Община Благоевград бе осъдена да плати 250 000 лв. на столичната фирма „Кондор 4“ за стар договор от 2007 г., по който фирмата направила канализацията на с. Церово. Към сумата общината дължи още законната лихва върху главницата, считано от подаването на частичния иск в Окръжен съд – Благоевград – 27.01.2017 г., до окончателното изплащане, както и направените по делото разноски от 10 000 лв. за внесена държавна такса.
Любопитното е, че договорът между фирмата и община Благоевград е сключен на 31.10.2007 г. – седмицата между двата тура на местните избори, когато кмет се води още Лазар Причкапов, макар че 3 дни по-рано той е загубил възможността да седне за трети път в кметския кабинет и е отпаднал от предстоящия балотаж.
Така в последните часове на управлението си Причкапов подписва с „Кондор 4“ – фирмата, спечелила обществената поръчка, договор за канализация на с. Церово на стойност 3 117 193,20 лв. с ДДС. Парите са безвъзмездна финансова помощ, обещана от Министерството на околната среда и водите /МОСВ/. Заплащането на възложената работа трябвало да става съгласно утвърдени от страните план-графици, в 10-дневен срок от подписването на протокола за завършен етап. „Кондор 4“ се ангажирала да изпълни възложената й работа по строителството в 6-месечен срок, започвайки от 26.05.2008 г., когато бил съставен протоколът за откриване на строителната площадка. По-късно срокът на завършване се удължавал „до подписване на акт 15“.
Общината поема ангажимент да заплаща извършената работа след превод на необходимите за това средства от Министерството на околната среда и водите, но план-график не бил съставен. Така, вече по времето на управлението на Костадин Паскалев, фирмата започва работа с надеждата министерството да преведе парите, когато община Благоевград ги поиска.
За обект „Церово“ МОСВ прави 2 транша – от 250 000 лв. /по договор №6469/12.05.2008 г./, които остават по сметките на общината 10 месеца и от тях фирмата получава чак през февруари 2009 г. 249 390,47 лв., а вторият транш е от 1 000 000 лв. /по договор № 6555/05.08.2008 г./, от които 3 месеца по-късно фирмата взема само 198 539,10 лв.
Според съдията по делото Владимир Ковачев, до 2011 г. общината е демонстрирала „недобросъвестно отношение“ към висящия дълг, като не положила усилия да изпълни изискванията на министерството за събиране на няколко необходими документа, касаещи канализацията на Церово. МОСВ ги изискало, за да финализира процедурата и да плати остатъка от сумата. В същото време фирмата била принудена да свърши цялата работа, за която била наета, защото в противен случай с. Церово щяло да потъне във фекални води.
Рекапитулацията: канализацията на с. Церово е завършена в срок, за което от всичките 3,11 млн. лв. фирмата „Кондор 4“ получила само 447 929 лв. с ДДС.
През 2012 г. софийската фирма подава жалба в Окръжен съд -Благоевград с иск да получи остатъка от договорената сума и общината е осъдена да му заплати 100 000 лв. – частичен иск от дължимите 2,6 млн. лв. заедно със съответните лихви, такси и разноски. Решението на Софийски апелативен съд влиза в сила през 2014 г.
Сегашната претенция на фирмата, която съдия Ковачев уважи изцяло, бе за нови 250 000 лв., които представляват нов частичен иск от цялата дължима сума, възлизаща на 2 569 264 лв.
Съдия Ковачев отхвърли искането на юристите на община Благоевград частичният иск да бъде погасен по давност. Мотивите на магистрата да не се съгласи бяха, че предишното съдебно дело между страните от 2014 г. е спряло и прекъснало давността за цялото вземане на фирмата.
Съдебното решение на Окръжен съд – Благоевград със сигурност ще бъде потвърдено и от САС, тъй като това е второ дело по един и същи казус – задължения на община Благоевград за канализацията на Церово. Това отваря пред фирмата-изпълнител „Кондор 4“ възможност да продължи през няколко месеца да завежда частични искове до пълното изплащане на сумата. Това на практика ще направи неин длъжник община Благоевград за години наред, той като върху сумите ще се трупат непрекъснато още и още лихви.
Проблем нямаше да има, ако бившият кмет К. Паскалев си беше направил труда през 2007-2011 г. да събере и изпрати в София документите за канализацията на селото, изискани му от МОСВ, за да пусне министерството по сметката на Благоевград остатъка от 2,6 млн. лв. А и ако това беше станало, парите щяха да са от държавния бюджет, докато сега години наред ще се вадят „по лъжичка“ от няколкостотин хиляди лв. от джоба на благоевградските данъкоплатци.
ИРИНА ПЕНЧЕВА