
Под мотото „Учене чрез действие“ единадесетокласниците на ПГИ „Иван Илиев“ в Благоевград демонстрираха бизнес знания и професионални умения в панаир на учебно-тренировъчните фирми. 14-ото издание на форума, който е едно от значимите и дълго очаквани събития в училищния живот, събра в голямата зала на Младежкия дом множество ученици, учители, родители и гости, сред които началникът на РУО Ивайло Златанов, представители на бизнеса и на академичната общност, начело със зам. ректора по образователни дейности – бакалавърски програми и акредитация на Югозападния университет проф. д-р Вяра Кюрова.


„Вие сте бъдещето на икономиката и бизнеса. Вярвам, че с всеки изминал ден трупате не само знания, но и умения, които ще ви подготвят за успешна кариера. Работата в учебно-тренировъчните фирми е уникална възможност да приложите теоретичните си знания на практика. Не се страхувайте да експериментирате, да изразявате идеите си, да поемате рискове. Помнете, че успехът не е просто цел, а пътешествие, изпълнено с опит и уроци“, обърна се към учениците вр.и.д. директор на ПГИ Гергана Узунова, а в залата бе и доскорошният ръководител на гимназията Ася Бояджиева.
На специално обособени щандове бяха презентирани 8 УТФ /учебно-тренировъчни фирми/, развиващи дейност в сферите на производството, търговията, услугите…
Единадесетокласниците от 4-те паралелки, обучаващи се в специалностите „Бизнес администрация“, „Икономика и мениджмънт“, „Оперативно счетоводство“ и „Икономическа информатика“, влязоха в ролята на финансисти, мениджъри, маркетинг специалисти и счетоводители, като продаваха вина, пици, бижута с мисъл за природата, украси. Имаше и мотоклуб, фотостудио, динамична фирма, предлагаща пейнтбол събития, и компания, организираща лагери за оцеляване и скално катерене… стоки, сладки изкушения, автомобили… Освен че бяха проучили конкуренцията и водеха активна рекламна кампания, бъдещите специалисти впечатлиха и с изготвените от тях бизнес планове, в това число и каталози за предлаганите продукти, услуги и промоционални оферти. На място се сключваха сделки, водеха се преговори, извършваха се финансови операции. Самата търговия и реализирани дейности бяха досущ като истински, с тази разлика, че учебно-тренировъчните фирми не боравят с истински пари и, както се пошегуваха гимназистите, не внасят ДДС.



Друг впечатляващ факт е, че наред с теоретичните си умения и практически знания учениците демонстрираха и социалната си ангажираност, като дейността на част от фирмите бе свързана със значими и важни каузи, сред които борбата с диабета, опазване на околната среда…
За празничното настроение се погрижиха учениците от клуба „Музика без граници“ с ръководител д-р Милко Бошнаков, а всички участници в панаира получиха заслужени поздравления за изключително креативните си идеи и атрактивно представяне.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА