Новоизбраният президент на Съединените американски щати (САЩ) Доналд Тръмп обяви намерението си да сложи край на практиката за сезонна смяна на часовниците в страната. В своя пост в социалната мрежа Truth Social той определи лятното часово време като „неудобно“ и „много скъпо“ за американските граждани.
„Лятното часово време има малък, но силен електорат, но не е необходимо“, заяви Тръмп, като добави, че Републиканската партия ще работи усилено за неговото премахване.
Практиката за сезонна смяна на часовниците в САЩ датира от 1918 година, когато е въведена като мярка за пестене на гориво по време на Първата световна война. След края на войната тя е отменена, но отново влиза в сила през Втората световна война. През 1966 година практиката става постоянна, въпреки че щатите запазват правото си да не я прилагат.
Научни доказателства
Професор Джоан Коста-и-Фонт от Лондонското училище по икономика представя убедителни данни за негативните ефекти от смяната на часовото време. Според неговото изследване, практиката води до „вредно въздействие върху съня и физическото здраве, както и върху чувството на умора, стреса, напрежението във времето и психическото здраве„.
Изследването показва, че премахването на лятното часово време би могло да доведе до значително увеличение на икономическата продуктивност – с приблизително 754 евро на човек годишно.
Глобални тенденции
В момента Хаваи и по-голямата част от щата Аризона не прилагат смяната на часовото време. На международно ниво, Мексико прекрати тази практика през 2022 година, макар че граничните ѝ региони със САЩ продължават да я следват. През същата година Йордания също се отказа от сезонната смяна на часовниците.
Турция и Русия вече са въвели постоянно лятно часово време през последното десетилетие.
Проучване на университета Monmouth разкрива, че приблизително две трети от американците подкрепят идеята за постоянно зимно часово време.