ДОБРОВОЛЦИ СИГНАЛИЗИРАТ: Гладни и без вода са кучетата в приюта край Мощанец!

Кметът на Благоевград Илко Стоянов: Правят се опити за саботаж на новото предприятие, в този град има хора, които имат интерес да го превърнат в развъдник и да продават животните

Гладни и без вода са кучетата в приюта край с. Мощанец, сигнализират доброволци в социалните мрежи. Мрежите между клетките са с дупки и животните преминават през тях с опасност от нараняване. Болните не се лекуват, бебетата не се ваксинират, а новозаловените не се кастрират въпреки сключени договори с местни ветеринарни клиники.

Това са част от проблемите, за които алармират през последните дни представители на неправителствени организации, които от години посещават и помагат на приюта за бездомни животни на община Благоевград.

От края на септември работата по събиране, кастриране и обезпаразитяване на бездомните кучета се пое от новосъздаденото общинско предприятие „Приют за безстопанствени животни“. С това бе прекратен договорът между общината и фирма „Бали-ко“ ЕООД, спечелила през януари за пореден път обществена поръчка за стопанисване на приюта срещу 160 000 лв. годишно. Идеята общината да поеме проблема с бездомните кучета бе на предишния кмет Румен Томов.

„Смятам я за удачна и правилна с оглед на ситуацията назад в годините и задълбочаващите се проблеми с бездомните животни – отбеляза кметът Илко Стоянов. – Дълго време пробвахме да ги решим с частна фирма, но се видя, че градът е изпуснат и няма контрол. Чухме много легенди, част от които се оказват истина, като например, че куче, което се води за кастрирано, ражда“.

На въпрос за буксуването при старта на новото предприятие и сигналите за нарушения на вътрешния правилник на приюта кметът отговори: „В момента работата на общината, свързана с приюта, се саботира. Нещо повече, преди 2-3 нощи там е имало посегателство, някой е влязъл и е отворил клетките, за да избягат кучетата, махната е и табелата за работното време. Подали сме сигнал до полицията, но съм категоричен, че в този град има хора, заинтересовани да го превърнат в развъдник на кучета. И това е бил дълъг процес, в чиято основа е частният сектор, създават напрежение, а после продават животните. В момента през приюта има интереси, свързани с пари. Сред природозащитниците има много свестни хора, които помагат на приюта, но покрай тях са се промъкнали и такива, които гонят бизнес интереси“, заяви кметът Илко Стоянов.

Градоначалникът каза още, че в момента в общинския приют са назначени 5-има души, а управител е Владислава Асенова. Тя има опит като ръководител на общинските приюти в Перник и Дупница, в момента е на основен трудов договор като детска учителка в Кочериново, а според кмета Стоянов това не й пречи да изпълнява задълженията си към приюта в Благоевград.

Градоначалникът обясни, че първият шеф на новото общинско предприятие бил назначен само за няколко дни проформа, за да свърши административната работа по регистрацията, заменил го Славейко Милев, който неотдавна напусна и пред  „Струма“ обясни, че причините са лични.

„Това е човек, който обича животните, справяше се чудесно с работата и аз разчитам на неговата експертиза и желание да помага“, отбеляза градоначалникът и разказа за трудностите, с които се сблъсква:

„Отправих покана към неправителствения сектор – който желае, да поеме отговорността и да заеме управленския пост, но се оказа, че няма желаещи. Един гледач на кучета се занимава с чистене на изпражненията и ред подобни, неособено привлекателни дейности. Едно е да отидеш в събота или неделя да гушнеш кучето, друго е да се грижиш за него ежедневно. Когато опираме до реална работа в приюта, се оказва, че няма желаещи да я вършат, но има желаещи да дават съвети. И те са много.

Въпреки изкуственото напрежение, което създават част от хората, чиито интереси са настъпени, включително на частни фирми и поръчковите изпълнители да вдигат шум в социалните мрежи, съм твърдо убеден, че трябва да продължим с разписаната стратегия. А тя е проста и предвижда три основни пункта: кастрация, регистрация и контрол и осиновяване. Много съм благодарен на г-н Явор Гечев от Съвета за сътрудничество, който помогна (и досега е единствен) със съвета си да кандидатстваме за безплатна кастрация от една фондация. Близо 100 кучета бяха кастрирани и това е реална помощ, която оценявам.

Контролът е втората ни важна задача, която ще се извършва в тясно взаимодействие с инспектората. Ще бъдат проверявани всички собственици на кучета. Тук анонсирам, че таксата за регистрация на куче ще бъде намалена. Високата цена от 130 лв. ще падне на 30 лв. и намирам одобрения ръст за грешка на предишното ръководство. Такава такса вместо да мотивира хората да си регистрират кучетата, ги отблъсква да се крият. Намалението на таксата планираме да включим в промяната на Наредбата за местните данъци и такси, която ще внесем за дискусия и решение в ОбС през януари. Инспекторатът ще проверява с четец дали кучетата, които се разхождат от стопаните, са чипирани.

По същия начин стои въпросът и с храненето на уличните кучетата. Когато някой го прави редовно и целенасочено, трябва да поеме съответната отговорност като попечител и няма да го облагаме с данъци, въпреки че става въпрос за улично животно.

И третият важен елемент, за да се справим с проблема с бездомните кучета, е осиновяването, като ще разчитаме на чуждестранни фондации, с които вече установяваме връзки. Оказа се, че когато помолих местните НПО и фондации поне 2 кучета от приюта ни да бъдат осиновени, никой не реагира. Вместо да получим необходимата помощ, получаваме обвинения. И тъкмо започнахме да вършим нещо реално за ограничаване на популацията със залавяне и кастрация на 100 кучета и реакция при всеки сигнал, като се държим хуманно в приюта, точно в този момент получавам писмо от директора на Областната дирекция по безопасност на храните г-н Бащавелов, че трябва да се преустанови залавянето на безстопанствени кучета, защото гледачът не бил преминал курс за това. Искам да отбележа, че е много трудно да се намерят хора, които да залавят и обгрижват кучетата. Когато провеждахме кампанията по залавяне на 100-те кучета, добре че дойде човек с опит и необходимия документ, когото впоследствие назначихме на граждански договор (б.р. Георги Ценев). Проблемът е, че се издребнява с изискванията към гледач и ни заплашват, че ще затворят приюта. Не че няма да решим въпроса, но може ли да ни блокират точно когато започваме да се справяме с проблема?! Ами да пуснат заповед и до кучетата да не хапят хората, защото в цялата тази ситуация ние забравяме за хората. Имаме назрял дългогодишен проблем и не бива да забравяме, че всеки ден има ухапани хора. Ако институциите не съдействат и природозащитниците не помагат реално, ще се стигне до много по-тежък конфликт и хората ще вземат правосъдието в свои ръце, тогава положението ще излезе от контрол.

За да не се стигне дотам, искам да не ни се пречи. Общинският приют е само на 2 месеца, толкова години се е търпяла предишната ситуация и изведнъж не може да се изчака 2-3 месеца нещата да се развият, а вместо това се активират всички организации и институции. Няма как да не виждам взаимовръзката. Разбира се, ще изпълним предписанията на БАБХ, но идеята на създадения Съвет за сътрудничество в тази сфера е да ни помагат със съвети, а не само да ни критикуват субективно хора, които непрекъснато мимикрират в общественото и политическо пространство, само и само да са във фокуса на вниманието. Единствената ми молба е да работим всички в една посока и да не се пречи“, апелира кметът Илко Стоянов.

Д-р Бащавелов: Не се заяждаме, заради многото сигнали за нападения не затваряме приюта

Недоволството на градоначалника на Благоевград изненада директора и специалистите в Областната дирекция на БАБХ. „От наша страна няма заяждане, напротив, проявяваме разбиране, много по-голямо, отколкото е нужно. Фактът, че някой неглижира това, не му прави чест – реагира директорът д-р Бащавелов. – Ако искахме да се заяждаме, щяхме да постъпим по съвсем различен начин и предвид факта, че Благоевград е пълен с кучета, щяхме да затворим приюта, но не го направихме“, отбеляза той.

„Тъй като управлението се смени няколко пъти за последните 2-3 месеца, съм дала минималните предписания, за да функционира приютът като такъв“, обясни д-р Силвия Маврикова, която била натоварена с проверките, и разказа:

„Приютът има удостоверение за регистрация от нашата агенция, но на много хора понятието приют не е много ясно. Те си въобразяват, че там кучетата остават доживот, което не е така. В приюта животните се събират от улицата, кастрират се, ваксинират се, обезпаразитяват се, оказва им се помощ, доколкото е възможно, и се връщат на местата, където са заловени, ако някой не ги осинови. Това е по действащия закон. Освен приютът да е регистриран, има изискване персоналът да е квалифициран, да е достатъчно на брой и да има одобрена кола, която да превозва животните. Когато отидох на проверка във връзка с жалба след прекратяване на договора с „Бали-ко“, там нямаше буквално нищо, само едно лице, което от 2-3 дни бе с договор за управител. Нямаше никаква документация и тъй като там имаше необработени от предишното ръководство животни, умишлено не пуснахме разпореждане приютът да бъде затворен, защото те не могат да се оставят без грижи. Направих компромис с предписание, което да се изпълни в рамките на 1 месец, в който приютът да се върне към нормално функциониране. Но през това време управлението се смени още веднъж.

Това, което общината не изпълни за този 1 месец, е, че няма одобрена кола за придвижване на животните. Хората, които се грижат за кучетата, нямаха необходимата квалификация – завършен курс за хуманно отношение и защита, което е задължително изискване по закон, и не става дума изобщо за заяждане от наша страна. Нашата работа също се следи от гражданите и тези пропуски съвсем не са дребни. Предписанието е съставено в началото на октомври, ако е заяждане, че 2 месеца по-късно приютът още няма квалифициран персонал, не знам какво да кажа.

Имахме среща с кмета, преди да се направят промените и преди приютът да мине под управление на общинското предприятие, и обяснихме, че начинът, по който е следвало да се постъпи, е предишното ръководство да се уведоми и да му се даде възможност да си довърши работите, а през това време да се сформира новият екип, който да отговаря на законовите изисквания.

Другият вариант, като не са успели да го направят, бе общината сама да преустанови дейността, докато предприятието не отговори на изискванията. В този смисъл като проверяващ изобщо не съм се задълбавала в наредбата, ако го бях направила, моментално трябваше да затворим приюта и дори да наложим санкции. Това, което изпратихме до кмета, е предупреждение, че на този етап не е изпълнено предписанието ни и не е редно да залавят кучета. Това, което могат да вършат, е хванатите там кучета да бъдат обработени и върнати по места, защото в момента новото предприятие няма лицензиран автомобил.

На последния назначен управител казах да подадат заявление, в което да опишат кога ще могат да отговорят на изискванията на закона, описани в предписанието. Получихме съобщение, в което пише, че с приемане на новия бюджет ще се отделят пари за кола и на еди-коя си дата ще има курс за хуманно отношение към животните за работниците. Ще бъдат ремонтирани наличните хладилни камери, но кога – не е ясно. И от мен се очаква да си затворя очите и да оставя приюта да функционира, докато ръководството изпълни изискванията по предписанието, и то при условие, че правим компромис заради толкова много жалби за агресивни животни, някои към деца, и защото не можем да си позволим да оставим града без място, където те временно да се приберат“, заключи д-р Маврикова.

Доброволката Люси Манова: Нощем чужд човек не може да се доближи до клетките с бездомни кучета, настоящето ръководство е изгонено от Перник и Дупница

Изявлението на кмета на Благоевград за саботаж в приюта преди няколко дни озадачи и силно изненада доброволците природозащитници, които от години помагат и контролират като граждани работата в кучкарника.

„Да се промъкне някой през нощта в приюта, няма как да стане“, коментира Люси Манова, една от най-активните доброволки, която от създаването на приюта вече над 10 г. помага за обгрижването и лечението на бездомните животни. За твърдението си тя се мотивира:

„Дворът на фирма „Биострой“, който е точно под приюта, се охранява с видеонаблюдение, отделно има жива охрана и цяла сюрия кучета, които, ако не познаваш, няма как да преминеш невредим, особено вечерно време. Не мога да си обясня защо кметът каза, че някой е влизал през нощта в приюта и е отворил всички клетки да избягат кучетата, при условие че такова нещо няма как да остане незабелязано и че видимо новото предприятие не се справя и закъсва.

Направих собствена проверка и се оказа, че пазачите не знаят нищо за описания инцидент. За 2 месеца три пъти се сменя екипът на приюта и в момента работата там се върши на практика от Георги Ценев, който миналата година, за да участва в обществената поръчка за стопанисване на приюта в Благоевград, регистрира фирма „ГИВ 2021“ с адрес в Кочериново. Той е бивш общински съветник от ГЕРБ в Кочериново, уволнен дисциплинарно от общинския приют в Дупница. Последно назначената за управител на благоевградския приют Владислава Асенова и екипът й, в който е Георги Ценев, и ветеринарния д-р Пламен Василев познаваме още от времето, когато ръководеха общинския приют в Перник. Оттам доброволците ги изгониха „с камъни“, защото убиха много кучета. После същият екип отиде в Дупница, откъдето също бяха махнати, като Ценев е уволнен дисциплинарно и срещу него НПО води дело за нехуманно отношение, доколкото знам. Официалната директорка Вл. Асенова е учителка в детска градина в Кочериново и ходела по 4 часа в нашия приют, но ние още не сме я виждали.

Факт е, че през последните седмици кучетата в приюта в Благоевград, особено тези, които познаваме добре отпреди, определено не изглеждат добре хранени. Ветеринар тук още не е стъпвал, а общината не си е направила труда да уведоми БАБХ, че приютът вече се управлява от общинско предприятие. Никой от работещите в момента няма курс за хуманно отношение към животните, което е задължително. Не знам защо се прави внушение към обществото, че в този приют могат да се приберат бездомните животни, като там са само 23 клетки! По закон не могат да се настаняват по 2 кучета в клетка, но се прави. За последните 2 месеца успяха да съсипят приюта. Може много да плюят собственичката на „Бали-ко“ Илияна Балева, но през последните години тя работеше много добре и там имаше контрол, а самата тя много помагаше на нас, доброволците, като прибираше кучета за лечение и лично е ходила да им дава вечер лекарства. По нейно време имаше истински граждански контрол. Сега като гледам приюта, ми се плаче, като знам какъв беше, преди общината да поеме управлението му. Да не говоря, че Балева беше насадила и цветя, да е приятно и уютно, и не допускаше да има разкъсани мрежи и дупки между клетките, с каквито сега е пълно. Според мен общински работник няма да работи по начина, по който го прави една фирма под контрол, а и издръжката на приюта чрез предприятие ще е много по-висока за общината, отколкото когато това става през поръчка по ЗОП“, каза Люси Манова.

Блока подготви ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *