Процедури за 735 милиона лева безвъзмездни средства ще бъдат налични за малкия и среден бизнес до края на годината през програми, управлявани от Министерството на иновациите растежа, обяви служебния министър на иновациите растежа Александър Пулев, съобщава БНР. Заместник-министър Надя Христова коментира за БНР, че МИР е първото министерство, което отпуска пари по Плана за възстановяване и устойчивост:
„Първата такава програма е активна за кандидатстване до 21 септември. Това са 260 милиона бюджет за микро, малки и средни предприятия. Сферите са „преработвателна промишленост“, „научни дейности“, „творчески дейности“ – включително медии, „управление на отпадъците“ Българският бизнес може да кандидатства на https://eumis2020.government.bg/. Всичко е улеснено.
Предстоят още три процедури. Втората ще стартира до края на септември. Бюджетът е около 30 милиона за IT – решения и киберсигурност. Трета процедура стартира до края на годината, за 200 милиона, този път за фотоволтаични решения и локално съхранение на електрическа енергия.
Четвъртата процедура, която ще бъде обявена до края на годината е с бюджет 120 милиона лв и е за развойна дейност и интелектуална собственост.
До дни ще бъде входирана за одобрение в ЕК и новата Програмата конкурентоспособност и иновации в предприятията. Тя е за развойна дейност и е с бюджет 130 милиона лв. В нея за безвъзмездно финансиране ще могат да участват и големи предприятия, обясни Христова.
„Министерството активно работи по това да може да подсигури ресурс за българския бизнес и те наистина да вземат тази глътка въздух, от която имат нужда“.
Всички министерства работят по това процедурите по Плана за възстановяване да тръгнат в максимално кратки срокове, заяви тя.
Инвестиционния проект за завод за електромобили в Ловеч очаква развитие в следващия месец, допълни зам.-министър Христова.