раждане трябва да бъде под 30-годишна възраст, а следващото раждане може да бъде и в по-късна възраст.
– Каква е средната възраст на родилките в Благоевград?
– Основната група са около 28-34-годишни жени, прави впечатление, че все по-често майките идват и за второ раждане, което е радващо, че семействата имат желание за втора рожба. През изминалата година средната възраст на майките е 26 години за първо дете и 29 години за второ. Раждат и родилки под 16-годишна възраст. Както и през предходните години, и тази има такива случаи, от началото на годината в болницата са раждали 4 малолетни, от тях една родилка е 14-годишна и три на 15-годишна възраст. Те са от ромски произход, за тези майки уведомяваме Агенция за закрила на детето в община Благоевград. При тях има риск, защото техният организъм още не е укрепнал и проследяването на бременността е изключително важно. Малолетните родилки не са готови напълно за бременността и има опасност от преждевременни раждания, както и новороденото да се нуждае от интензивни грижи и престоят му в болницата да бъде продължителен.
През изминалите 5 години се забелязва тенденцията все повече майки от български произход да раждат за сметка на тези от малцинствата. Средно на месец в Благоевград се раждат по 40-50 бебета. 308 са новородените за изминалите шест месеца, сред тях са три двойки близнаци, всички са момчета. Първата двойка близнаци са родени през март, следващите през май и юли. През тази година до момента преобладават момчетата – 173, а момичетата са 135.
– Какво ще посъветвате родилките за важния момент при постъпване в болницата?
– От изключителна важност е бременната да постъпи в родилно отделение спокойна и уверена, че ще се справи с предстоящото раждане. В нашата болница постъпват и по спешност патологични случаи на раждане от Благоевградска област и Кюстендил. Това налага една много висока квалификация на всички нива. По време на раждането акушер-гинкелогът трябва да я предразположи, да й обясни всяка една манипулация, която предстои, за да бъде тя спокойна. Много важно е екипът да спечели доверието на родилката, а това става с професионализъм. Смело мога да твърдя, че в акушеро-гинекология колегите са утвърдени специалисти с квалификация, нашата работа е екипна и изисква бърза реакция. През изминалите години работя с колеги, които са с професионален опит, сред тях са д-p Рyмяна Костадинова, д-p Лидия Калоянова, д-p Ели Конcтантинова, д-p Здpавко Карагогов. Обучаваме и 4-ма млади лекари, които са зачислени за специализация по акушерство и гинекология – д-р Кръстева, д-p Ролева, д-р Орцева и д-p Мустафова.
В нашата болница ролята на акушерката също винаги е била важна, медицинските специалисти са обучени, начело е старшата акушерка Камелия Пандалиева. От дежурните медици в акушеро-гинекология се изисква да умеят да издържат на физическо и психическо напрежение, в родилна зала се работи на смени по 12 часа. Нашата работа е екипна, работим заедно с колегите от неонатология – отделение за адаптация на новородени, с началник д-р Райна Калпазанова. Екипът на неонатология е изцяло от колеги в активна работоспособна възраст и с висока квалификация. Те поемат първите грижи за новородените от първия миг на живота им.
В родилна зала се ражда новият живот, радостта в очите на майката е неописуемо вълнение, всеки, който се е докосвал до този съкровен момент, знае, че това е миг, който си струва усилията.
Разговоря СЛАВА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *