Кандидатите да вземат ОФК „Пирин“ с потаен бизнес план до 2028 г. вдигат годишния бюджет на орлетата на 7 млн. лв.

Амбициозни планове за ОФК „Пирин“ – Благоевград с крайна цел на 4-годишния хоризонт – годишен бюджет от 6-7 млн. лв., обяви единият от кандидатите да вземат орлетата – софиянецът Методи Стефанов, пред съставите на 2 от постоянните комисии в местния ОбС. Те се събраха на съвместно заседание, за да обсъдят предложението на Стефанов заедно с благоевградчанина Георги Спасов да поемат управлението на общинския клуб. Конкретната им оферта е ОФК „Пирин“, представляван от управителя Петър Занев, да сключи договор с тях двамата с предмет безвъзмездно прехвърляне на ОФК „Пирин“ ЕООД срещу 20 000 поименни акции от капитала на учреденото от тях акционерно дружество. Така ОФК „Пирин“ ще стане акционер в частното АД с 10% от акциите, а Стефанов и Спасов се ангажират да покрият задълженията на общинския футболен клуб и да го издържат.
Освен оптимистичната сума от 7 млн. лв. другата конкретно спомената от Стефанов цифра бе 500 000 лв., с които той и Георги Спасов стопили за 6 месеца задълженията на общинския клуб и ги свели до поносимите 300 000 лв. В повече финансови детайли Стефанов не влезе.
Иначе той разказа обстойно за себе си, че е на 40 г., занимава се с аутсорсинг и директни продажби от 17 години, оперира в 21 държави с познати брандове и е специалист по изграждане на структури за финансово управление.
Ето какво намери за необходимо да сподели пред съветниците Методи Стефанов:
„Бизнесът ми е доста специфичен и няма допирни точки с познатите бизнеси, които влизат в спортните среди. През годините обаче сме работили с български отбори като рекламодатели и бяхме избрали „Лудогорец“ да е рекламно лице на един от брандовете. Обичам футбола и случайно запознанство с Петър Занев ме въвлече в каузата „Пирин“. За мен и г-н Спасов това е бизнес структура и тези 10%, които остават в притежание на ОФК, са с право на излъчване на представител в борда на директорите. Структурата е ясна. Относно финансовата част. Заварихме отбора много на минус, със задължения над 800 000 лв. и трупащи се ежедневни разходи. Предизвикателството бе голямо, защото осъзнахме, че заедно с изчистване на задълженията трябва да покачим и спортно-техническия дух, така че да могат играчите да са боеспособни във втория сезон. Оцеляването им в първа лига е основен приоритет от бизнес гледна точка. За 6 месеца успяхме да намалим задълженията на 300 000 лв., което ни даде възможност да подновим лиценза, защото комисиите в БФС имат доста специфични критерии за това.
Дупката в бюджета на „Пирин“ е около 1,4-1,6 млн. лв. и трябва да я покрием до края на годината. Това е и конкретната сума, с която сме се ангажирали.
Основните приходи на клуба са от ТВ права, от УЕФА и ФИФА, спонсорства, реклами и от мачове. ТВ правата почти се изравняват с глобите на БФС и в клуба почти нищо не влиза от тях. Договорите пък започват да изтичат това лято и всички рекламодатели искат да ги намалят. Ние искаме те да бъдат коригирани заради инфлацията, но рекламодателите искат драстичното им намаляване.
Бизнес планът, който имаме за клуба, е реалистичен и е до 2028 г. Идеята е той да бъде устойчив и да привлича още хора, които да инвестират в него, а не да бъде тежестта само на мен и Георги Спасов. Не приемаме форма на управление, в която ние да решаваме всичко“.
От присъстващите в залата въпроси бяха зададени само от съветниците Веселин Христов и Димитър Урдев. Двамата се опитаха да изкопчат от Методи Стефанов подробности около бизнес плана за стабилизиране на ОФК „Пирин, но без особен успех.
„Имаме ясна идея как да увеличим инвестициите и тя вече е тествана, иначе нямаше да се захванем с това начинание. Първото е изграждане на стабилна футболна школа, която да произвежда продукт, макар че технологичното време за създаването му е между 4 и 8 г. Футболът е нелогичен бизнес, понякога и с огромни бюджети не се получава нищо. Всичко зависи от екипа, който в момента се подбира“, лаконичен бе Стефанов.
От изявлението стана ясно, че Петър Занев ще остане със сигурност като част от екипа. Припомняме, че той пое управлението на ОФК „Пирин“ на 8 декември 2023 г. и обеща, че ще направи всичко възможно за намирането на нов собственик на клуба.
В крайна сметка всички членове на двете комисии в ОбС гласуваха единодушно предложението на двамата инвеститори ОФК „Пирин“ да стане акционер в ПФК „Пирин 99“ АД с 20 000 поименни акции с право на глас с номинална стойност 1 лв. Занев се задължава да участва в следващото заседание на общото събрание на акционерите на акционерното дружество, като гласува „за“ по точките от дневния ред. С решението се дава съгласие управителят на ОФК Петър Занев да бъде избран за член на СД на ПФК „Пирин 22“, включително и с правото да бъде избран за изпълнителен член. Освен това ОФК и ПФК се задължават да сключат договор за участие на отбори на футболния клуб в първенството и турнирите в системата на БФС.
Съдбата на орлетата ще се решава на днешната сесия на ОбС – Благоевград.
Вчера се появи информация, че един от най-добрите български футболисти през този век – Станислав Манолев, ще стане спортен директор на „Пирин“. Той вече беше президент на орлетата, но сега ще бъде представителят на новата власт в клуба, в лицето на Георги Спасов и Милен Стефанов.

Съветникът Д. Урдев: Дяволът се крие в
детайлите, а ние детайли не чухме

Теоретично, след като ОФК „Пирин“ получи акциите в АД-то, нищо няма да се промени, защото общинският клуб ще продължи да съществува с цялата му база, а общината ще продължи да го издържа. Двамата инвеститори и досега са давали пари, сега ще продължат да дават, само че ще участват и в управлението на тези пари, в което няма нищо лошо. Само сметките малко ме смущават. Миналата година ОФК „Пирин“ приключи на нула, без задължения, значи въпросните 800 000 лв. дългове, от които инвеститорите са покрили 500 000 лв., са направени по тяхно време, през последните 6 месеца. Освен това ние имаме 2 общински футболни клуба, другият е „Пирин Благоевград 1922″, а какво ще стане с него не ми е ясно. Имам спомен, че в края на миналата година се говореше за задължения от близо 1,7 млн. лв., вероятно част от тях са на втория клуб. Това обаче са само цифри, хвърлени във въздуха, досега не сме видели един документ кой на кого колко и за какво дължи. Затова поисках малко повече подробности по бизнес плана на инвеститорите, но не ги получих. Смятам да задам на сесията много въпроси и дано има кой да ми отговори“, изрази надежда съветникът Д. Урдев.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *