Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова: 7 области в страната са пред грипна епидемия и Благоевград е сред тях

За сезона на грипа, какво се случва с Ковид, ще има ли взривове на метапневмовирус, от clinica.bg попитаха проф. Ива Христова. Тя е директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

– Проф. Христова, грипната вълна в страната се покачва, какво да очакваме след Хасково?

– В последните седмици имаме плавно повишаване на нивата на грип и остри респираторни заболявания. В последната, втората за тази година, са достигнати предепидемични нива в няколко областни града. Това са Благоевград, Видин, Велико Търново, Добрич, Силистра, Пловдив, Пазарджик. На водещо място обаче е Хасково, където бе достигнат 99-ят персентил, което на практика означава, че има епидемично разпространение. Регионалната здравна инспекция е направила своите разпореждания. В Европа вече половината държави обявиха грипна епидемия. Те са предимно в централната и северната част на континента, като тук се включват още Гърция и Италия. Определено има нарастване на циркулацията на вируса. Когато това се случи, каквато е тенденцията у нас, а обикновено става много бързо, в рамките на 14 дни, заболеваемостта се повишава във всички области.

– Този сезон обаче епидемията сякаш се позакъсня. Как да си го обясним?

– Наистина, имаме по-малък брой регистрирани случаи. Това е тривиална вариация, каквито съществуват пред годините. Във времето на Ковид, заради мерките, беше силно ограничена циркулацията на всички вируси. След отпадането им вече имаше голям брой сякаш, за да се навакса изоставането по отношение на заболеваемостта. Миналата година имахме повишаване заради почти нулевите години преди това. Сега се връщаме отново към традиционно нормалното разпространение на вирусите. Покачването на случаите говори, че до две седмици, когато се обхванат всички областни градове до 99-я персентил, в края на януари ще бъде и пикът. Не очакваме той да е по-висок от миналогодишния.

– Кой тип се разпространява в момента?

– Половината от случаите са от тип AH3, другата половина почти поравно си разделят AH1 и B.

– Хората обикновено си задават въпроса кой тип е най-опасен, има ли различно лечение за тях. Как ще им отговорите?

– Протичат по един и същи начин. Ваксините покриват и трите типа. Съвременната терапия – също е една и съща за всички тези равновидности. Преди много години имаше по-стара, която беше само срещу тип А, но тя отдавна не се използва.

– Какъв е профилът на заразения с грип, стигнал до усложнения?

– Ваксината предпазва от заболяване при над 55%. При останалите 45 на сто заболяването протича много леко. Данните са за Европа, но конкретни за България няма. Освен ваксиниране, хората трябва да ползват маски в този сезон на вирусите, да мият често ръцете си и да проветряват, също често, помещенията. Неправилно е твърдението, че чистият въздух убива вирусите – не, той ги разрежда. Затова трябва да бъде допускан по-често в стаята. Тук е важно да се знае и това, че децата у нас вече се ваксинират препоръчително срещу респираторно- сенсициалния вирус, но не и техните баби и дядовци. Затова и възрастните хора нерядко се заразяват от своите внуци.

– Как човек може да разграничи, че се е заразил с него, а не с грип? Има ли разлика в симптомите?

– Разлика в проявяването им няма. Различаваме ги само ние, специалистите, и то с тестове. Има известно отличаване, но то не е категорично. Едни от тях се проявяват по-скоро горе с болки в гърлото, други, като респираторно-сенсециалния вирусу се проявяват с дълбока кашлица, със засягане на трахеята и бронхитите. Но и това е доста относително. Без изследвания не може да се каже с категоричност. Например при някои хора дори риновирусът може да причини възпаление и да слезе надолу в дихателните пътища. При добър имунитет заразяването може да доведе до леко протичане на болестта. Специфично насочена антивирусна терапия за тези вируси няма. Лекуват се по общия ред.

– Къде на фона на тази картина остана Ковид?

– Ковид е с много слабо разпространение към момента както в България, така и в Европа. На континента се отчита, че 29% от тестовете са с положителен резултат за грип, около 10% за респираторно- сенсециален вирус и едва около 2 на сто са за Ковид. Случаите са много по-малко, отколкото година преди това. За миналата седмица имаме близо 80 случая при 2000 по същото време, но преди една година.

 – Можем ли да сме сигурни, че Ковид наистина намалява, при положение че хората вече масово сами си правят тестове, закупени от аптеките, резултатите от които не влизат в статистиката?

– Някаква част от заболеваемостта винаги остава скрита. Ние обаче релативно можем да съдим, сравнявайки седмиците и годините помежду им. Макар и със скритата заболеваемост, която остава контстантна, не можем да се върнем по стойности назад в годините. Коронавирусът е с ниска цируклация. Все още не е отминала опасността да се получат мутации, които да дадат шанс за известно повишаване на случаите, но съвсем не до високи нива. Кардинални мутации не  се очакват, за да има нова вълна. Малките изменения няма да бъдат с такава сила, че да избегнат сега познатите ни терапии срещу заболяването.

– Метапневмовирусът и завишените му нива в Китай определено обезпокоиха здравните власти и в Европа. Какво да очакваме, можем ли да се безпокоим от епидемия на континента?

– В момента няма тревога и данни за такава. Той е сходен с респитарония сенсециален вирус и във всички европейски страни е по-слабо разпространен от него, както и от грипните и риновирусите. Ако приемем, че респираторно-сенсециалният вирус е на опашката, то метапневмовирусът е на върха й. Важното за него е да се знае, че протича тежко при малките деца и засяга долните дихателни пътища.

– Защо тогава той вся тревога?

– Китай има много добър надзор на инфекциите, там хващат всичко много рано и го диагностицират. Самото споменаване обаче на тази страна връща спомена за Ковид. Паниката дойде от препълнените детски отделения в болниците там. Сезонът обаче е такъв, че малките, които не са се срещали с вирусите, хващат всичко, което ги срещне по пътя им. С очакваните следващия месец по-интензивни транспортни връзки е естествено да очакваме и разнасяне на щамовете между различните страни, както и известни епидемични взривове по места. И сега много от държавите около Китай и към Казахстан отчитат повишаване на метапневмовируса спрямо много малките ниски нива, като цяло. Той обаче няма да стане доминиращ.

– На фона на безпокойството от метапневмовируса, грипа и букета от зимни инфекции забравихме за коклюша. Как така се случи, че си отиде тихо, почти незабелязано?

– Коклюшът си отиде, когато започна ранна диагностика и изолиране на болните, като започна наваксване на пропуснатите ваксини навсякъде в Европа. Това се случи и у нас.

– Отново стигаме до разковничето ваксина, така ли е проф. Христова?

– Да, разбира се ваксините. Това е най-добрата превенция, която човечеството е измислило. Практиката категорично го доказва за тези, които не вярват в имунизациите. Факт обаче е, че след като те започнаха, едрата шарка е изкоренена. И тук искам да допълня за тези, които се притесняват от разпространението на маймунската вариола, че от нея у нас случаите са пренебрежимо малко. Генетичната линия на инфекцията е тази, която протича по-леко. У нас бяха регистрирани единични случаи. Основание за тревоги няма.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *