„На път сме да привлечем първия инвеститор в индустриалната зона в с. Жиленци, Община Кюстендил, и това е световен лидер в производството на соларни панели”, съобщи на пресконференция добрата новина кметът на Кюстендил Петър Паунов. Той посочи, че в общината е постъпило заявление от българо-германската компания „АЕ Солар Хърайзън“ АД, която има над 25 години опит в изграждането на електрически съоръжения и повече от 300 завършени строителни проекта за промишлено-енергийна инфраструктура в България.
Предложението предвижда изграждане на завод за панели с 1000 мегавата годишно производство. Предприятието ще осигури 100 работни места. Предвижда се разгърнатата му застроена площ да бъде 12 дка, а височината на производствената сграда – 6 метра.
„Предвижда се 100 процента от енергията, използвана за производството на соларни панели, да бъде от ВЕЦ – чиста енергия, а всяка година, докато функционира заводът, ще се предоставят безвъзмездно на общината 100 киловата панели за монтаж, като общината ще трябва да закупи само инвертора за монтажите“, каза Паунов. Той посочи още, че ще се създаде инкубатор за стартиращи компании в областта на соларната енергетика, ще се организират и безплатни курсове за обучение за инсталатори на фотоволтаични централи. Всеки един гражданин на Община Кюстендил ще може да ползва безлихвен лизинг, при положение че иска да си изгради инсталация, но среща затруднения с финансирането.
Ще бъдат изготвени идейни и технически проекти за сметка на инвеститора за всички обществени сгради. „Остава да изчистим последни детайли по предложението и да го предоставим на Общинския съвет. Инвестицията ще бъде над 20 милиона лева“, каза Паунов.
Според него за изграждането на комплекса ще бъдат нужни около 18 месеца. Инвеститорът ще закупи 50 дка земя на преференциална цена от 500 хиляди лева. Той посочи, че очаква строителството да започне през лятото.
Общинска администрация подготвя и проектни предложения за изцяло реновиране на сградите на старата полиция на ул. „Демокрация” и библиотеката в Кюстендил по Плана за възстановяване и устойчивост, другата новина.
Предвижда се да се направи и цялостно конструктивно обследване на сградата на читалище „Братство”, информира кметът Петър Паунов. Конструктивните промени не се финансират по програмата, но ще се използва възможността цялостно да се санират сградите.
„Това са две емблематични сгради, които от доста време имаха нужда от ремонт, надявам се сега в този период и с тази отворена програма и със съдействието на Община Кюстендил, тъй като това са общински сгради, наистина да бъдат отремонтирани тези сгради”, заяви и председателят на Общински съвет Иван Андонов.
ГЕРГАНА ИВАНОВА