Един от най-добрите пластични онкохирурзи в Англия, благоевградчанинът д-р Велин Войнов: Реално на Острова лечението е напълно безплатно

Не съм го виждала от детските години, когато майка му инж. Ружинка Войнова го водеше в Телевизионния център, когато работехме заедно. Сега  го срещнах в курортната местност  Бодрост, където почиваше в семейната им вила за една седмица. Разговаряйки с него, разбрах, че от дете познавам един от най-добрите пластични онкохирурзи в Англия. Завършил е „Медицина” в София и за да специализира, започва работа в Лом.

„Навсякъде беше с връзки и вуйчо ми, д-р Велин Луканов, на когото съм кръстен, е хирург в Лом,  така успях да започна работа там”, споделя Велин. „По-късно специализирах в София и се прехвърлих да работя в лицево-челюстна и пластична хирургия в болница „Токуда”. След близо година и два месеца срещнах приятелка на бившата ми съпруга, която тогава работеше в Англия и ми предложи да кандидатствам там за работа. Реших да опитам. Намерих обяви по интернет, викнаха ме на интервю и след първата среща ме взеха на работа в една болница в град Стивънидж, който се намира на половин час северно от Лондон. Там работих като младши лекар в пластична хирургия. От 2008 година съм в Англия. Бях взел специалност в България и успях да си приравня дипломата с английската. Специалността ми е „Обща хирургия”, но тъй като имах стаж по пластична хирургия в „Токуда”, ме приеха в това отделение. Да започна работа като младши лекар беше стъпка назад, но това беше необходимо, за  да опозная системата и да се нагодя на техните изисквания и принципи. В Стивънидж работих 8 месеца, а след това натрупах опит и в едно друго градче на по-висока позиция като специализант по заместване на колежка, която беше тогава по майчинство, и след това се преместих  в Стафорд, северно от Бирмингам. Там работих близо пет години в отделение на хирургия на гърда. Направих две субспециализации и една докторантура и вече от 8 години съм на консултантска позиция в болницата в град Дъдли, който се намира западно от Бирмингам. Аз съм общ хирург със субспециализация за реконструкция на гърда”.

От 2016 година д-р Войнов е консултант за онкопластична хирургия. Питам го дали има шансове да расте в йерархията като лекар.  „Консултант е най-високата длъжност там като лекар”, отговаря той. „Друга възможност има да израстваш в административно-мениджърски позиции, които мен не ме привличат, въпреки че в момента съм началник на отделението по гърда в болницата в Дъдли, в която работя”.

 Що се отнася до отношението в Англия към българския специалист, там винаги са се отнасяли с д-р Войнов с респект. Има българи, които се оплакват, но зависи от това как сам се представиш и впишеш в тази общност. Те имат нужда от добри  специалисти и умеят да ги ценят.

„Специфичното в Англия е, че онкопластичната хирургия ти дава право да правиш реконструкции, които реално ги правят в  друга специалност -именно пластичната хирургия”, обяснява д-р Войнов. „Аз съм  общ хирург, но имам и това право да правя реконструкция  на гърда. Тези които са специалисти по уши, нос, гърло, могат да правят реконструкция на тези органи, уролозите на уретрата и т.н.”.

Разказа ми каква е разликата при лечението на онкоболните в България и в Англия. Опитът  му в  България е от годините, когато е започнал работа след завършване на висшето си медицинско образование, и се надява нещата да са се  подобрили, но специално за заплащането е сигурен, че не може да става сравнение. В Англия заплатата е много по-висока и заслужена според него.

„В Англия доста от медикаментите са достъпни веднага. Реално лечението там е напълно безплатно. Ако си сменяш става, няма да я плащаш, тя се поема от държавата. Химиотерапията е напълно достъпна и няма нужда болните да чакат  ред и лекарства, както в България. Всичко е налице и веднага го ползваш. Здравната им система е в дълг, но държавата дава дотации и има всичко за лечение. Ако имаш нужда от имплант и ако не е за капризни козметични нужди, държавата ти  го осигурява безплатно. Реконструкцията на гърда при раково болни също е платена от държавата. Ако пациентът иска, аз правя реконструкция на гърдата веднага след операцията. Болниците там са в постоянна връзка една с друга и ако се налага, насочваме  пациента с направление в друга болница и те преценяват дали това, което той иска, става за него, или му се предлага нещо друго. Реконструкцията на гърдата може да се направи веднага или след като завърши онкологичното лечение, зависи от случая”.

 На въпроса дали профилактиката има предимство  в Англия, д-р Войнов отговори, че там приоритет имат и профилактиката, и лечението. „Скрининговата система се опитва да хване дадена болест в начален стадий, за да има по-голям шанс лечението. Всяка жена в Англия през три години прави мамография. Това не е задължително, но чрез личния лекар всички жени след 50 години са поканени на профилактичен преглед за мамографско изследване. Доста голяма е пропагандата какви са ползите от този преглед, така че жените се възползват от тази покана”.

Поисках да ми  изпрати снимка с бяла престилка, а той ми обясни, че „за да не стресират пациентите, лекарите в Англия не носят бели престилки, защото  провокирали високо кръвно в някои пациенти, а и са против политиката за предотвратяване на инфекции”.

 Д-р Войнов живее в собствена къща в Англия, която си е купил на кредит, но добавя: „Планът ми засега е да остана в Англия поне до пенсионирането, после може да намеря по-топла и приятна за живеене страна”.

Велин има 19-годишен син Александър и 14- годишна дъщеря Антония. Александър е роден в България, но когато навършва 3 години, баща му заминава за Англия, осигурява собствено жилище и изтегля там семейството си. В Англия е родена дъщеря му,  но и двамата говорят български, идват всяка година в България на море и планина и сега д-р Войнов започна строеж на собствена вила в курорта Бодрост, на мястото на старата на неговия баща Илия  Войнов. Харесва му спокойствието, природата и релаксът, който човек може да получи на това място, и се надява в бъдеще по-често да се радва на красивата ни природа.

ЮЛИЯ КАРАДЖОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *