Топ теми

ДЪЛГООЧАКВАНА НОВИНА! Община Благоевград въвежда електронен прием в 1 клас

Община Благоевград въвежда електронна система за прием в 1 клас. Новината, чакана от родители и директори на училища, съобщи кметът Илко Стоянов след зададен му въпрос от репортер на „Струма“.

Припомняме, че през 2018 г., по времето на кмета Ат. Камбитов, от община Благоевград разработиха система, тъй като на държавно ниво бе регламентирано за всяко населено място с повече от едно училище общините да приложат система за прием. Водещи критерии са близостта на училището до постоянния/настоящия адрес на детето и определеният прилежащ район на училищата за обхват на учениците; и деца, чиито братя или сестри до 12-годишна възраст са ученици в същото училище. Най-много точки при кандидатстване в 1 клас – 100, получават децата от т.нар. 1 група – чийто постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището и постоянният/настоящият им адрес не е променян в последните над 3 (три) години преди подаване на заявлението. Втора група, с 80 точки, са деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият им адрес е променен в периода през последните от 1 до 3 години преди подаване на заявлението. 60 точки при кандидатстването получават деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището, но постоянният/настоящият им адрес е бил променен през последната една година преди подаване на заявлението. В 4-та група с 40 точки са децата с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището, за което кандидатства към деня на подаване на заявлението. За разпределянето в групите се взема посоченият в заявлението адрес, който е по-благоприятен за ученика. Съответно приемът в училище се осъществява последователно по реда на групите, като първо се приемат децата от първа група.

С гласувания и приемане от Общинския съвет системата продължава да е действаща, но през годините бе обект на множество критики, коментари и напрежение в образователната гилдия. Едно от слабите места, е че 6 от общо 10-те училища, реализиращи прием в 1 клас, са с общи райони. Така например 8-о СУ и 11-о ОУ трябва да си поделят жк „Еленово”, „Орлова чука“, с. Еленово… С общи райони са и 7-о СУ и 3-о ОУ, както и 2-о ОУ и 5-о СУ. В проекта на системата бе посочено, че конкретизирането на улиците в прилежащите райони към училища, намиращи се в един район, се уточнява от директорите на училищата, съобразявайки се с водещия критерий – близостта на училището до постоянния/настоящ адрес на детето.

„Ние да не сме някакви еднолични дружества, та сами да си определяме районите. Това е работа на общината. Как си представяте да седнат двамата директори на съседни училища и да се пазарят и договарят нещо, нали веднага ще тръгнат критики от страна на родителите”, разгневиха се директори и бяха категорични, че няма как да се договарят помежду си и да си делят улици, блокове…

На една от срещите по темата в общината тогавашният директор на 2-о ОУ Христо Манчев произнесе култовата реплика, че ако ще не райониране, а парцелиране да се направи, то водещо си остава желанието и предпочитанията на родителите към дадено училище.

Друга слабост, е че при така определените и приети критерии често в някои от училищата „под чертата“ остават кандидат-ученици, които са от първа група. По този повод от общината опитаха да вкарат допълнителен критерий – близост на училището до местоработата на родител. Впоследствие това бе оттеглено, тъй като се оказа, че въпросния критерий е дискриминативен и има осъдени общини, даващи допълнителни точки по въпросния показател.

По времето на управлението на Румен Томов със зам. кмет Василиса Павлова бе направен опит да се прокара нова система. Тя бе разработена от тогавашния директор на 6-о СУ Димитър Арабаджиев и районирането бе направено въз основа на избирателните секции. Предложението „разбуни духовете“ сред директори, учители и родители. В крайна сметка остана да действа системата с общите райони и критерии, но това всяка година по време на кампанията води до напрежение. Пример в това отношение е 8-о СУ „Арсени Костенцев“. Там утвърденият училищен план-прием е 4 паралелки, или 88 първолаци. Заради големия наплив и множеството кандидат-ученици от първа група, останали под чертата, през последните години се наложи от училището два пъти да завишават приема и два пъти да разкриват извънредна, 5-а паралелка. Имаше и случай, когато се стигна дотам от комисията да броят и изчисляват с точност до месеци, че и до седмици уседналостта на кандидати или откога живеят в района.

За настоящата учебна 2022/2023 г. на първия етап бяха класирани 89 ученици при подадени 115 заявления, от които 104 в първа група. Веднага след обявяването на първо класиране директорът Сергей Биров бе „атакуван“ от недоволни родители, които искаха да знаят на какво основание децата им не са приети, при положение че живеят в квартала повече от 3, а някои и над 10 години.

„Най-неприятното в случая е, че родителите са прави, и въпросът им защо детето им не е прието, при положение че отговаря на критериите, е съвсем основателен. Проблемът е, че ние на училищно ниво няма как да въведем допълнителни критерии, като например да измерваме кой живее по-близо до училището или номера на подаване на заявление, което би било дискриминативно. Органът, който може да регламентира допълнителни критерии, е община Благоевград“, заключи С. Биров и припомни, че преди няколко години имаше предложение за въвеждането на електронен прием. Такъв отдавна се прилага в София, Варна, Бургас, Пловдив… но за община Благоевград идеята така и не се реализира.

Подобна бе ситуацията и в 7-о СУ „Кузман Шапкарев“. Според училищния план-прием са утвърдени 5 паралелки, или общо 110 места, а подадените заявления бяха 130. По този повод директорът д-р Лилия Стоянова сподели, че са приели 116 първолаци, или всички, попадащи в първа група.

„Какво да направя? Как да обясня на родителите, че детето им не е прието, макар че отговаря на критериите със 100, а някои и със 103 точки“, аргументира се директорът на 7-о СУ и потвърди думите на С. Биров, че няма как училището да си измисля собствени критерии и е абсурдно да се изчислява кой живее по-близо или кога е подадено заявлението.

Факт е и че на всяко съвещание с директорите началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов обръща специално внимание на темата за приема в първи клас. Шефът на РУО нееднократно е изразявал своята позиция, че именно чрез електронна система за прием в 1 клас ще се спре порочната практика деца да бъдат записвани като първолаци три години преди да постъпят на училище.

В действителност система за електронно централизирано класиране за прием на ученици в първи клас отдавна се прилага в големи градове като София, Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора. Въведена е и в Русе, Шумен… Тя, общо взето, действа като при приема след 7 клас, но е в по-опростен вариант, тъй като кандидат-гимназистите могат да изброяват неограничен брой желания на паралелки по профили, професии и се класират въз основа на формирания си бал.

В събота кметът Илко Стоянов бе на бизнес изложеното в парк „Македония” и репортер на „Струма“ се възползва от възможността да го попита дали и Благоевград най-накрая ще има електронна система. И макар темата на провежданото събитие да бе със съвсем друга насоченост, то кметът „веднага превключи“, а и очевидно бе добре запознат със ситуацията около приема на първолаци. 

„Да, смятаме да въведем електронна система. Първоначално от следващата учебна година – това ще се случи пробно. Данните ще се въвеждат и ръчно, и електронно, за да се тества системата за бъгове“, заяви Ил. Стоянов и добави, че след 21 октомври ще даде повече информация за така важната система за прием в 1 клас.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *