
Ректорът проф. Н. Марин: Това е резултат от дългогодишна работа, отчитаща постиженията в научната сфера по световни стандарти
ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград придоби статут на изследователки университет. Днес на последното си заседание за 2024 г. Министерският съвет прие актуализиран Списък на изследователските висши училища. Такъв статут досега имаха 10 университета в България. Сега към тях се присъединяват и Югозападният университет „Неофит Рилски“ в Благоевград, и университетът „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас.
Определените за изследователски висши училища имат значима научна продукция, голям брой цитирания в научната литература и висок дял на придобилите образователна научна степен „Доктор“. Оценката за научната дейност на висшите училища се изчислява по приета от Министерския съвет методика за определяне на изследователските висши училища. Отчетени са научните резултати, видими в международните бази данни Scopus и/или Web of Science, и други проверими данни, отразяващи развитието на академичния състав, общественото и икономическото въздействие на научната дейност.
Статутът на изследователско висше училище беше въведен в Закона за висшето образование през 2021 г. Той се дава за принос в развитието на важни обществени области чрез научни изследвания и високи резултати от научноизследователска дейност на висшите училища.
На заседание на Министерски съвет, проведено на 6 юли 2022 г., е приет доклад за създаване на мрежа от изследователски висши училища в изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Взето е решение процесът по създаване на мрежа от изследователски висши училища в изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост да се извършва чрез фонд „Научни изследвания“.
В НПВУ са предвидени почти 240 млн. лв., които трябва да влязат в изследователските висши училища до края на 2026 г. За целта всеки от тези университети трябва да представи четиригодишна стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие. ФНИ ще организира преглед и оценка на тези програми от независими оценители, ще сключи договорите с висшите училища от името на държавата и ще контролира реализацията на приетите стратегически програми. С тези пари всеки един от научноизследователските университети трябва да реализира стратегическата си програма за развитие. Целта е висшите училища да повишат още повече качеството на своята научноизследователска дейност, да ускорят трансфера на технологии и да подобрят взаимодействието си с бизнеса.
Припомняме, че с поредица решения на Академичния съвет на Югозападния университет бяха набелязани и въведени мерки за повишаване качеството на научната продукция, а самото включване в списъка и придобитият статут е признание за най-голямото висше училище в Югозападна България.
За коментар по така важната новина се свързахме с ректора на ЮЗУ „Н. Рилски“ проф. д-р Николай Марин.
„Придобитият статут е плод на дългогодишна работа и отчита постиженията в научната сфера по световни стандарти на преподавателите от всички професионални направления, а не в едно конкретно. Има колеги, които са с повече публикации, но в случая се „измерва“ целият университет по специална процедура, заложена в закона“, каза проф. Марин.
Ректорът допълни и че много от представителите на академичната общност са се ориентирали, че освен преподавателската работа трябва да провеждат и висококачествени научни изследвания, които да бъдат публикувани в двете световни бази данни Scopus и/или Web of Science.
С придобиването на статута ЮЗУ „Н. Рилски“ се нарежда сред най-добрите университети в страната ни.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Жалко е. Голяма част от тези хора не са част от ЮЗУ вече. Но се радвам, че има такива, които помнят приноса им. Това са проверили факти – публикации, цитирания, индекс на Хирш… Радвам се, че познавам част от тези хора, работещи във времето за този университет и неговите успехи сега.
За съжаление на Иванка Станкова истината е тази. Това са хората, които направиха това за ЮЗУ. Тя само се правеше на зам.-ректор, но може да постъпи разумно и да благодари заедно с Марин на тези хора.
Точно това е истината. Трябва да я признаете и да сте благодарни на тези хора за милионите, които ще получите.
Благодарете им публично, преди да похарчите парите.
Това постижение е достойно, но то в никакъв случай не се дължи на Юруков, Миланов или Марин. Още по-малко на така наречените в момента Декани.
Това е постижение на проф. д-р Георги Апостолов, този, който разработи система за стимулиране на научните изследвания в ЮЗУ и даде тласък на тези процеси. Както и на следните лица, позицонирали ЮЗУ на достойно място в системата за рефериране и индекрине на научните списания, чрез техните публикации и най-вече цитирания в различните области на научното познание: Марио Митов, Стефан Стефанов, Николай Цанков, Магдалена Панайотова, Станислава Стоянова, Иван Дреновски, Иво Дамянов и още наколко, но тези с особена стойност в последните 10 години.
На тези хора трябва да признаете приноси, всичко друго са измишльотини и излишна сеутня.