Българи, румънци, сърби и украинци са основните участници в най-опасните престъпни мрежи за трафик на хора в ЕС с цел трудова и сексуална експлоатация. Това сочат данните в доклад на Европол, представен днес.
18 са престъпните групи, които действат в 12 държави в Европа. Най-потърпевши са Франция и Германия. Като цяло в документа се отбелязва, че в ЕС действат 821 опасни престъпни мрежи, свързани с търговия с наркотици, цигари, трафик на хора и изнудване. В структурата им влизат 25 000 членове от 112 националности. 86 на сто престъпните организации имат и законен бизнес, най-често в строителството и хотелиерството, като така перат пари.
Според изпълнителния директор на Европол Катрин де Бол, изготвеният доклад е резултат от най-детайлното проучване на престъпните мрежи, правено някога от общността на европейските органи на реда.
„Всички страни от Европейския съюз ни сътрудничиха и ни дадоха данни за това, което те смятат за най-опасни криминални организации. Отличаваме 821 активни престъпни мрежи в Европа. Знаем кои са, как са организирани и каква престъпна дейност имат, с кого си сътрудничат и с кого враждуват. Можем да кажем, че докладът изважда досега невидимото на бял свят”, каза де Бол.
Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс изтъкна ефективността на ведомствата. „Най-належащият въпрос, който предоставят фактите от доклада, е дали – не само нашите национални полицейски служби, но и нашите правосъдни системи са достатъчно силни и добре екипирани, за да се правят със заплахата”, каза Рейндерс.Нова ТВ