Ексдепутатът от ГЕРБ Митко Захов, съдружникът му в строителната “Монолит 21” Иван Андонов и синовете им Живко Захов и Борис Андонов започват ударен ремонт на сградата на ГУМ в Сандански, която взеха миналата година на концесия за 35 г.
Сега обаче най-изненадващо се оказа, че концесията им е за 46 г.
Фирмата им „Търговски център Сандански“ ООД, където четиримата участват с равни дялове от по 1250 лв., в края на миналата седмица уведоми РИОСВ – Благоевград за планираните през април дейности по преустройството и реконструкцията на 4-етажния търговски обект със застроена площ 1244 кв.м.
Ремонтите започват с усилване конструкцията на сградата, строена по време на социализма, и оформяне на отвори в централното пространство на второ ниво. Следва направата на детски център и ресторант на трето надземно ниво, цялостно обновяване на фасадата на сградата със стъклени пана, подмяна на инсталациите, поставяне на рампи за инвалиди, усвояване на еркера в югоизточната част на сградата и др. На третия етаж концесионерите предвиждат премахване на част от конструкцията по периферията на сградата, тъй като не отговаря на изискванията за светла височина на помещенията, и изграждане на нейно място на нова покривна конструкция, като се обособи стълбище за достъп до покрива, който трябва да се превърне в градина.
Припомняме, че преди да го дадат на концесия, санданските съветници 5 г. безуспешно опитваха да продадат сградата на ГУМ. След няколко понижения последната му продажна цена бе 2 766 979 лева, но не се яви кандидат-купувач. Захови и Андонови взеха сградата на концесия за 18 048 192 лв. /сумата е общият оборот на концесионера за срока на концесията без ДДС, получен като приходи от експлоатацията на строежа или на услугите/, от които първите 6 млн. лв. трябва да бъдат инвестирани в първите 2 г. от концесията, които изтичат през октомври 2023 г. Според концесионния договор наемателите на обекта дължат първоначална вноска от 18 000 лв., а след четвъртата година – по 15 000 лв. на година. Въпреки че до момента срокът на концесията бе обявяван от община Сандански като 35-годишен, в обявлението за възложена концесия в Националния концесионен регистър е посочена продължителност на концесионния договор от 552 месеца, което е 46 години, изтичащи през 2067 г.
През 2017 г. с промените в Закона за концесията бе определен максималният срок, за който може да се възложи концесия – този срок не може да е по-дълъг от 35 години за концесия за строителство и за концесия за услуги до 25 години за концесия за ползване. Допустимо е срокът на концесията да се удължава, като общият срок на всички удължавания, независимо от основанието за това, не може да е по-дълъг от една трета от конкретния срок, определен с концесионния договор. С други думи, още при сключване на концесионния договор съдружниците Захови и Андонови са успели да си удължат с анекс срока на концесия от максимално допустимите 35 г. на 35 плюс 1/3, или общо 46 г.
ВАНЯ СИМЕОНОВА