Безводие мори живеещите във високите части на град Радомир, проблемът е от години – след 2019 г., когато бе изпуснат язовир „Студена“ и бе запушен източникът „Врелото“ да не подава вода за малкия град. От години радомирци в горните квартали гадаят кога ще дойде водата, ще има ли налягане, колко време ще я има.
Напрежението расте и сега, в началото на лятото, изригна в протест. В събота пред сградата на Общината се събраха десетки жители, за да изразят недоволството си от продължаващото години безводие във високите части и квартал „Върба“. Участници в протеста развяха национални знамена и настояха дългогодишният проблем, датиращ от времето на водната криза в Перник, да бъде решен. Именно тогава е прекъснато подаването на вода към Радомир от извор „Врелото“ над язовир „Студена“. Сега кварталите във високата част на града се захранват чрез помпената станция в село Друган. Въпреки това водата не достига изцяло до домовете на хората. Причина за това са остарелият водопровод, ниското налягане и постоянните загуби на вода, достигащи до 60 процента.
Организаторът на протеста Валентина Божкова от квартал „Гърляница“ изрази гнева на хиляди потърпевши от липсата на жизнено необходимата вода за пиене и битови нужди. Майки с деца няма как да ги изкъпят и изперат, недоволстват протестиращите.
„Кварталите във високата част на града бедстваме. Водата идва веднъж или два пъти седмично, без да знаем в кой ден и от колко часа. Ние сме с малки деца. С бидони, с туби носим. Не можем да се изкъпем“.
„Тук се прехвърлят някакви отговорности между кметове, председатели на общински съвети, шефа на ВиК – Радомир, шефа на ВиК – Перник”, заяви гневен жител на града.
Управителят на ВиК – Перник инж. Борислав Иванов заяви пред присъстващите, че се очаква в най-скоро време водопроводът, захранващ квартал „Пчелински“ да се подмени.
„Парите са отпуснати от ВиК холдинга, фирмата изпълнител също е избрана, въпрос на време е да се задвижи процедурата по изпълнението й“, обясни Иванов. По думите му проблем с водата е имало и в квартал „Върба“, но там тръбите вече са изцяло подменени, а асфалтирането на улиците е ангажимент на Община Радомир, а не на водното дружество.
„За съжаление цялата ВиК система в Радомир и Перник е амортизирана, тъй като е много стара. По нея има голям теч. Проектът по водния цикъл ще даде спокойствие и комфорт на жителите на двата града“, коментира инж. Борислав Иванов.
Дейностите по проекта в частта от Радомир включват подмяната над 2 км транзитен водопровод, 10 км разпределителна мрежа плюс рехабилитация и изграждане на близо 7 км канализационна мрежа. Предвидено е и изграждането на две канално-помпени станции и тласкатели в Радомир, както и изграждането на сградни водопроводни и канализационни отклонения в града.
Иванов посочи, че след подмяната на около 56 км водопроводи в Перник покрай водната криза се наблюдава чувствителен спад на авариите, намалели са и загубите на вода. „Така че това е пътят нещата да се решат не само в Перник, а и в Радомир“, поясни той.
Точно пречиствателната станция е един от проблемите и обект на гневни коментари от радомирци. Има пречиствателна станция в района на квартал „Върба”, но тя е частна собственост на един от заводите на Червена могила. И вместо тя да се използва при новия проект, е предвидено с помпи тласкатели отпадните води да се качват по баирите до пречиствателната станция в Батановци. Това според протестиращите ще оскъпи цената.
Сред протестиращите бе Ивайло Шопски, чиито корени са от село Дрен. И сега голяма част от времето той прекарва в родното си село и познава проблемите на града. По думите му липсата на вода и проблемите в тази сфера са една от причините местните хора да напускат Радомир, а пък другите да не искат да се върнат по родните си къщи.
Пред насъбралите се говори общинският съветник Васил Джоргов, както и други граждани, които настояха за бързо решаване на проблема. В момента загубите по довеждащия водопровод достигат 60%.
Протестът премина мирно, охраняващите полицаи не се наложи нито веднъж да се намесят, но участниците заявиха, че ако Общината не предприеме спешни мерки, ще се стигне до блокиране на важни пътища. А буквално през центъра на града минава пътят от София за Кюстендил и Гюешево към съседна Северна Македония, по който трафикът е голям ежедневно.
КРАСИМИРА СТОИМЕНОВА