
Ралица Стоянова – автор, сценарист и журналист, гостува във Филологическия факултет на ЮЗУ „Н. Рилски“ и представи по интригуващ начин противоречивата тема за изкуствения интелект, а обновеното пространство на библиотеката едва побра желаещите да присъстват на интересната и вълнуваща среща – студенти филолози, педагози и културолози, преподаватели по литература, език и превод. Събитието, което е част от дейностите, реализирани от новосъздадения литературен клуб „Слово“ с председател доц. д-р Елена Азманова-Рударска, откри деканът на факултет доц. д-р Радослав Цонев.

Самата Р. Стоянова е завършила Езиковата гимназия в Благоевград, а след това специалност „Журналистика“. Тя е дъщеря на проф. д-р Стилиян Стоянов и доц. д-р Таня Стоянова, преподаватели във Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Работила е в онлайн, печатни медии и телевизии, има опит и като копирайтър. Част е от сценарния екип на сериала „Пътят на честта“. Автор е на две книги – романа „У-хромозома“ (2017 г.), с който спечели трето място в литературното предаване на „Ръкописът“, и детската книга „Принцът, който не искаше да яде“ (2023 г.). Има участие и в два сборника с разкази. В момента е сценарист, пише истории за видеоигри.

По време на срещата тя акцентира, че изкуственият интелект е чудесен инструмент, който улеснява работата и съдейства за генерирането на нови идеи. Сподели и богат практически опит относно това как използва AI в работния процес при творческото и сценарното писане, истории за сериали, видеоигри, предавания и книги.
В дискусията се включиха както студенти, така и преподаватели. Бяха поставени много актуални въпроси относно преводаческите методи, езиковите особености и творческите умения при все по-дълбокото навлизане на изкуствения интелект в професиите. Обсъдиха се както предимствата, така и опасностите от недобросъвестното му използване.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА