Европейската комисия представи препоръки към страните от еврозоната и анализ на пазара на труда в ЕС

Европейската комисия препоръчва на страните от еврозоната да подобрят своята конкурентоспособност, да утвърждават икономическата устойчивост и да продължат да осигуряват макроикономическа и финансова стабилност. 

Те трябва действат както индивидуално при изпълнението на своите планове за възстановяване и устойчивост, така и колективно в рамките на Еврогрупата, посочва ЕК във втората част от есенния пакет на европейския семестър, представена в Брюксел.

Новият доклад надгражда първата част от есенния пакет на европейския семестър, представена от Еврокомисията на 26 ноември тази година.

Той включва препоръки относно икономическата политика на държавите от еврозоната през 2025 г. и преглед на макроикономическите тенденции в отделните страни от ЕС. Във втората част от есенния пакет на европейския семестър е включен и анализ на пазара на труда в Европейския съюз, представен в предложение за Съвместен доклад за заетостта през 2025 година.

Препоръки на ЕК към страните от еврозоната

В предложените от ЕК препоръки към страните от еврозоната се призовава те да засилят разработката на иновации, включително в областта на технологиите от критично значение за развитие на икономиката.

Препоръчва се и да бъде подобрена бизнес средата. Това може да стане чрез намаляване на регулаторните изисквания, с които се сблъскват фирмите, чрез въвеждането на по-ниски административни такси за тях, както и чрез облекчаване на достъпа им до финансиране, посочва Еврокомисията. Тя препоръчва на държавите от валутния съюз да подкрепят публичните и частните инвестиции в областите, които са приоритетни за всички държави от еврозоната. Това са борбата с негативните климатични изменения, изграждането на отбранителни способности на страните и ускореното въвеждане на иновативни цифрови технологии.  

Европейската комисия препоръчва на страните от валутния съюз да подобряват управлението на своите държавни дългове и да следят за възникване на рискове за финансовата стабилност на макроравнище.

ЕК им предлага да предприемат мерки за повишаването на квалификацията на работна си сила, както и за нейната преквалификация, когато това се налага. Страните са призовани да продължат да укрепват своите трудови пазари, като създават нови работни места.

Съвместен доклад за заетостта в ЕС 

Европейската комисия представи и предложение за Съвместен доклад за заетостта през 2025 година. В него се посочва, че пазарът на труда в Европейския съюз остава „забележително устойчив“. 

Коефициентът на заетост в страните от ЕС достига рекордно високо равнище от 75,3 на сто през 2023 г., след което се повишава до 75,8 на сто през второто тримесечие на 2024 година, отбелязва ЕК.

Същевременно равнището на безработицата в Евросъюза намалява до исторически минимум от 6,1 на сто през 2023 г., като тази тенденция се запазва и през 2024 година.

Коефициентът на заетост представлява относителния дял на заетите лица в дадена страна спрямо цялото й население, уточнява българският Национален статистически институт (НСИ) на своя сайт.

Производителността на труда в страните от ЕС е продължила да намалява през 2023 година. Това може да ограничи възможностите на Евросъюза да бъде конкурентноспособен в световен мащаб, да поддържа растежа на своята икономика и да създава нови работни места, подчертава Еврокомисията. 

През втората половина на 2023 г. заплатите в страните от Евросъюза започнаха да се възстановяват в реално изражение, тъй като инфлационният натиск отслабна. Въпреки това те все още не са възстановили напълно покупателната си способност, загубена през предходните години, отбелязва ЕК. Тя изтъква необходимостта от въвеждането и поддържането на „адекватни равнища“ на минималните работни заплати. Това е от съществено значение за социалната защита на нископлатените работници и за намаляване на бедността сред трудещите се, посочва ЕК.

Тя отбелязва, че „широко разпространеният недостиг на работна сила“ и на квалифицирани работници и служители в страните от ЕС продължава да представлява пречка за повишаване на производителността на труда, за постигането на конкурентоспособност и за въвеждането на иновации.

В предложения от Еврокомисията Съвместен доклад за заетостта през 2025 г. се проследява напредъкът към постигане на целите, заложени в Плана за действие на Европейския стълб на социалните права. 

Европейският съюз е напът да постигне своята водеща цел по отношение на трудовия пазар, а именно да достигне равнище на трудова заетост от 78 на сто до 2030 година. Все още обаче е необходимо постигането на значителен напредък, за да бъде гарантирано, че 60 на сто от хората в активна възраст участват всяка година в поне едно обучение, свързано с повишаване на професионалната им квалификация, посочва ЕК 

Необходимо е и да бъде намален с поне 15 млн. души броят на хората в ЕС, които са изложени на риск от бедност или социално изключване, е заключението на Еврокомисията.

Доклад за механизма за предупреждение

Във втората част от есенния пакет на европейския семестър, представена от ЕК, е представен и проект на Доклад за механизма за предупреждение за 2025 година. Неговата цел е да бъдат идентифицирани потенциални макроикономически дисбаланси, които биха могли да окажат въздействие върху икономиката на отделни страни от ЕС или на Европейския съюз като цяло, посочва ЕК.

Докладът за механизма за предупреждение слага начало на новата годишна „процедура при макроикономически дисбаланси“. Нейната цел е да бъдат установени и предотвратени потенциално вредни макроикономически дисбаланси, които могат да се отразят негативно на икономическата стабилност в дадена страна от ЕС, в еврозоната в частност или в целия Европейски съюз, посочва ЕК на своя сайт.

През 2025 г. ще бъдат изготвени „задълбочени прегледи“ за 9 страни от ЕС, за които е установено, че изпитват икономически дисбаланси или прекомерни дисбаланси през 2024 година. Това са ГерманияИталияНидерландияРумънияШвецияУнгарияКипърГърция и Словакия.

В Доклада за механизма за предупреждение за тази година се налага заключението, че трябва да бъде направен допълнителен задълбочен преглед на ситуацията в Естония. Страната е изправена пред специфични рискове за настъпване на икономически дисбаланси. Това става в условията на повишаване на разходите на фона на скок на цените на жилищата и на нарастване на обема на кредитите, взети от домакинствата, посочва Еврокомисията. 

Какво следва

Пролетният пакет на европейския семестър, който ще бъде представен от Европейската комисия през идната година, ще включва конкретни препоръки към всяка страна. Те ще бъдат свързани със специфичните предизвикателства, пред които са изправени отделните държави, и които са отразени в докладите на ЕК за всяка от тях. Източник: БТА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *