Граждани опънаха транспарант на главния път за колективната безотговорност, която убива децата
Близки на загиналата при катастрофа 18-годишна кюстендилка, много граждани, политици и представители на местната и държавната власт се събраха на нов протест на пътя Кюстендил – София край село Ябълково. Мястото беше там, където Андреа Антонова загина при катастрофа, след като колата, в която се возела заедно с две спътнички, се удари в излезли на пътя коне. Трагедията е от 28 декември през нощта. Високо над пътя се виждаше транспарант с надпис „Колективната безотговорност убива нашите деца“.
По време на мирния протест беше спряно движението на МПС в двете платна на пътя. Образуваха се дълги колони от чакащи автомобили, но до напрежение не се стигна благодарение на засиленото полицейско присъствие в участъка от пътя. В протеста се включи и бащата на загиналото 18-годишно момиче Росен Андонов, който определи причината за тежката катастрофа като пълно безхаберие от страна на всички институции.
„Проблемът с излизащите на пътното платно коне в този участък не е от вчера или от оня ден, той съществува от 20 години и досега никой не е обърнал никакво внимание да бъдат предприети мерки за ограничаване на инцидентите. Вината се прехвърля от един на друг, защото в България никой нищо не знае. Децата умират, ние, родителите, също имаме донякъде някаква вина, но 100% е безотговорното отношение на институциите. Няма на какво да се надявам, нито какво повече да кажа”, каза Росен Андонов.
Директорът на Областно пътно управление /ОПУ/ в Кюстендил Юлияна Божилова заяви, че пътят е републикански, част от републиканската пътна мрежа, и правомощията й са в обхвата на пътя. Ангажиментът на ведомството е към пътната част, банкета и охранителната ивица.
„Имотът за отглеждане на животни е в обслужващата зона. Нямаме правомощия относно животните, сигналите своевременно се подават към общината. Не е от нашата компетенция да санкционираме в обслужващата зона”, заяви тя.
Божилова обясни, че още преди осем години е имала среща със земеделски производители, като им е заявено, че ОПУ не могат да упражняват върху тях контрол.
Протестиращите се обявиха за промени в законодателството, задавайки въпроса защо общината да слага осветление, като пътят е републикански? Хората бяха категорични, че са дошли, за да чуят има ли виновни за инциденти и какви са резултатите.
Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов също беше на протеста. Според него в общината има книга, в която са заведени всички сигнали от 2016 година. Оттогава досега от ОПУ са подадени 13 сигнала. Той обясни още, че относно компетентността за налагане на актове на пътното платно установяването на нарушенията – установяването, обжалването и изпълнението на НП, се извършва по реда на Закона за административни нарушения. Нарушенията се установяват от длъжности лица на АПИ.
„Доизградихме електропастира, за да не се случват пътни инциденти, миналата година са станали 4 пътнотранспортни произшествия тук, тази година едно, за жалост с фатален край. Не ни трябва одит, това, за което настоявам, е за цялостна оценка на безопасността на пътя от Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата. По закон в едномесечен срок собственикът на пътя е длъжен да приведе всички необходими мерки. Искаме общините да имат право на становище по ЗУТ при регистриране на животновъдни обекти, защото сега и барака може да се регистрира като такъв обект”, каза кметът инж. Атанасов.
Той припомни, че за пет години са били задържани 9 коня, за 2024 година са 13. „Дали ще са задържани 15 или 20 коне, въпросът е дали 21-ият няма да причини ПТП”, отбеляза още градоначалникът.
От началото на следващия месец кметът се ангажира с назначаването на още един полски пазач. „Дотогава патрул на Общинска охрана ще прави обход на всеки час в района, за да следи за безстопанствени животни на пътя. Много често се случва да оставят отворени и вратите на електропастирите“, обясни инж. Атанасов.
Протестиращите скандираха „убийци“ и „оставка”, както и искания виновните за инцидента да си понесат последствията.
Дошлите на протеста отправиха въпроси към представителите на институциите за липсата им на отговорност. Служители от БАБХ нямаше, както и на ОДЗ – Кюстендил.
Протестиращите изразиха недоволството от ОПУ, респективно от АПИ, а няколко пъти попитаха дали ОПУ има вина за тежкия пътен инцидент.
Юлияна Божилова в отговор каза, че за случая може да има вина, ако ПТП е вследствие на самия път. Дошлите близки и роднини на загиналото момиче поискаха нейната оставка, която не се случи.
Край пътя някой намери конска подкова и протестиращите я дадоха на директора на ОПУ – Кюстендил. Сред исканията на недоволните граждани бяха поставяне на по-високи мантинели или ограда по протежението на целия травматичен участък. Чуха се и настоявания за възстановяване на изграденото преди 45 години осветление, да има предупредителни пътни знаци и подобряване на маркировката.
ГЕРГАНА ИВАНОВА