Общинската управа в Кюстендил обсъди на среща със селските кметове снегопочистването през зимата и предстоящото вдигане на такса смет. Специално внимание бе обърнато на високопланинските села. Снегопочистващата фирма от миналата година ще отговаря за състоянието на пътищата до избора на нов оператор. Градоначалникът инж. Огнян Атанасов информира управниците на малките села по високите места, че им се дава възможността да им бъдат предоставени луга и пясък.
„Конкретно в Соволяно съм поръчал, защото има улици, които се намират високо от центъра, по тях не може МПС да премине, без да има положени пясък и сол”, поясни кметът на селото Пламен Илиев /на снимката/.
На срещата е коментирано, че отдалечени села като Буново не плащат такса смет, а същевременно се отделят отпадъци и искат контейнери. Всяка услуга по извозването се заплаща и предстои в тези села също да се плаща такса смет.
„Може би от 2025 г. ще има увеличение на такса смет на база увеличение на минималната работна заплата, върви проучване”. Новото, което кметът каза, е, че предстои до две години в селата да бъдат предоставени пластмасови кофи за боклук с вместимост 215 литра, досега бяха до 110 литра. Снабдяването ще е поетапно, всяка кофа ще е с прикачен чип, който да следи колко пъти и какво количество отпадък се изхвърля. Чиповете по-скоро са подготовка за такса смет през 2026 г.
Има едно нещо, което е притеснително – хората ще продължават зимата да изхвърлят сгур от неизгасените печки в пластмасовите кофи, което ще доведе до запалването им. Засега при такива случаи все още не се предвиждат санкции, но ако има и се налага да се плаща 200 или 300 лева, отговорността ще е много по-голяма. Ако в едно село изгорят няколко кофи, общината може и да предприеме санкционни мерки. В чужбина кофите са в четири цвята, тук ще са в един”, обясни още Пламен Илиев.
След споразумение с МРРБ се очаква и първа копка за реализирането на проект за подмяна на водопроводната мрежа от напорния резервоар. Подписаният договор е за финансиране с 4 471 800 лева.
ГЕРГАНА ИВАНОВА