Дупничани и бобовдолец сред 10-имата задържани при акция на ГДБОП събирачи на кредити

Трима от задържаните при акция на ГДБОП в сряда събирачи на дългове са от Дупница и Бобов дол.

Преди ден служители на Специализираната прокуратура и ГДБОП са влезли в офиса на ямболска фирма за бързи кредити в Бобов дол, а районът на пазара в миньорския град бил отцепен от униформените. Близо 4 часа е продължил обискът в офиса, снети са писмени обяснения от служителите.

Иззет е компютър от офиса, а 28-годишният Д. Огнянов от Бобов дол е задържан. В същото време са обискирани домовете на 28- годишния Ст. Бибешков в дупнишкото село Яхиново и на 48-годишния Д. Мавров от Дупница. Единият е завършил „Педагогика”, но никога не е работил като учител, а другият е работил като охранител в София. И двамата са задържани и заедно с Д. Огнянов са закарани в Национална следствена служба за разпити.

В същия ден са извършени обиски в София и Радомир. Задържани са 10 лица, според сигналите те имали трудови или граждански договори с фирмата, но вместо да събират легално дълговете, те заплашвали и биели длъжниците. От прокуратурата не съобщиха за коя фирма става въпрос.

„Самите заеми и лихви са били законни, престъплението е начинът на събиране на дълга“, обясни шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджарова. Групата действала в София, Дупница, Бобов дол и Радомир. Изнудваните пък били предимно малоимотни хора и безработни. Фирмата за бързи кредити им отпускала между 1000 лв. и 1200 лв., а лихвата била 12-20% за целия период на договора.

Шефът на ГДБОП Любомир Янев каза, че повечето от задържаните имали богат криминален опит и са осъждани.

Групата имала и списъци с имена на хора, но за момента няма информация, че тези списъци са щели да бъдат използвани и за изборни престъпления. Според прокуратурата често такива престъпни групи се използват и за купуване на гласове.

„Разполагат с изградената структура, между членовете на тази група са налице така наречените доверителни отношения и връзки и държат под зависимост конкретен брой лица. В случая говорим за парична зависимост, но така или иначе тя е факт. Тези пари са дадени правомерно и са получени правомерно. Неправомерен е механизмът на самото връщане. Тъй като се намираме в период на избори, логично е по принцип да се използват такива престъпни групи за извършване на този вид престъпления“, каза още прокурор Маджарова.

НАТАЛИЯ ПЕТРОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *