Д. Топов и В. Атанасов имат пчелин с 300 кошера край Дупница, войната в Украйна отлага с 5 години плановете им да отглеждат българска пчела във Великобритания

Денис Топов и Венцислав Атанасов /сн. 1/ развиват пчеларска биоферма /сн. 2, 3, 4/ в живописния район на планината Верила. Стопанството включва два пчелина край гр. Дупница и с. Червен брег, както и подвижно пчеларство. Кошерите са над 300, като близо 50 от тях са в направление биологично производство на пчелни майки и отводки. През тази година се очаква целият пчелин да бъде биосертифициран от „Control Union Sertifications“ – Нидерландия.

Венцислав е майстор на тръвните кошери, прави ги само той. Те се търсят основно от пчелари от планинските райони. Той изплита основата от повет, върбови или лескови пръчки. На следващия ден го намазва със смес от глина, дървена пепел и говежда тор. После го покрива с „шапка“, изработена от слама или папрат. По този начин се предпазва тръвната от неблагоприятните метеорологични условия. Тя създава условия, най-близки до естествените за пчелите.
Идеята за биопроизводство се ражда, след като Венцислав Атанасов намира рояк диви пчели в дънер в гората. Той от 2000 г. се занимава с пчеларство, но работи като земеделски производител. След като през 2018 г. се запознава с Денис Топов, двамата регистрират дружеството и фермата, която наричат на първите букви на имената си – „V&D“.
В своята история стопанството има успешно реализиран проект. В неговите рамки, освен че се увеличават пчелните семейства, се създават 5 дка трайни насаждения. Сега овощната градина с череши, ябълки и круши в с. Червен брег е над 50 дка, допълни Венцислав Атанасов.
Районът е изключително подходящ за биологично пчеларство, защото е екологичен и има разнообразна паша. Околностите предоставят „съкровища“ от горски билки, липи, акация, както и масиви с лавандула и др. Наблизо са и минералните извори на град Сапарева баня, само на около 10-12 километра. Част от пчелните семейства са разположени в полите на Рила, където медът е с много високо качество.
Двамата стопани практикуват и подвижно пчеларство, като преместват част от кошерите в райони с обилен цъфтеж, най-вече в липови масиви в местностите Грамаде и Погледец във Верила планина. Денис Топов има допълнителен бизнес – собствена дигитална агенция, която се занимава с широка дейност, включително създаване, поддръжка и оптимизация на сайтове.

Двамата произвеждат ръчно и свещи. От италианската фирма са получили молдове (форми за свещи) и ги изработват по техни изисквания. Преди години са изпълнили поръчка за православната църква. Една от любопитните заявки са получили от две банки. За тях са изработили специални подръчни комплекти, които включват мед, прашец, дървена лъжица и декоративна свещ, сподели Денис Топов: „Голямата ни мечта е да отглеждаме българска пчела във Великобритания. Причината е, че на Острова пчеларите получават сериозна подкрепа за дейността си. Предоставя им се терен, на който да развиват пчеларство и да отглеждат различни породи пчели. Нашата порода не е отглеждана в тази страна и в началото трябва да подготвим условията и да я адаптираме. Великобритания предлага и логистична помощ на стопаните за закупуване на кошери, което е трудно в тази страна. Заради пандемията и войната в Украйна обаче се наложи да отложим тези планове с поне 5 години. Със съдружника ми много сме пътували и сме убедени, че българският мед е един от най-качествените в европейски мащаб.
Другата ни идея, за която усилено работим, е да създадем пчеларски съюз, който да осигурява реална подкрепа за пчеларите. Знаем, че у нас са регистрирани такива браншови сдружения, но те не защитават реално интересите на членовете си. Нашата идея е тези, които ще се присъединят към бъдещата формация, да получават по-изгодно захар, лекарства, дървен материал и др.”.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *