Заразените с коронавирусна инфекция сега са много повече в сравнение с предходната вълна. Съществува скрита заболеваемост, която няма как да бъде установена, тъй като хората масово не се изследват, категорична е благоевградската лекарка д-р Виктория Каракостова.
„Ежедневно имам пациенти, които са с положителни резултати. Днес са петима, които са подадени в информационната система, но в действителност са в пъти повече. Други си правят антигенни тестове, закупени от аптеките, и се обаждат по телефона, че са позитивни. Последният случай е от днес с възрастно семейство, като жената е с тежка сърдечна недостатъчност. При такива случаи е по-добре да са под болнично наблюдение. Повечето обаче са на домашно лечение, тъй като сега заболяването протича по-леко, без тежки усложнения и преминава като банална вирусна инфекция. Заразяват се неваксинирани и ваксинирани с бустер. За мен сегашната заболеваемост е много по-висока в сравнение с предишната ковидна вълна. Болшинството обаче не се изследват, което изкривява реалната картина на разпространение на коронавируса”, заяви джипито д-р Каракостова.
В двете ковидни отделения на МБАЛ – Благоевград броят на хоспитализираните не пада под 30 души.
„При мен са на лечение възрастни хора, които е добре да са под лекарско наблюдение. Добре е, че няма сериозни усложнения, лечението е 4-5 дни. Пациентите в момента са 19, повече от 20 не бих могъл да поема, защото съм сам във вътрешно отделение. В инфекциозно д-р Лазарова също е сама, там има постоянна бройка от 12 пациенти. Легла има – лекари няма. Това е проблемът. Заплатите ни са по-ниски, няма допълнителни ковидни добавки”, коментира шефът на вътрешно отделение д-р Румен Кондев.
Той добави, че заради създалата се кадрова криза няма да ползва летен отпуск. „Как да изляза? Може би трябва да обуча някоя от медсестрите, за да ме замести и да влиза на визитация при болните… Трябва и другите отделения и болници да приемат ковидно болни. Да кажем, че сега аз ще се стегна, ще изкарам лятната вълна, ами какво ще стане след два-три месеца?”, пита със загриженост д-р Кондев.
Въпросът е основателен, принципен и реторичен, тъй като засяга генезиса на проблема – кадровата криза в здравната система, а там бързи отговори няма, поради което и разрешение скоро няма да има.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА