Екипажът на китайската космическа станция се завърна на Земята

Трима тайконавти се завърнаха на Земята след шестмесечен престой на китайската космическа станция „Тянгун“ („Небесен дворец“), съобщават световните агенции.

Е Гуанфу, Ли Цун и Ли Гуансу се приземиха на площадката за кацане „Дунфън“ в китайския автономен район Вътрешна Монголия.

Тримата тайконавти излетяха с космическия кораб „Шънчжоу-18“ в края на април, за да извършват дейности по поддръжката на орбиталната станция и различни научни експерименти. През май те осъществиха най-дългата космическа разходка, предприемана някога от Китай.

Космическата станция „Тянгун“, която беше завършена преди две години, е част от усилията на Китай да бъде световен лидер в изследването на космоса. През последните години космическата програма на страната върна проби от Луната и приземи марсоход на Марс. Тя има за цел да изпрати човек на естествения спътник на Земята до 2030 г., което ще я направи втората държава след САЩ с подобно постижение.

Станцията „Тянгун“, чийто екипаж се състои от по трима астронавти, които се сменят на всеки три до шест месеца, е „перлата в короната“ на китайската космическа програма. 

Тайконавтите Е Гуанфу, Ли Цун и Ли Гуансу се завърнаха, след като миналата седмица посрещнаха ротационния тричленен екипаж за поредната шестмесечна мисия. 

Новият екипаж от мисията „Шънчжоу-19“, включващ Цай Сюйхъ, Сун Линдун и Ван Хаоцзе – третата китайка, изпратена в космоса, ще провежда експерименти, ще прави космически разходки и ще инсталира оборудване за защита на станцията от космически отломки. 

През април служител на китайската космическата агенция каза, че „Тянгун“ е маневрирала няколко пъти, за да избегне отломки, и частично е загубила мощност, когато захранващите кабели на слънчевото крило са били ударени от тях, според доклад на агенция Синхуа. БТА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *