ДОМАШНА ФЕРМА: Отглеждане на кокошки за яйца

В слу­чай че жи­вее­те на се­ло или в къ­ща в ма­лък град и сте ре­ши­ли да за­поч­не­те да от­глеж­да­те ­ко­кош­ки ­за яйца, е доб­ре вни­ма­тел­но да пла­ни­ра­те та­зи дей­ност. Та­зи ста­тия е за от­глеж­да­не на ко­кош­ки но­сач­ки в до­маш­ни ус­ло­вия – в дво­ра. Пуб­ли­ка­ция­та не е за хо­ра, кои­то са ре­ши­ли да раз­ви­ват биз­нес в та­зи по­со­ка, пи­ше rnews.bg. Тя е за те­зи, кои­то ще се зае­мат с то­ва на­чи­на­ние за за­до­вол­ява­не на собс­тве­ни­те си пот­реб­нос­ти.

За­що да из­бе­рем от­глеж­да­не на ко­кош­ки в дво­ра“

От­глеж­да­не­то на ко­кош­ки във ва­шия двор е ед­но прия­тно за­ни­ма­ние. То не изи­сква спе­циа­ли­зи­ра­ни уме­ния, не е труд­но и не е необ­хо­ди­мо да от­дел­яте мно­го вре­ме за то­ва. Спо­кой­но мо­же да го съ­че­та­ва­те с хо­де­не­то ви на ра­бо­та. Раз­би­ра се, как­то всич­ки жи­вот­ни, те съ­що изи­скват мал­ко вни­ма­ние и гри­жи, но не чак тол­ко­ва, кол­ко­то нап­ри­мер при от­глеж­да­не на зай­ци.

Пра­вил­но­то от­глеж­да­не на до­маш­ни ко­кош­ки изи­сква да не ги ос­тав­яте за дъл­го вре­ме без над­зор. Важ­но об­стоя­телс­тво п­ри из­бо­ра на те­зи пти­ци е фак­тът, че не са необ­хо­ди­ми го­ле­ми фи­нан­со­ви средс­тва за тях. Еди­нстве­но пър­во­на­чал­но за из­граж­да­не на необ­хо­ди­ма­та ма­те­риал­на ба­за за от­глеж­да­не­то им. То­ва е ос­нов­на­та фи­нан­со­ва ин­вес­ти­ция. След то­ва раз­хо­ди­те са са­мо за хра­на и от вре­ме на вре­ме – за ­ве­те­ри­на­рен ле­ка­р (оби­кно­ве­но не по-чес­то от 1-3 пъ­ти за някол­ко го­ди­ни).

Тех­но­ло­гия за от­глеж­да­не на ко­кош­ки но­сач­ки

Съ­щес­тву­ват две ос­нов­ни тех­но­ло­гии за от­глеж­да­не на ко­кош­ки но­сач­ки:

* в клет­ки за от­глеж­да­не на ко­кош­ки

* от­глеж­да­не на ко­кош­ки в дво­ра, или т.нар. „сво­бод­но от­глеж­да­не“.

Кле­тъч­но­то от­глеж­да­не се при­ла­га в го­ле­ми ком­плек­си, къ­де­то пти­ци­те се фор­си­рат за по-гол­ямо произ­водс­тво на яйца. То­ва во­ди до бър­зо­то им амо­рти­зи­ра­не и необ­хо­ди­мост от подм­яна. Не ви съ­вет­ва­ме да при­ла­га­те то­зи ме­тод вкъ­щи. Той е ефе­кти­вен са­мо при го­ле­ми, ин­тен­зив­ни фер­ми. За вас ще до­не­се са­мо из­лиш­ни раз­хо­ди. Ос­вен то­ва всич­ки сме чу­ва­ли за „щас­тли­ви ко­кош­ки“. Те мо­гат да бъ­дат та­ки­ва са­мо ако жи­веят сво­бод­но, хранят се на воля и имат необ­хо­ди­мо­то прос­транс­тво за жи­вот.

Изи­сква­ния за от­глеж­да­не на сво­бод­ни ко­кош­ки за яйца

За да от­го­во­ри­те на изи­сква­ния­та за от­глеж­да­не на сво­бод­ни ко­кош­ки за яйца, трябва да раз­по­ла­га­те с двор с необ­хо­ди­мо­то сво­бод­но прос­транс­тво. Той трябва да бъ­де на дос­та­тъч­но раз­стоя­ние от къ­ща­та ви. След ка­то из­бе­ре­те под­ход­ящо­то място, мо­же да прис­тъ­пи­те към из­граж­да­не на ба­за­та за ва­шия ма­лък биз­нес, или т.н. „ко­ко­шар­ник“ или „кур­ник“. Най-доб­рият ва­риант за вас е да има­те ста­ра сгра­да с при­зе­мен етаж, коя­то е под­ход­яща за цел­та. В слу­чай че не раз­по­ла­га­те с та­ко­ва по­ме­ще­ние, трябва да го из­гра­ди­те. Пра­вил­но­то пла­ни­ра­не на та­зи дей­ност е из­клю­чи­тел­но важ­но за дей­нос­тта ви за в бъ­де­ще. За да има­те сво­бод­но от­глеж­да­ни ко­кош­ки, трябва да си от­го­во­ри­те на някол­ко въп­ро­са, кои­то ще раз­гле­да­ме по-под­роб­но.

Кол­ко ко­кош­ки мо­га да от­глеж­дам?

Пър­во, имай­те пред­вид, че дър­жа­ва­та е рег­ла­мен­ти­ра­ла кол­ко до­маш­ни ко­кош­ки мак­си­мум мо­же да от­глеж­да­те. Спо­ред прие­тия за­кон за от­глеж­да­не на ко­кош­ки в дво­ра ви не мо­же да има по­ве­че от 50 пти­ци. Раз­би­ра се, та­зи брой­ка е дос­та­тъч­но гол­яма, в слу­чай че ще за­до­вол­ява­те лич­ни­те си пот­реб­нос­ти и оби­кно­ве­но ще са ви дос­та­тъч­ни меж­ду 5 и 20 ко­кош­ки. В до­пъл­не­ние мо­же да има­те един пе­тел, за да пра­ви ко­кош­ки­те още по-щас­тли­ви.

Ре­ше­ние­то за то­ва как­ва брой­ка да от­глеж­да­те за­ви­си от необ­хо­ди­ми­те ви яйца за еже­днев­на упо­тре­ба. За та­зи цел трябва да знае­те кол­ко яйца снасят те оби­кно­ве­но. Ко­га­то взи­ма­те ре­ше­ние за броя на ва­ши­те пти­ци, имай­те пред­вид съ­що, че те пон­яко­га бо­ле­ду­ват с ле­та­лен из­ход (т.е. уми­рат), за­то­ва е нуж­но да има­те някол­ко в по­ве­че или да има­те го­тов­ност да до­пъл­ни­те брой­ка­та при нуж­да.

Кол­ко яйца снасят ко­кош­ки­те но­сач­ки?

Ко­кош­ки­те мо­гат да снасят по ед­но яйце все­ки ден, но всич­ко е до вре­ме и съ­що та­ка за­ви­си от мно­го дру­ги фак­то­ри. На­чи­нът на от­глеж­да­не, въз­рас­тта на пти­ци­те, се­зон на го­ди­на­та, ми­ни­мал­ни и мак­си­мал­ни тем­пе­ра­ту­ри (но­щем и де­нем) ока­зват най-гол­ямо влия­ние вър­ху но­сач­ки­те. При доб­ри гри­жи през пър­ва­та го­ди­на всяка ед­на ко­кош­ка но­сач­ка снася сред­но по 3 яйца на 4 дни. През след­ва­щи­те го­ди­ни (след пър­ва­та) нос­ли­вос­тта спа­да.

Изи­сква­ния за

ко­ко­шар­ник (кур­ник)

Трябва да нап­ра­вим уто­чне­ние­то, че по­д ­ко­ко­шар­ни­к (кур­ник) раз­би­ра­ме по­ме­ще­ние, в кое­то ко­кош­ки­те ще спят и снасят яйца, как­то и ще жи­веят през зи­ма­та, за да бъ­дат на топ­ло и да не из­мръз­нат. За да мо­гат да се съв­местят всич­ки изи­сква­ния за ко­ко­шар­ни­ка, е необ­хо­ди­мо той да бъ­де с раз­ме­ри, кои­то да оси­гур­яват око­ло един кв. ме­тър площ на две пти­ци. Нап­ри­мер ко­ко­шар­ник за 20 ко­кош­ки трябва да бъ­де с площ 10 кв.м.

В мал­ка­та фер­ма за ко­кош­ки но­сач­ки трябва да се ин­ста­ли­рат хра­нил­ки и поил­ки. Хра­нил­ки за пти­ци­те от под­ръч­ни ма­те­риа­ли мо­гат да се нап­равят от дъс­ки с де­бе­ли­на 2-3 см и ши­ри­на 15- 20 см.

При­готвя се място за спа­не, кое­то чес­то се раз­по­ла­га в някой от ъг­ли­те на сгра­да­та сре­щу вход­на­та вра­та. За та­зи цел се из­ра­бот­ва дър­ве­на ска­ра от лет­ви с де­бе­ли­на 4-5 см и раз­стоя­ние меж­ду тях око­ло 30 см. За ед­на пти­ца са необ­хо­ди­ми око­ло 20 см ли­ней­но раз­стоя­ние. Ска­ра­та се пов­ди­га на ви­со­чи­на до 1 м и се мон­ти­ра стъл­ба за кач­ва­не­то им. Дру­гият ва­риант е да из­ра­бо­ти­те ска­ра с ви­со­чи­на от по­да око­ло 25 см, но тя трябва да мо­же да се пре­мес­тва/пов­ди­га за по­чис­тва­не под нея.

В ко­ко­шар­ни­ка трябва да офо­рми­те гнез­да за снас­яне на яйца. Някои на­ри­чат то­ва място „по­лог за ко­кош­ки“. Оби­кно­ве­но на 5-7 пти­ци се оформя ед­но гнез­до.

Как се пра­ви по­лог за ко­кош­ки

За по­лог за ко­кош­ки мо­же да из­пол­зва­те дър­ве­ни сан­дъ­че­та, в кои­то спо­кой­но да се раз­по­ло­жи ед­на пти­ца. Някои пос­тавят за цел­та дър­ве­на щай­га, но ва­риан­ти­те за под­ръч­ни ма­те­риа­ли са мно­го. На дъ­но­то на гнез­до­то трябва да се зас­те­ли ме­ка пос­теля. Гнез­до­то се раз­по­ла­га по-ви­со­ко от по­да, ка­то пред не­го се пос­тавя място за ка­ца­не, пре­ди ко­кош­ка­та да зае­ме по­зи­ция в по­ло­га.

Всич­ко то­ва е цяло­то обо­руд­ва­не на пти­це­фер­ма­та за ко­кош­ки но­сач­ки. Те са из­клю­чи­тел­но неп­ре­тен­циоз­ни пти­ци. Трябва да са еди­нстве­но доб­ре нах­ра­не­ни и ще има­те изо­би­лие от яйца.

От­глеж­да­не на ко­кош­ки с дру­ги пти­ци

Трябва да се има пред­вид не­що важ­но. Те­зи от вас, кои­то же­лаят да от­глеж­дат пуй­ки за ме­со и­ли па­ти­ци заед­но с ко­кош­ки­те, спо­кой­но мо­гат да из­пол­зват ед­но и съ­що по­ме­ще­ние за та­зи цел. Те се по­насят нор­мал­но, еди­нстве­но се изи­сква по­ви­ше­но вни­ма­ние при хра­не­не­то, осо­бе­но ко­га­то из­пол­зва­те гра­ну­ли или спе­циа­ли­зи­ра­ни смес­ки за хра­на на пти­ци­те. Раз­би­ра се, въз­ник­ват мал­ки кон­флик­ти пон­яко­га, но те се ре­ша­ват срав­ни­тел­но бър­зо и без­бо­лез­не­но в пол­за на пуй­ки­те или па­ти­ци­те.

Ко­ко­шар­ник с из­ход към двор на от­кри­то или към гол­яма ог­ра­де­на площ (ко­ша­ра)

Ко­ко­шар­ни­кът трябва да бъ­де пос­тоя­нно свър­зан с двор на от­кри­то и­ли с гол­яма ог­ра­де­на площ (ко­ша­ра или гол­яма клет­ка, напр. из­ра­бо­те­на от ог­рад­на мре­жа), къ­де­то пти­ци­те мо­гат да се раз­хож­дат през деня.

През топ­ли­те дни в дво­ра или в ко­ша­ра­та се раз­по­ла­гат хра­нил­ки­те и поил­ки­те. Пти­ци­те се раз­хож­дат на­вън през це­лия ден – то­ва са та­ка на­ре­че­ни­те „щас­тли­ви ко­кош­ки“. През деня в топ­ли­те дни (напр. над 5-10 гра­ду­са, но то­ва е ин­ди­ви­дуал­но), ко­кош­ки­те вли­зат в ко­ко­шар­ни­ка пре­ди всич­ко за снас­яне на яйца и за спа­не, а през ос­та­на­ло­то вре­ме се раз­хож­дат на дво­ра или в ко­ша­ра­та/клет­ка­та към ко­ко­шар­ни­ка. В най-топ­ли­те дни се крият от же­га­та и ­се опи­тват да се за­рият в зем­ята, с цел да се ох­лаж­дат по-доб­ре.

В слу­чай че раз­по­ла­га­те със зе­лен­чу­ко­ва гра­ди­на, през есе­нта, ко­га­то при­бе­ре­те ре­кол­та­та, мо­же да пус­не­те ва­ши­те пти­ци в нея. В про­дъл­же­ние на някол­ко дни те ще я по­чистят пер­фек­тно от пле­ве­ли­те и ще я под­готвят за изо­ра­ва­не.

От­глеж­да­не на ко­кош­ки за ме­со

От­глеж­да­не на ко­кош­ки за ме­со е дру­га цел, коя­то имат някои хо­ра с под­ходящ двор. Тех­но­ло­гия­та на от­глеж­да­не за тях оби­кно­ве­но е съв­сем раз­лич­на, за­що­то цел­та е те да се уго­яват и да на­рас­тват бър­зо – за 1-2 ме­се­ца. Съ­що та­ка има раз­лич­ни по­ро­ди, на­ре­че­ни брой­ле­ри, кои­то са спе­циал­но с цел за от­глеж­да­не за ме­со.

Стру­ва си да се от­бе­ле­жи оба­че, че за лич­ни нуж­ди, е въз­мож­но да се от­глеж­дат ко­кош­ки за ме­со по тех­но­ло­гия­та за ко­кош­ки но­сач­ки. Т.е. реал­но се ку­пу­ват или се снабд­ява­те с 5-10 пти­ци в по­ве­че. По то­зи на­чин за 3-5 ме­се­ца има­те въз­мож­ност да кон­су­ми­ра­те по 1-3 до­маш­но гле­да­ни и щас­тли­ви ко­кош­ки, чие­то ме­со е вкус­но и соч­но. Бу­льо­нът от тях е с мно­го прия­тен вкус от вре­ме­то на на­ши­те ба­би… Пи­леш­ка­та су­па от та­къв бу­льон и с ме­со от до­маш­ни ко­кош­ки е кла­си­ка в бъл­гар­ски­те на­род­ни гоз­би.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *