Доброволец към ПСС трети в страната по брой акции! Ст. Попов – Тачи: Съпругата мрънка, но ме подкрепя

Доброволецът към Планинската спасителна служба в Дупница Станислав Попов, по-известен като Тачи, е в топ 5 на класацията по участия в спасителни акции в планината сред колегите си от цялата страна. Тачи е единственият от първите петима в класацията, който е доброволец, без заплата. На първо място в класацията е Наско Уков от Банско с 18 спасителни акции.

За участието му в 12 спасителни акции в планината и спасените човешки животи Станислав Попов получи награда от шефа на ПСС към БЧК Емил Нешев – специализирана екипировка.

Спасителната служба в Дупница, в която само един спасител е на заплата, е трета в България по акции за спасяване на бедстващи туристи, след София и Банско.

Репортер на „Струма“ се свърза по телефона с Тачи на работното му място – хижа „Рилски езера“, на която е управител.

„Аз съм доброволец. За да получа документ за спасител, трябва да работя към ПСС два летни и два зимни сезона. Все още се уча. Много съм доволен от колегите в отряда. Те ми помагат и ме учат, ако нещо не зная. Тяхната подкрепа е важна за мен. Съпругата ми, въпреки че понякога мрънка, също ме подкрепя. През 2019 г. станах татко на момченце и съм щастлив. Щастлив съм и когато помогна на някой бедстващ турист в планината и той се прибере у дома, при близките си. Някои ме упрекват и ме питат: „Как така без пари ходиш през деня и през нощта в планината да спасяваш хора?“. Планината ми е в кръвта още от дете. Щом съм свободен, излизам на разходка. Когато има сигнал за бедстващи туристи, аз съм на първа линия, тъй като работя като хижар на „Рилски езера“. Докато пристигнат колегите от Дупница, ще им отнеме 5 часа. Аз през това време вървя по зададените ми координати и търся изпаднали в беда туристи. Когато помогна на някого в планината, се чувствам удовлетворен и душата ми е пълна. Искам синът ми да стане добър човек и да помага на хората.

Да бъдеш спасител е призвание и аз с нетърпение очаквам момента да бъда пълноправен спасител. Пожелавам си през новата година акциите да са по-малко, да няма страдащи и в безизходица туристи в планината, а да се наслаждават на красотите на природата”, заяви Тачи.

Статистиката от ПСС към  БЧК сочи, че през месец август е имало 32 акции в България, а през юли и септември са съответно 18 и 21. Най-много издирвания е имало в района на Стара планина – 39, следва Рила с 28, Пирин с 27 и Витоша с 25. Тенденция към увеличаване броя на спасителните акции в планините на България показва справката на Планинска спасителна служба към БЧК. Само за последните 6 години „излизанията“ на спасителите са се увеличили със 70% в сравнение с 2013 година. За цялата календарна 2013 година са отчетени 73 акции, а за периода от 1 януари тази година до 10 декември са 128.

През миналата година отрядите в България са участвали в 113 акции, а в предходните години между 80 и 90. Във високата планина помощ е оказана на общо 139 туристи, като резонно най-голям е броят на българските туристи – 113. Най-много акции – 28, са провели софийският отряд, следван от Банско с 21 и Отряд № 9 от Дупница с 18. След тях се нареждат Калофер с 10, Самоков, Разлог, Благоевград и други с по 7. Най-много издирвания на изгубени туристи е имало в района на Стара планина – 39, следва Рила с 28, Пирин с 27 и Витоша с 25.

ЙОРДАНКА ПОПОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *