

ПЛАТФОРМА
I. ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНДУСТРИАЛНА ЗОНА – БЛАГОЕВГРАД,
НАСЪРЧАВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ, СЪЗДАВАНЕ НА ЗАЕТОСТ И
ИЗГРАЖДАНЕ НА РЕГИОНАЛЕН ИНОВАЦИОНЕН ЦЕНТЪР.
1. ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНДУСТРИАЛНА ЗОНА – БЛАГОЕВГРАД,
ОСИГУРЯВАЩА НОВИ РАБОТНИ МЕСТА.
- Изграждане на Индустриална зона „Благоевград”. В проекта се включва привеждане в експлоатация на инфраструктурата, обособяване на допълнителен подход от магистралата към планирания транспортен център и интермодални транспортни връзки. Осигуряване на обществен и друг вид транспорт до Индустриална зона – Благоевград.
- Сформиране на ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАН ЕКИП, АНГАЖИРАН ПРЯКО С ПРИВЛИЧАНЕ НА ИНВЕСТИТОРИ И УСТОЙЧИВО УПРАВЛЕНИЕ НА ИНДУСТРИАЛНАТА ЗОНА ЗА РАЗВИТИЕ НА ИКОНОМИКАТА И ПОДПОМАГАНЕ ПРИТОКА НА ПРЕКИ ЧУЖДЕСТРАННИ ИНВЕСТИЦИИ В ЮГОЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ В РЕДИЦА СЕКТОРИ, ВКЛЮЧИТЕЛНО АВТОМОБИЛНА ПРОМИШЛЕНОСТ, ВИСОКИ ТЕХНОЛОГИИ, СКЛАДОВА И ЛОГИСТИЧНА ДЕЙНОСТ И Т.Н.;
- Съвместно между Община Благоевград и държавно предприятие „Национална компания индустриални зони” ЕАД с необходимата и подходяща инфраструктура, финансирана от „Национална компания индустриални зони” ЕАД – предпоставки, сключен меморандум.
- Други възможности: Самостоятелно изграждане на Индустриалната зона от Общината или чрез ПЧП финансиране: По програми от програмен период 2021-2027 г. национално финансиране, собствено и смесено – срок за изпълнение 18 месеца. Резултат – 1500-2000 нови работи места.
- Икономика – неутрална по отношение на климата, кръгова икономика.
2. ИЗГРАЖДАНЕ НА РЕГИОНАЛЕН ИНОВАЦИОНЕН ЦЕНТЪР
- Ускоряване на икономическото и социалното развитие на територията на община Благоевград. Придобиване на дълготрайни материални активи (изследователско и изпитателно оборудване) и дълготрайни нематериални активи (специализиран софтуер и др.), трансфер и широко разпространение на знанията и резултатите от научните изследвания, проучвания и анализи, изграждане на капацитет на екипа за изследвания на РИЦ и др.
- Създаване на инвестиционен портал на Община Благоевград и включването му в международната бизнес програма „CITY TO CITY“ (град към град) с помощта на Българската агенция за инвестиции.
- Реализиране на проекти, осигуряване на финансиране чрез оперативните програми и други финансови инструменти на европейски съюз, както и национални програми за финансиране с цел както подобряване качеството на градската среда, така и осигуряване на заетост и повишаване на жизнения стандарт.
- Финансиране: НПВУ, програма “За развитие на регионите“ и програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“.
- Печеливши общински дружества и развитие на ПЧП.
3. АКТИВЕН, КОНСТРУКТИВЕН ДИАЛОГ И СЪВМЕСТНА РАБОТА С:
- работодателски организации;
- социални партньори;
- учебни заведения за профилиране на кадри за развитие на индустрии с висока добавена стойност;
- Подписване на меморандум за сътрудничество с висшите учебни заведения и колежи (Алианс за партньорство и сътрудничество) за повишаване на интелектуалния потенциал на града и международна разпознаваемост;
- Изложения „Произведено в Благоевград“;
4. ПОЕТАПНО НАМАЛЯВАНЕ НА ТАКСА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ за юридически лица, работещи на територията на община Благоевград, и въвеждане на новия начин за нейното изчисляване за гражданите.
II. ИНФРАСТРУКТУРА
1. УЛИЧНА МРЕЖА
- Рехабилитация на уличната мрежа. За 7 дни изкърпваме улиците, след това поетапна рехабилитация на настилка и тротоари.
- Изграждане на ново кръгово кръстовище на входа на град Благоевград, в района на ЮЗУ и разширение на ул. „Св. Димитър Солунски“, до входа на квартал „Струмско” – с решение на входа на кв. „Струмско”. По този начин ще се осигури максимален комфорт и безопасност на пътуващите по една от главните артерии на града. Ще се намали времето за пътуване в пиковите часове на денонощието.
- Решаване на транспортния достъп до квартал „Грамада“ – чрез осигуряване на преминаването на МПС и пешеходци на различни нива спрямо съществуващата жп линия и осъществяване на безконфликтна връзка с предвидената за разширение ул. „Св Димитър Солунски“ – благоустрояване и разширение на ул. “Славянска“ от ул.“ Сан Стефано“, в района на поликлиниката до ул. “Митрополит Борис“ при РЗИ. По този начин се разрешава безпроблемният достъп на жителите и гостите на града от входа на Благоевград при ЮЗУ до ЦГЧ.
- Благоустрояване на ул. “Зеленка“ в кв. „Грамада”, както и уличната мрежа в цяло Старо Струмско, ул. „Предел“ и други.
- Продължаване изграждането на улица „Промишлена“
- Довеждаща инфраструктура на Индустриалната зона и възстановяване на общински път плюс достъп от Изгрев.
Улесняването на паркирането на гражданите в две посоки:
- Изграждане на нови паркинги и увеличаване на капацитета на вече съществуващите чрез иновативни подходи за паркирани на няколко нива, взаимствани от водещи европейски градове. Разширението ще допринесе за максимален комфорт на гражданите в ЦГЧ.
- Изграждане на паркинг на пазара
- Изграждане на паркинг /зад „Трезора”/
- Увеличаване на капацитета на паркинга при „Кончето”
- Изграждане на паркинг пред болница ПУЛС за улеснен достъп до медицински грижи и посещения на лекуващите се.
3. РАЗШИРЯВАНЕ ОБХВАТА НА „СИНЯ ЗОНА“ С ЦЕЛ ПОСТИГАНЕ НА МАКСИМАЛНА ЕФЕКТИВНОСТ ПРИ ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДВИЖЕНИЕТО НА МПС В ГРАДА.
- Изготвяне на генерален план за организация на движението – ГПОД, на Община Благоевград и последващото му изпълнение. ГПОД дава ясна визия и решение за цялостната организация на движение в общината чрез въвеждането на мерки за намаляване на трафика, организация на кръстовищата, безопасност на движение на пешеходци и МПС. Въвеждането на еднопосочни улици и други, свързани с подобряването транспортната схема на града;
- Поддържане на хоризонталната маркировка.
4. ЦЯЛОСТНА ПОДМЯНА НА ВиК МРЕЖАТА
- Реконструкция на ВиК мрежата в централна градска част. Изграждане на канал от „Пейо Яворов” към Изгрев и други.
5. ПРОДЪЛЖАВАНЕ САНИРАНЕТО НА ЖИЛИЩНИ СГРАДИ.
- Постигане на енергийна ефективност с цел осигуряване на по-чиста околна среда и намаляване на разходите за ел. енергия на домакинствата. Създаване на Общински фонд за технически и енергиен паспорт. Общината да е водещо постоянно звено.
6. ИЗГРАЖДАНЕТО НА НОВ ПРАВОСЛАВЕН ХРАМ В БЛАГОЕВГРАД НА ТЕРИТОРИЯТА НА ПАРК „МАКЕДОНИЯ“. ЗА ЦЪРКВАТА ВЕЧЕ ИМА ОДОБРЕН ИДЕЕН ПРОЕКТ И ОСИГУРЕНО ФИНАНСИРАНЕ. КАПАЦИТЕТЪТ НА ХРАМА Е ЗА ОКОЛО 2000 МИРЯНИ. ЩЕ БЪДЕ ИЗГРАДЕН И ПОДЗЕМЕН ПАРКИНГ. КЪМ ХРАМА ЩЕ ИМА ОБОСОБЕНО И НЕДЕЛНО УЧИЛИЩЕ.
- Изграждане на православен храм на пазара
7. ДОВЪРШВАНЕ НА СГРАДАТА НА КАМЕРНА ОПЕРА И НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „НИКОЛА ВАПЦАРОВ“
8. СОЦИАЛИЗИРАНЕ НА ОБЕКТ „СКАПТОПАРА“, ФИНАНСИРАН ОТ АПИ, КАКТО И ДРУГИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ И ВОЕННИ ПАМЕТНИЦИ.
9. НАДГРАЖДАНЕ НА ПЛАТФОРМАТА „SMART CITY“
- Изграденото ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕ е първата част от реализиране на иновативната платформа за управление на градската среда VIVA Smart. Системата стъпва на добри международни практики, използвани успешно в 6 страни и 15 града, като Измир, Дъблин, Злин, Дубай. Източник на финансиране: Програми на ЕС за програмен период 2021-2027, Национален план за възстановяване и устойчивост. Финансови инструменти, целеви средства от държавния бюджет и собствено финансиране.
10. ЗЕЛЕНА ГРАДСКА СРЕДА
- Градска среда – реализация на проект „Зелен пояс“
- Обновяване на зелените паркови зони – Ловен дом, Розариум, Бачиново, „Македония”.
- Изграждане на парк в кв. „Освобождение”.
- Облагородяване на междублоковите пространства.
- Поддържане и почистване на откритото речно корито на Бистрица и надграждане на проекта по ТГС и свързвани на Централна градска част с Бачиново по коритото на Бистрица, с изграждане на спортни площадки над Баража.
- Изграждане на нови детски площадки.
- Парк „Македония” /проблеми и решения/.
- Градски плаж /срок юли 2024 година/.
- Зоопарк – финансиране: ПОС 2021-2027, Програма „Развитие на регионите “Приоритет1, „Интегрирано градско.
финансиране, програма развитие на регионите, други финансови инструменти, целево държавно и собствено финансиране.
III. ОБЩИНСКА ПОЛИТИКА ЗА ПО-ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА
1. НАДГРАЖДАНЕ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА РЕГИОНАЛНАТА СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ, ОБСЛУЖВАЩА ОБЩИНИТЕ БЛАГОЕВГРАД, СИМИТЛИ, РИЛА, КОЧЕРИНОВО И БОБОШЕВО ЧРЕЗ ВНЕДРЯВАНЕ НА АНАЕРОБНА ИНСТАЛАЦИЯ И КОМПОСТИРАЩА СИСТЕМА ЗА ПРЕДВАРИТЕЛНО ТРЕТИРАНЕ НА БИТОВИ ОТПАДЪЦИ ПО ОПОС 2014-2020Г.
2. РЕАЛИЗИРАНЕ НА ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ, в който са заложени краткосрочни и дългосрочни мерки с конкретни срокове, заложен проект „АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ПРОГРАМАТА ЗА КАЧЕСТВОТО НА АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД“.
3. Реализиране на ИНТЕГРИРАН ПРОЕКТ „БЪЛГАРИЯ – ПО ПЪТЯ КЪМ РЕСУРСНА И КРЪГОВА ИКОНОМИКА“ Проектът цели осигуряване на финансиране за изграждане на площадка за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата за община Благоевград.
4.Реализирането на ПРОГРАМА „ОКОЛНА СРЕДА“ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА КОЛИЧЕСТВОТО ЕМИСИИ НА ФИНИ ПРАХОВИ ЧАСТИЦИ (ФПЧ10) И АЗОТНИ ОКСИДИ С ИЗТОЧНИК БИТОВОТО ОТОПЛЕНИЕ С ТВЪРДО ГОРИВО. Ще се подменят индивидуалните отоплителни устройства на домакинствата, които използват за отопление уреди с твърди горива, като се заменят с една от следните алтернативни форми за отопление:
- на газ;
- използващи електричество;
- на пелети или друг вид дървесна биомаса;
- източници на топлинна енергия.
5. Изграждане и поддържане на ЗЕЛЕНИ ПОЯСИ ЧРЕЗ РЕАЛИЗИРАНЕ НА
ПЪРВИЯ ЛАНДШАФТЕН ПРОЕКТ ЗА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД
6. ИЗГРАЖДАНЕ НА ПОДЗЕМНИ СОНДАЖИ ЗА ПОЛИВНИ СИСТЕМИ, чрез които ще бъде постигнато опазване и защита на околната среда и насърчаване на ресурсната ефективност.
7. Реализиране на Програма за ПОСТАВЯНЕ НА ФИЛТРИ, УЛАВЯЩИ ФИНИ ПРАХОВИ ЧАСТИЦИ, които са предназначени за използване с горивни инсталации с твърдо гориво.
- Изграждане на ново депо за депониране на строителни отпадъци и закриване и рекултивация на депото за строителни отпадъци в село Изгрев.
8. Изграждане на приют по всички Европейски изисквания за домашни животни и трайно решение на проблема с безстопанствените кучета,постоянен диалог с неправителствените организации – срок 6 месеца.
IV. БАЛАНСИРАНА И УСТОЙЧИВА ОБЩИНСКА ДЕМОГРАФСКА И СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА
1. Работа с ръководството на окръжна болница за активно лечение за подобряване на условията в болничните отделения.
2. Продължаване на политиката за надграждане и усъвършенстване на социалните дейности и услуги на община Благоевград. Картографиране на неизползвани сгради на територията на общината за реновиране и промяна на предназначението като социални институции.
- Разширяване и увеличаване капацитета на Домашен социален патронаж – Благоевград.
- Преместване на защитеното жилище за лица с психични разстройства в подходяща сграда.
- Набавяне на специализиран автомобил за превоз на деца със специални потребности, без увреждания.
- Ремонтиране и обновяване на съществуващите Дом за стари хора и Домашен социален патронаж.
- Актуализиране и повишаване на размера на възнагражденията в социалната сфера.
2. Насочване усилията към подобряване здравето и понижаване смъртността на населението в община Благоевград:
- Създаване на ХОСПИСИ в помощ на тежко болни хора, нуждаещи се от постоянно медицинско обгрижване и след болнично лечение, за което ще бъдат наети екипи специалисти – лекари, сестри, санитари, рехабилитатори и социални работници, психолози;
- Построяването на нов Дом за възрастни хора на територията на Благоевград.
- Създаване на Център за хора, страдащи от деменция, както и обновяване и разширяване потенциала на съществуващия такъв, намиращ се в с. Падеш.
- Продължаване на политиката на Община Благоевград за комплексен подход за СТИМУЛИРАНЕ НА АКТИВЕН ЖИВОТ ПРИ ВЪЗРАСТНИТЕ ХОРА чрез социални дейности и подобряване на условията за достоен живот в пенсионна възраст;
- Създаване на равни възможности за пълноценен социален и продуктивен живот за всички социални групи;
- Общинско целево финансиране на пенсионерските клубове (всеки от тях ще разполага със собствен бюджет);
- Осигуряване на финансови преференции за гражданите в пенсионна възраст, използващи услугите на градския транспорт;
- Създаване на постоянно действащ университет за възрастни, финансиран от програма „Учене през целия живот“;
3. НАСЪРЧАВАНЕ НА РАЖДАЕМОСТТА ЧРЕЗ:
- Осигуряване на финансова помощ от Община Благоевград за всяко новородено дете.
- За първо дете:
Родител с основно образование – 200 лв.
Родител със средно образование – 900 лв.
Родител с висше образование – 1350 лв.
- За второ дете:
Родител с основно образование – 250 лв.
Родител със средно образование – 1200 лв.
Родител с висше образование – 1650 лв.
- За трето дете:
Родител с основно образование – 300 лв.
Родител със средно образование – 1500 лв.
Родител с висше образование – 3000 лв.
За четвърто и следващо дете за родители със средно и висше образование – 5000 лв.
ПРИ СЛЕДНИТЕ УСЛОВИЯ:
- Родителите да имат навършено пълнолетие;
- Родителите да имат завършено поне средно образование;
- Родителите да бъдат изрядни платци към Община Благоевград и Република България;
- Уседналост на родителите на територията община Благоевград;
- Когато в семейството има по-голямо/по-големи деца, да бъдат обхванати от образователната система, съгласно Закона за предучилищното и училищно образование.
- Освобождаване от такси на децата на многодетни семейства (три и повече деца), посещаващи общински културни и образователни школи (ЦЛТРДБ).
- Осигуряване на ЖИЛИЩА НА НУЖДАЕЩИ СЕ САМОТНИ РОДИТЕЛИ и/или семейство с две или повече деца, при следните условия:
- Родителите да имат навършено пълнолетие;
- Родителите да имат завършено поне средно образование;
- Родителите да бъдат изрядни платци към Община Благоевград и Република България;
- Уседналост на родителите на територията община Благоевград;
- Да ползват предоставените им жилища с грижата на добър стопанин.
- Продължаване на устойчивата политика за подпомагане на хора с репродуктивни проблеми чрез ФИНАНСИРАНЕ НА ИН ВИТРО ПРОЦЕДУРИ.
- Образователна подкрепа на БРЕМЕННИ ЖЕНИ И МЛАДИ МАЙКИ чрез осигуряване на безплатни лекции, свързани с раждането, кърменето и отглеждането на децата.
V. ОБРАЗОВАНИЕ
- Създаване на условия за преминаване на училищата към едносменен режим.
- Задължително решаване на казуса с Математическата и Езикова гимназия
- Регулярни срещи между община и РУО и ръководства на училища.
- Оптимизация на районите.
- Електронен прием за първи клас.
- Иновативен подход на обучение.
- Профилираните и професионални гимназии да се адаптират към Стандарт 5 и 6.
- Професионално обучение, гарантирана заетост и конкурентоспособност.
- Разширено практическо обучение в реална работна среда.
- Прилагане на индивидуална система за обучение с учебни програми.
- Нови професии в средните учебни заведения след проучване мнението на работодателите.
- Допълнителна професионална подготовка.
- Стем интеграция – финансиране – Оперативна програма “Образование 2021-2027 г., национално и собствено финансиране.
- Подпомагане на училищата и детските градини при реализация по проекти, които ще подобрят материалната база в училищата и детските градини.
- Изграждане и обновяване на спортната база в общинските училища.
- Връзка между училищата, висшите училища и колежи на територията на Благоевград и бизнеса за придобиване на практически умения на учениците в конкретните специалности, както и по-лесното кариерно реализиране.
- Продължаване политиката и стимулиране на изявени деца в науката, спорта и културата, като предоставяне на общинска стипендия.
- Достъп до безплатно качествено образование за всяко дете;
- Училище с индивидуален подход, развиващ потенциала на всяко дете, с фокус върху развитието на функционална грамотност;
- Образователна система с по-малко стрес, изграждаща личностни, ключови и професионални компетентности, ориентирани към бъдещето;
- Разкриване на специалности, чрез които се придобиват водещи за пазара търсения и компетенции.
- Подобряване базата на детските градини и ясли и финансово стимулиране на работещите в сферата.
КОНКУРСИ:
„Студент на годината“;
Ученик на годината;
Доброволец на годината;
Клас на годината
VI. КУЛТУРА, СПОРТ, ТУРИЗЪМ
1. Община Благоевград отново да завоюва мястото на културна столица на Югозападна България и атрактивна културна дестинация. Завръщане на фестивалите и знаковите за града традиционни културни събития от периода 2011-2019 г.
2. Фонд „Култура“ – продължаване надграждане на диалога между Община Благоевград и културните институти и неправителствени организации, както и индивидуални творци чрез ФОНД „КУЛТУРА“. Фондът бе създаден през 2019 г., като основната му задача е да бъде приета стратегия за развитие на културните процеси в Благоевград за срок от 10 години. Във фонд „Култура“ функционира консултативен съвет, в който Община Благоевград привлича представители от общинска администрация, независими културни деятели, представители на академични среди в града.
3. РАЗВИТИЕ НА КУЛТУРНАТА ИНФРАСТРУКТУРА В БЛАГОЕВГРАД И ЦЕНТЪРА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА УЧЕНИЦИТЕ:
- обновяване, облагородяване и изграждане на нови културни пространства:
- комплекс „ЛОВЕН ДОМ“, „РОЗАРИУМ“, ЗООПАРК, ПАРК „БАЧИНОВО“,ПАРК „МАКЕДОНИЯ“;
- превръщане на АСТРОНОМИЧЕСКАТА ОБСЕРВАТОРИЯ В БЛАГОЕВГРАД В ПЛАНЕТАРИУМ;
- преобразуването на възрожденския КВАРТАЛ „ВАРОША“ в паметник на културата с национално значение
- Ремонт на покрива на Регионален исторически музей и саниране на сградата.
4. Реализиране на нов вид културно събитие – ТРАДИЦИОНЕН РОК ФЕСТИВАЛ ЗА АВТОРСКА РОК МУЗИКА. Основната идея на фестивала е насърчаване на творчеството в посока създаване на текстове и музика при местни артисти, финансиран по Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
5. Превръщане на Благоевград в Европейски център на Арт фотографията.
6. Изграждане и обособяване на нови зали за спорт и развлечения – ЗИМНИ И ЛЕТНИ АТРАКЦИОНИ В АРЕАЛА НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД – ски зона „Картала“, зоната между Благоевград и територията, която бе включена като защитената зона „Рила – буфер“ в екологичната мрежа Натура 2000 и Национален парк „Рила“ – с грижа за биоразнообразието.
7. Развиване на АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ОБЕКТ„СКАПТОПАРА“, финансирано от АПИ и реализирането му като туристически продукт, както и други такива, разположени на територията на община Благоевград.
8. Възстановяване и поддържане на военни паметници на територията на община Благоевград и популяризирането им като притегателни туристически обекти.
VII. СПОРТ
1. Надграждане на общинската политика в сферата на спорта:
- Продължаване на политиката за осигуряване на безплатни спортни бази на спортните клубове на територията на община Благоевград;
- Подобряване на материалните бази;
- Изграждане на АТРАКЦИОН – СТЕНА ЗА СПОРТНО КАТЕРЕНЕ;
2. Надграждане на общинската политика в сферата на спорта:
- Продължаване на политиката за осигуряване на безплатни спортни бази на спортните клубове на територията на община Благоевград;
- ИЗГРАЖДАНЕ на проект „Спортен Благоевград“ в местността Ягоденица, включващ стадион, тенис и баскетболни игрища, лекоатлетическа писта и възстановителен център.
- Спортна зона Бачиново – над Баражите.
- Развитие на масовия спорт – изграждане на спортни съоръжения, стрийт фитнеси и осигурен достъп на хората със специални потребности.
- Продължаване на организиране и провеждане на национални, европейски и световни състезания;
- Целево дофинансиране на спортните клубове на територията на община Благоевград;
- Ремонт на басейн в 11 ОУ „Христо Ботев“ и захранване на съоръжението с минерална вода;
- Изграждане на нови спортни и площадки и обновяване на съществуващи такива;
- Ремонт на съществуващите зали в Интерната;
- Подобряване на материалните бази;
- Изграждане на Младежки образователен център със зали за танци, спорт и култура, както и леглова база за гостуващи деца и младежи.
- Изграждане на АТРАКЦИОН – СТЕНА ЗА СПОРТНО КАТЕРЕНЕ;
3. „Пирин”
- Професионално, компетентно ръководство, солиден спонсор с ясни ангажименти на Общината. Изграждане на инфраструктура, осветление, табло, презасявка, допълнителни игрища и игрални площадки.
- Финансиране – оперативни програми, включително и програма „За развитие на регионите 2021-2017”, фондовете за Градско развитие, целеви средства от държавния бюджет и собствени средства.
VIII. СЕЛАТА: НОВИТЕ КВАРТАЛИ НА БЛАГОЕВГРАД.
1. Четиригодишни програми за благоустройство на селата с конкретни мерки.
- Максимално бързо изграждане на моста към Покровник, Хърсово и др.
2. Подобряване инфраструктурата в селата на територията на община Благоевград.
- Подмяна на амортизирани ВиК мрежи Церово, Мощанец.
- Асфалтиране на улици и изграждане на тротоарни площи;
- Продължаване изграждането на LED осветление;
- Обособяване на клубове по интереси;
- Изграждане на нови детски и спортни площадки.
- Самостоятелен бюджет.
IX. НОВ ПРОГРАМЕН ПЕРИОД 2021-2027 Г. НА ЕС ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ, КОИТО ЩЕ СЕ РЕАЛИЗИРАТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЮГОЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ
1. Продължаване разработването на проекти с европейско финансиране за програмен период 2021-2027 г. Новите акценти:
2. Засилване на научноизследователската дейност, технологичното развитие и иновациите.
3. Подобряване на достъпа до информационни и комуникационни технологии и на тяхното използване и качество.
4. Повишаване на конкурентоспособността на МСП.
5. Подпомагане на прехода към икономика с ниски нива на въглеродните емисии.
6. Насърчаване на адаптацията към изменението на климата и превенцията и управлението на рисковете.
7. Опазване и защита на околната среда и насърчаване на ефективното използване на ресурсите.
8. Насърчаване на устойчивия транспорт и подобряване на мрежовите инфраструктури.
9. Насърчаване на устойчивата и качествена заетост и подкрепа за мобилността на работната сила.
10. Насърчаване на социалното приобщаване и борба с бедността и дискриминацията.
11. Инвестиции в образованието, обучението и ученето през целия живот.
12. Подобряване на ефективността на държавната администрация.
X. Общинска администрация
1. Оптимизиране и реформа на общинска администрация – колко бяха общинските дружества и колко са сега – включително броят на общинските дружества – например „Биострой”.
- Благоевград с цел постигане на по-високо качество на обслужване в полза на гражданите и бизнеса
- Повишаване на административния капацитет на Общинска администрация (задължително).
- Общинско предприятие „Озеленяване“ да бъде пререгистрирано като социално предприятие за работа на хора с психически и интелектуални отклонения, аутизъм за осигуряване на цветя за общината и всички общински заведения.
2. Разширяване на спектъра от електронни услуги на Община Благоевград;
3. Актуализация на наредби и правилници, приемани от Общински съвет с цел постигане на гореописаните резултати.