Бизнесменът Йордан Еринин, който е единият от братята Джипсовете, се оказа сред най-крупните бенефициенти на ДФЗ. Според имотния регистър той има 36 страници с ниви и ливади, непрекъснато наема общински земи и от 2014 г. гледа крави. Впечатляващо е присъствието му и в списъка на ДФЗ за дадените помощи – те са над половин милион лева, почти колкото на община Банско и са по всички възможни мерки и подмерки.
В Банско бенефициентите са 989, а с най-голямата сума е самата община, получила 617 000 лв. за основни услуги и обновяване на селата в селските район. Сред другите по-крупни бенефициенти е Агропатейтос 2011 ЕООД. ДФЗ е подпомогнало фирмата с 49 000 лв. по схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (картофи, лук и чесън/. Управител на дружеството е Иван Димитров Кехайов, който е един от крупните арендатори в туристическия район и стопанисва със семейството си 2500 дка в Банско, Разлог и с. Баня. Кехайов е агроном и по времето на соца е работил като отговорник за фуражопроизводството в АПК-Банско .
Сред получателите на по-крупни суми в общината са още Благовест Лазаров – 12 735 лв. по Подмярка 13.1/НР 1 – Планински райони, Димитър Слаев – 14 353 лв. за традиционни практики за сезонна паша на животни, Димитър Суков – 12 424 лв. по схема за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда /т. нар. зелени директни плащания/, „Е-М“ ООД на Мариана и Емил Терзиеви – 20 357 лв. по Схема за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници и още 24 600 по Схема за плащане за селскостопански практики, Марин Мунин – 17 500 по Традиционни практики за сезонна паша на животните, „БоРо Ик“ ЕООД на Тодор Тренчев – над 31 000 лв. по Схема за единно плащане на площ и Димитър Цуков, получил 12 400 лв. зелени директни плащания. В Банско се намира и един от малкото бенефициенти в областта, получили пари по схема за подпомагане на земеделските стопани чрез създаване на облекчени условия за използваното от тях гориво за механизирани дейности в първичното селскостопанско производство, като се прилага намалена акцизна ставка на газьола. Това е
„М.К.Д“ ООД на италианеца Масимо Ацолини, който е взел по тази мярка 5919 лв. Сумата е повече от скромна като се има предвид, че до момента той е получил близо 2 млн. лв. от държавата за основната дейност на дружеството – винопроизводство. Ацолини обаче е одобрен за още 214 000 лв. по Национални програми за подпомагане за лозаро-винарския сектор.
„ДГС Места” е на другия полюс – стопанството е получило само 46,48 лв. по схема за плащане за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда – зелени директни плащания.
В Белица от подпомогнатите ермери сред първенците е скандалният общински председател на ГЕРБ и бивш футболист Иван Стойчев. По подмярка 13.1/НР 1 – планински райони, миналата година той е получил 12 196,56 лв. Сумата е взета за кравите, които Стойчев отглежда и които преди няколко години го вкараха в сериозен скандал, след като се установи, че те дори не са негови, а на зам. директора на Горско стопанство – Елешница Хюсеин Кьоров, който му дал „назаем“ 36 животни, за да може с тях Стойчев да получи евросубсидия.
В общината с по-голямо плащане от ДФЗ е и Шерфе Врачева – 20 632 лв. за подпомагане на отглежданите от нея млечни крави. Над 5000 лв. са получили още Димитър Киряков – за площ, Зайюде Иброш – за подпомагане от Ковид пандемията, Стоян Игнатов – за оранжерийни зеленчуци и др.
В Гоце Делчев Неврокопска митрополия е кандидатствала по доста от мерките, но е одобрена само по 3, и то с минимални суми. Митрополията е взела нищожната сума от 580 лв. плащания De Minimis 2021 животни и още 900 лв. за подмярка „Планински райони”, както и 900 лв. за мярка „Ковид”. 3800 лв. за подпомагане на земеделските стопани е взел бившият депутат от ГЕРБ Георги Андонов, който след напускането на парламента изцяло се отдаде на животновъдството и селското стопанство. Андонов, както и митрополията, е атакувал доста от мерките на ДФЗ, в резултат на които е взел миналата година и 9101 лв. по Мярка 12/Натура 2000, както и 2200 лв. за овце-майки.
В другите общини на Благоевградска област има още близо 3000 бенефициенти с помощи от ДФЗ, но болшинството са с доста под 10 000 лв.
В Гърмен производителят на зеленчуци Румен Луков е получил 9800 лв., а Венелин Узунов – близо 20 000 лв. за развитие на стопанството си.
Сред малкото подпомогнати кресненци е художникът-еколог Сидер Седефчов, който живее в пиринското село Влахи като отшелник и отглежда стада от изчезващи породи овце, кучета, кози и коне, които сам е развъдил. По 2 схеми за плащания той е получил около 6000 лв. Събратът му по любов към защитени местни породи Георги Дивилски, който гледа 1000 овце в с. Горна Брезница, е одобрен за
7400 лв. подпомагане на бизнеса в Ковид пандемията.
Винарната „Златен Рожен“ ЕООД е доказателство за валидността на поговорката „Пари при пари отиват“. Тя е одобрена за 134 056 лв.за подпомагане за лозаро-винарския сектор в общо 120-те дка лозови насаждения, край които има и хотел.
В Разлог популярният местен бизнесмен Георги Фарфаров, който през последните години спечели десетки милиони лв. от спечелени обществени поръчки за строителство, е получил подпомагане от 95 000 лв. и по Мярка 19 – „Лидер”, чийто бюджет от 129 млн. евро бе за подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни групи за действие.
Разложкият бизнесмен Георги Бележков, чиято дъщеря Васка е общински съветник, е получил от ДФЗ7178 лв. за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството, и още 5040 лв. плащания De Minimis 2021 за животни.
Преди години името му нашумя около иска от Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол към него в размер на 671 000 лева заради нарушаване на клауза от договора за сделката с ВЕЦ “Разлог”. Бизнесът му, свързан с производството на колбаси, обаче със сигурност е много успешен.
В Сатовча финансирането от ДФЗ е главно по схема за национална помощ за тютюн, необвързана с производството. Отпуснатите средства са малко – по около 1000 лв. на бенефициент.
В Симитли големият печеливш от помощите на ДФЗ е АГРО БАЛИ ЕООД, която е получила 554 000 лв. по схема за единно плащане на площ. Фирмата е на Николай Стоименов, а последният й известен оборот е от 2019 г. и е в размер на 2,2 млн. лв. Той и брат му Павел са едни от най-големите зърнопроизводители в страната – обработват повече от 70 000 дка земя. Двамата имат фуражен завод с финансиране от 5 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони, гледат и зеленчуци.
Благоевградският „Винпром Горна Джумая” на Александър Щерев е получил от ДФЗ 544 374 лв. Субсидиите, дадени на винпрома по Националната програма за подпомагане за лозаро-винарския сектор, са от Европейски фонд за гарантиране на земеделието и от Европейски фонд за развитие на селските райони. Общо бенефициентите от община Благоевград, подпомогнати чрез тези програми от ДФЗ, са близо 1000, но повечето субсидии са от порядъка на 2000 – 3000 лв., а срещу някои от тях са отбелязани в списъка на ДФЗ суми по 10-20 лв., които при това не са им дадени, а са удържани като мярка за възстановяване на финансовата дисциплина от предходно плащане.
От всичките плащания само няколко са дадени по Мярка 21 – Ковид 1, които държавата отпусна на засегнатите от пандемията сектори „Плодове и зеленчуци“, „Маслодайна роза“ „Винени лозя“, „Декоративни растения“ и „Животновъдство“ (говеда, биволи, овце и кози). Така от общо отпуснатите 7 524 692 евро, или 14,7 млн. лева бюджет заради Ковид кризата, в Благоевградска община са влезли едва около 20 000 лв.
С по-големи суми, отпуснати за подпомагане на бизнеса им, могат да се похвалят още Любослав Коюнджийски и дъщеря му Юлия, Вени получил 37 000 лв. по 2 мерки – за биологично растениевъдство 22 221 лв., и за традиционни практики за сезонна паша на животни. Л. Коюнджийски е един от първите фермери в Югозапада. След повече от 20 г. отглеждане на животни в община Кочериново преди няколко месеца той започна изграждането на обект за преработка на млякото, което събира всеки ден. Преди време той стана известен около финансово-документалните си перипетии с програма САПАРД, на която преди повече от 10 г. той разчиташе да модернизира бизнеса си. През 2006 г. бизнес планът му бе одобрен и Коюнджийски подписа договор с ДФЗ, след което заложи всичките си имоти и изтегли 500 000 лв. кредит, с които купи юници от Франция. 3 месеца след одобряване на бизнес плана земеделското министерство обаче отказва да му плати субсидията заради чиновническа грешка, фермерът бе заподозрян в опит за измама на ДФЗ и макар че държавното обвинение отказва да образува досъдебно производство срещу него, банката му прати съдия-изпълнител. В крайна сметка програма САПАРД одобри плащането. Наскоро пък фермерът реши да прави детски занимателен център в Кочериново.
С по-крупна земеделска субсидия е и „Евро мийт енд милк” ЕООД на Борис Киройчев, който е получил 34 637,13 лв. по схема за обвързано подпомагане на млечни крави. Киройчев също е от популярните имена в региона – отглежда свине от 1982 година, после мина на крави, има кравеферма отново в Кочериново, кланица, мандра и 2 фирмени магазина на територията на Благоевград. Собственик е на собствена месарска марка и независимо че от няколко години поема и поръчки за снегопочистване на общината, името му е трайно свързано с производството на свинско и говеждо.
Сред получателите на евросубсидии са още Милена Бунцева – 55 000 лв. за паша, Славчо Китанов – 30 000 лв. за Развитие на стопанството и стопанската дейност, Румен Гърбев – 21 000 лв. за Схема за единно плащане на площ, Ивайло Попов – 23 000 лв. по същата мярка, и още много други.
ВАНЯ СИМЕОНОВА