В случай че живеете на село или в къща в малък град и сте решили да започнете да отглеждате кокошки за яйца, е добре внимателно да планирате тази дейност. Тази статия е за отглеждане на кокошки носачки в домашни условия – в двора. Публикацията не е за хора, които са решили да развиват бизнес в тази посока, пише rnews.bg. Тя е за тези, които ще се заемат с това начинание за задоволяване на собствените си потребности.
Защо да изберем отглеждане на кокошки в двора“
Отглеждането на кокошки във вашия двор е едно приятно занимание. То не изисква специализирани умения, не е трудно и не е необходимо да отделяте много време за това. Спокойно може да го съчетавате с ходенето ви на работа. Разбира се, както всички животни, те също изискват малко внимание и грижи, но не чак толкова, колкото например при отглеждане на зайци.
Правилното отглеждане на домашни кокошки изисква да не ги оставяте за дълго време без надзор. Важно обстоятелство при избора на тези птици е фактът, че не са необходими големи финансови средства за тях. Единствено първоначално за изграждане на необходимата материална база за отглеждането им. Това е основната финансова инвестиция. След това разходите са само за храна и от време на време – за ветеринарен лекар (обикновено не по-често от 1-3 пъти за няколко години).
Технология за отглеждане на кокошки носачки
Съществуват две основни технологии за отглеждане на кокошки носачки:
* в клетки за отглеждане на кокошки
* отглеждане на кокошки в двора, или т.нар. „свободно отглеждане“.
Клетъчното отглеждане се прилага в големи комплекси, където птиците се форсират за по-голямо производство на яйца. Това води до бързото им амортизиране и необходимост от подмяна. Не ви съветваме да прилагате този метод вкъщи. Той е ефективен само при големи, интензивни ферми. За вас ще донесе само излишни разходи. Освен това всички сме чували за „щастливи кокошки“. Те могат да бъдат такива само ако живеят свободно, хранят се на воля и имат необходимото пространство за живот.
Изисквания за отглеждане на свободни кокошки за яйца
За да отговорите на изискванията за отглеждане на свободни кокошки за яйца, трябва да разполагате с двор с необходимото свободно пространство. Той трябва да бъде на достатъчно разстояние от къщата ви. След като изберете подходящото място, може да пристъпите към изграждане на базата за вашия малък бизнес, или т.н. „кокошарник“ или „курник“. Най-добрият вариант за вас е да имате стара сграда с приземен етаж, която е подходяща за целта. В случай че не разполагате с такова помещение, трябва да го изградите. Правилното планиране на тази дейност е изключително важно за дейността ви за в бъдеще. За да имате свободно отглеждани кокошки, трябва да си отговорите на няколко въпроса, които ще разгледаме по-подробно.
Колко кокошки мога да отглеждам?
Първо, имайте предвид, че държавата е регламентирала колко домашни кокошки максимум може да отглеждате. Според приетия закон за отглеждане на кокошки в двора ви не може да има повече от 50 птици. Разбира се, тази бройка е достатъчно голяма, в случай че ще задоволявате личните си потребности и обикновено ще са ви достатъчни между 5 и 20 кокошки. В допълнение може да имате един петел, за да прави кокошките още по-щастливи.
Решението за това каква бройка да отглеждате зависи от необходимите ви яйца за ежедневна употреба. За тази цел трябва да знаете колко яйца снасят те обикновено. Когато взимате решение за броя на вашите птици, имайте предвид също, че те понякога боледуват с летален изход (т.е. умират), затова е нужно да имате няколко в повече или да имате готовност да допълните бройката при нужда.
Колко яйца снасят кокошките носачки?
Кокошките могат да снасят по едно яйце всеки ден, но всичко е до време и също така зависи от много други фактори. Начинът на отглеждане, възрастта на птиците, сезон на годината, минимални и максимални температури (нощем и денем) оказват най-голямо влияние върху носачките. При добри грижи през първата година всяка една кокошка носачка снася средно по 3 яйца на 4 дни. През следващите години (след първата) носливостта спада.
Изисквания за
кокошарник (курник)
Трябва да направим уточнението, че под кокошарник (курник) разбираме помещение, в което кокошките ще спят и снасят яйца, както и ще живеят през зимата, за да бъдат на топло и да не измръзнат. За да могат да се съвместят всички изисквания за кокошарника, е необходимо той да бъде с размери, които да осигуряват около един кв. метър площ на две птици. Например кокошарник за 20 кокошки трябва да бъде с площ 10 кв.м.
В малката ферма за кокошки носачки трябва да се инсталират хранилки и поилки. Хранилки за птиците от подръчни материали могат да се направят от дъски с дебелина 2-3 см и ширина 15- 20 см.
Приготвя се място за спане, което често се разполага в някой от ъглите на сградата срещу входната врата. За тази цел се изработва дървена скара от летви с дебелина 4-5 см и разстояние между тях около 30 см. За една птица са необходими около 20 см линейно разстояние. Скарата се повдига на височина до 1 м и се монтира стълба за качването им. Другият вариант е да изработите скара с височина от пода около 25 см, но тя трябва да може да се премества/повдига за почистване под нея.
В кокошарника трябва да оформите гнезда за снасяне на яйца. Някои наричат това място „полог за кокошки“. Обикновено на 5-7 птици се оформя едно гнездо.
Как се прави полог за кокошки
За полог за кокошки може да използвате дървени сандъчета, в които спокойно да се разположи една птица. Някои поставят за целта дървена щайга, но вариантите за подръчни материали са много. На дъното на гнездото трябва да се застели мека постеля. Гнездото се разполага по-високо от пода, като пред него се поставя място за кацане, преди кокошката да заеме позиция в полога.
Всичко това е цялото оборудване на птицефермата за кокошки носачки. Те са изключително непретенциозни птици. Трябва да са единствено добре нахранени и ще имате изобилие от яйца.
Отглеждане на кокошки с други птици
Трябва да се има предвид нещо важно. Тези от вас, които желаят да отглеждат пуйки за месо или патици заедно с кокошките, спокойно могат да използват едно и също помещение за тази цел. Те се понасят нормално, единствено се изисква повишено внимание при храненето, особено когато използвате гранули или специализирани смески за храна на птиците. Разбира се, възникват малки конфликти понякога, но те се решават сравнително бързо и безболезнено в полза на пуйките или патиците.
Кокошарник с изход към двор на открито или към голяма оградена площ (кошара)
Кокошарникът трябва да бъде постоянно свързан с двор на открито или с голяма оградена площ (кошара или голяма клетка, напр. изработена от оградна мрежа), където птиците могат да се разхождат през деня.
През топлите дни в двора или в кошарата се разполагат хранилките и поилките. Птиците се разхождат навън през целия ден – това са така наречените „щастливи кокошки“. През деня в топлите дни (напр. над 5-10 градуса, но това е индивидуално), кокошките влизат в кокошарника преди всичко за снасяне на яйца и за спане, а през останалото време се разхождат на двора или в кошарата/клетката към кокошарника. В най-топлите дни се крият от жегата и се опитват да се зарият в земята, с цел да се охлаждат по-добре.
В случай че разполагате със зеленчукова градина, през есента, когато приберете реколтата, може да пуснете вашите птици в нея. В продължение на няколко дни те ще я почистят перфектно от плевелите и ще я подготвят за изораване.
Отглеждане на кокошки за месо
Отглеждане на кокошки за месо е друга цел, която имат някои хора с подходящ двор. Технологията на отглеждане за тях обикновено е съвсем различна, защото целта е те да се угояват и да нарастват бързо – за 1-2 месеца. Също така има различни породи, наречени бройлери, които са специално с цел за отглеждане за месо.
Струва си да се отбележи обаче, че за лични нужди, е възможно да се отглеждат кокошки за месо по технологията за кокошки носачки. Т.е. реално се купуват или се снабдявате с 5-10 птици в повече. По този начин за 3-5 месеца имате възможност да консумирате по 1-3 домашно гледани и щастливи кокошки, чието месо е вкусно и сочно. Бульонът от тях е с много приятен вкус от времето на нашите баби… Пилешката супа от такъв бульон и с месо от домашни кокошки е класика в българските народни гозби.