Директорката М. Ковачева към родителите: Ще направим всичко възможно за поетапното връщане на учениците от следващата учебна година
На 17.09. /вторник/ започва мащабният ремонт по реновирането на благоевградското 2 ОУ. Това съобщи директорът на училището Милена Ковачева, която лично оповести новината на проведени родителски срещи.
Както е известно, община Благоевград спечели проект на стойност 4 382 793,45 лв. за цялостно реновиране и въвеждане на мерки за енергийна ефективност на сградата на 2 ОУ. С финансирането по Механизма за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат изградени две пристройки към основната сграда на училището, в които ще бъдат разположени 6 нови класни стаи, читалня, столова и закрита зала за спорт със съблекални и обслужващи помещения. Това ще даде възможност за преминаване към едносменен режим на учебния процес. Също така е заложено да се монтира фотоволтаична инсталация и да се подмени съществуващата дограма на основната сграда, проблемната ВиК и ел. инсталации.
Междувременно от ръководството на училището, съвместно с общината, търсиха различни варианти къде и как да бъдат разпределени 530-те ученици, докато тече ремонтът със срок на изпълнение не по-късно от 31.05.2026 г. Ръка на колегите си от 2 ОУ подадоха от Националната хуманитарна гимназия, където ще учат трите паралелки със 75 първокласници. От Гимназията по строителство приемат всичките ученици от 3, 4, 5, 6, 7 клас, които ще бъдат втора смяна в сградата. Стаи за провеждане на целодневно обучение са осигурени и в IV учебен корпус на Югозападния университет, както и една в 3 ОУ. Що се касае до второкласниците, първоначалната идея бе те да са ситуирани в сградата на НТС.
Всичко това бе сведено до знанието и коментирано с родителите на нарочни срещи, проведени в зала „22 септември“. Разбираемо, по темата имаше напрежение и на моменти между родители, ръководството на училището и представители на община Благоевград начело с кмета М. Байкушев, който лично присъства на втората среща, „прехвърчаха искри“. И директорката М. Ковачева, и зам. кметът Б. Шалявска нееднократно уверяваха, че са търсени множество и различни варианти, разговаряно е с всички образователни институции, но само по себе си преместването на цялото училище е огромно предизвикателство, още повече че в града няма сграда, която да побере всички ученици. Бе подчертано и че предлаганото разпределение не е окончателно и в хода на строителните дейности ще се търсят и други сценарии.
Друг съществен акцент е, че нямаше яснота кога точно ще започне ремонтът, ще има или не обжалване на обществената поръчка, което би забавило и стартирането на дейностите. На фона на това родители имаха много и различни искания. Освен че някои от присъстващите майки и бащи си разменяха реплики на висок тон, основното брожение бе срещу това, че учениците от 3-7 клас ще учат втора смяна. Стигна се и до анкета – дали да се въведе ротация и през първия учебен срок част от учениците да са първа смяна в сградата на 9 ОУ, след което да се разменят. В крайна сметка по-голямата част от родителите гласуваха децата им да са само втора смяна в ПГСАГ и така „спорът“ бе решен.
В понеделник /9.09./ се проведе родителска среща за учениците от 2 и 3 клас и за 4 „б“ и 4 „в“ клас. Директорката лично влезе при родителите на учениците от въпросните 8 паралелки, разговаря с тях, търпеливо отговори на множество въпроси и заедно с класните ръководители внесе важни разяснения.
„Искам да ви кажа, че обжалване на обществената поръчка няма и ремонтът ще започне на 17.09. Строителите бяха готови да започнат и на 16.09., но ние помолихме за един ден отсрочка, за да можем всички заедно да открием новата учебна година тук – в сградата на 2 ОУ“, обърна се към родителите М. Ковачева.
И тъй като първа поред откъм директорския кабинет бе стаята на 3 „в“ клас, то директорът на образователната институция влезе първо там и коментира, че са предприети всички мерки както за сигурността на учениците, така и за качеството на учебния процес. Така всички от 3 до 7 клас ще учат сами, без да се смесват и да имат контакт с гимназистите на ПГСАГ. На входа на сградата ще се осъществява пропускателен режим, като за целта голяма част от помощния персонал на 2 ОУ ще бъде преместен именно в Гимназията по строителство, архитектура и геодезия. Това се отнася и за администрацията, както и за ръководството, като М. Ковачева също ще бъде там и ще съвместява един кабинет с директорката на ПГСАГ М. Митова. Съответно 5, 6 и 7 клас ще учат на втория етаж, а 3 и 4 – на първия, където е и учителската стая.
С приключването на учебните занятия в района ще има засилено полицейско присъствие, а също така ще бъдат определени и маршрути за пресичането и придвижването на децата. Наред с това е помислено и за групите за ЦДО, които ще са в IV корпус на ЮЗУ. Дежурни учители и служители ще чакат учениците от занималня и ще ги водят до ПГСАГ.
„Два от етажите на сградата са на ЮЗУ /б.р. Гимназията по строителство и II УК на университета, където е ситуирана катедра „Химия“, и съвместяват една сграда/. Водят се разговори с ръководството на университета за това целодневното обучение да се провежда именно там, вместо в IV УК. Мисля и се надявам, че ще получим положителен отговор“, каза на родителите М. Ковачева и ги увери, че при този вариант майките и бащите няма да бъдат ангажирани допълнително. Просто ще оставят децата си в 7:45 ч. за занималня и ще си ги взимат след края на учебните часове, към 18:20 ч.
Следващата „спирка“ бе при родителите от 2 „б“. От разясненията стана ясно, че е отпаднал вариантът второкласниците да учат в сградата на НТС. Причината е, че собственикът не се е съгласил да направи ремонт на помещенията, а освен това всички, близо 80 ученици, е трябвало да ползват само една тоалетна. Това, което родителите знаеха, поне като последен вариант, е, че децата им ще учат вкъщи в квартал „Вароша“, и по-конкретно в стаи, където се провеждат занимания от школи към Центъра за личностно и творческо развитие.
А иначе и на двете срещи, състояли се в зала „22 септември“, родители многократно поставиха един и същи въпрос: „Защо Колежът по туризъм /разположен в сградата на бившето I ОУ/ не поеме част от учениците?“.
Тогава кметът М. Байкушев обясни, че от колежа чакали акредитация и за такъв вариант можело да се мисли, след като мине самата процедура, евентуално през втория учебен срок.
„Искам да ви кажа, че днес /б.р. 9.09./ в 15:30 часа бях информирана, че има положителен отговор и децата ви ще учат в Колежа по туризъм. Това е много по-добрият, да не кажа най-добрият вариант, за който се борихме. Така всичките ни ученици ще бъдат и всъщност ще учат в истински училища“, съобщи на родителите М. Ковачева.
И тъй като поне „на първо четене“ някои от родителите очевидно не успяха да схванат каква е разликата, директорката продължи с разясненията: „При предишния вариант, или последния, за който ви информирахме, една от паралелките щеше да учи в музея, а другите две – в къщи в квартал „Вароша“, които обаче са с външни тоалетни. Сега обаче всички ще са заедно, и то при подходящи условия“, каза М. Ковачева и с подробни ориентири обясни къде точно се намира Колежът по туризъм.
Съвсем резонно постъпиха и питания дали в колежа не могат да бъдат разпределени още ученици от други класове, при което директорката отговори, че това не зависи от нея и би следвало въпросът да бъде отправен към общината и ръководството на колежа.
Разговаряйки изключително добронамерено и искрено с родителите, М. Ковачева коментира, че тя и колегите й ще направят всичко възможно учениците да започнат да се връщат поетапно в сградата на 2 ОУ през следващата учебна година.
„Моля ви, вярвайте и слушайте нас, а не това, което споделяте помежду си и се разпространява като слухове. Информации и коментари, че дейностите ще продължат три години, не отговарят на истината. Имаме уверения, че ремонтът и реновирането на основния корпус ще е в рамките на една година. След това ще направим постъпки и всичко възможно учениците да започнат да се връщат поетапно в сградата, а чрез обезопасяването на участъци да продължи изграждането на пристройките“, каза още директорката на 2 ОУ, която при влизанията си в класните стаи благодари на родителите за тяхната лоялност, коректност и бе категорична, че всички заедно, с общи усилия, ще се справят.
Впечатление направи, че за разлика от предходните две общи срещи, сега родителите бяха далеч по-умерени и спокойни. По коридорите имаше и забързани майки, дошли само да вземат учебниците на децата си и да подпишат стандартните документи. Те обясниха, че няма да присъстват на самите родителски срещи, защото са избрали 2 ОУ, доверили са се на учителите и ръководството.
В сряда /11.09./ ще се проведат и родителските срещи на петите, шестите и седмите класове. Във връзка с предстоящите премествания са изготвени извънредни инструктажи за опазване живота и здравето на учениците.
Учебната година ще бъде открита на 16.09. от 9:00 ч. в двора на 2 ОУ. Тогава за последен път училищната сграда, въведена в експлоатация през 1946 г., ще бъде в настоящия си вид.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Какъв “колеж по туризъм“, какви 5 лева сънувате?!? Там не се водят никакви занятия и сградата така си стои празна, а “почетният“ селянин на Благоевград, пенсионерът “професор“, самовеличаещ си като “президент“ и “ректор“, алкохоликът Васко Жечев (Джибрата), обира парите на мързеливците и им раздава тапии без покритие. Преместете 2-ро училище изцяло в тази сграда да си учат нормално децата до края на ремонта, а този фиктивен “колеж“, създаден навремето от мафиота Николай Божков, е крайно време да бъде ликвидиран!