Една от най-дейните екоорганизации в страната – Сдружение „Балканка“, издейства солена глоба на МВЕЦ „Лъки“ в землището на санданското с. Пирин, след като прати по следите му структурите на МОСВ и те потвърдиха сериозно засушаване след водохващането за централата в река „Пиринска Бистрица“.
След сигнал на сдружението в Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” /БДЗБР/ водната централа е посетена на 28.07.2021 г. На място експертите установяват, че по монтираната в началото на рибния проход нивомерна рейка е отчетен воден стоеж от 14 см, което съответства на 68 л/сек., докато трябва да са поне 110 л/сек. за нормалното функциониране на екосистемите в речното легло на р. Пиринска Бистрица.
Санкциите за близо двойно по-малкото вода в реката са в размер на хиляди левове и ще трябва да се платят от собственика на централата „Лъки Енергия“ ЕАД, в чийто съвет на директорите са Людмил Александров, Данаил Каменов и Гергана Маркова. Капиталът на фирмата пък е на мощното софийско дружество „ВЕНТЧЪР ЕКУИТИ БЪЛГАРИЯ“ ЕАД на финансиста Светослав Божилов, бивш съдружник на Емил Кюлев, основен акционер в СИБАНК, издател на вестници и един от най-крупните притежатели на земя и възобновяеми енергийни източници в страната.
МВЕЦ „Лъки“ е поредната „находка“ на Сдружение Балканка“, които от години твърдят, че 98% от ВЕЦ-овете в страната нарушават законите на страната и ЕС, 70% са с тежки нарушения, а 76% от всички ВЕЦ-ове са в „Натура 2000”.
От юлските проверки на БДЗБР пострада още един МВЕЦ „Градево“, който бе проверен по сигнал за замърсяване на Градевска река. Оказа се, че след водохващането за централата се осигуряват водни количества само през рибния проход, и то едва около 10 см, което отговаря на 78 л/с., а речната проводимост след водохващането е възстановена в нормални граници чак на 100 м по течението на реката. Собственик на МВЕЦ „Градево” е софийското „Бийстън Енерджи“ АД на Кирил Станимиров, Крум Радков и Велизар Величков, но основателите на фирмата и предишни собственици на централата съвсем не са случайни – това са Иван Пушкаров – икономически министър в две правителства от началото на прехода, и Димитър Соколов, бивш заместник-министър на енергетиката и шеф на Комитета по енергетика, а по-късно генерален директор на енергийния бизнес на „Мултигруп“.
Извън частните малки водни централи БДЗБР издаде за 1 месец още 35 административни наказания, сред които на община Дупница и на „Карелия 2011“ ООД – с. Струмани – за недеклариране на дължимата такса за 2020 г. , на скандалната благоевградска „Рубин 08“ ООД – за водовземане без разрешително, на “Напоителни системи“ – за неподдържане в техническа изправност на напоителен канал „Ляв Сандански“ и др.
„Нанов“ ООД на петричанина Кънчо Нанов ще плаща за неизпълнено предписание на дирекцията за анализ на ползваните от дружеството подземните води, а община Струмяни – за изграждане на защитно съоръжение в Цапаревска река без разрешително.
Юлските проверки на другата екоинституция в Югозапада – РИОСВ – Благоевград, преминаха предимно под знака на гражданските сигнали и спасените птици – 8 на брой, главно щъркели, сова и кълвач, а на един от щъркелите, преди да бъде настанен в благоевградския зоопарк, дори се наложи ампутация на крилото.
През месеца служители на РИОСВ – Благоевград участваха и в шест комисии за установяване на щети от мечка.
ВАНЯ СИМЕОНОВА