Комисията за противодействие на корупцията /КПК/ разпореди санкция от 24 425,86 лева на бившия директор на Общинско предприятие „Регионално депо Разлог“ Петър Белчев заради това, че същият си е издавал заповеди за извънреден труд и е получавал значителни суми над определеното му трудово възнаграждение. От общата сума 2 са глобите по 5000 лв., а останалите 14 425,86 лв. представляват неправомерно получените от Белчев суми и се конфискуват в полза на община Разлог.
Сигналът в КПК е от 5 юни 2024 г. и касае работата на Белчев през последните 3 г. от неговото управление, което започва на 29.11.2016 г. и продължава до уволнението му на 09.11.2023 г. Според него Белчев е издавал заповеди за извънреден труд и допълнително материално стимулиране, като сам на себе си е подписвал документи и получавал парични средства.
Продължилата няколко месеца проверка на КПК установява, че действително от 18 юни 2021 г. до 3 ноември 2023 г. със 134 свои заповеди Петър Белчев е наредил работници на предприятието, в това число и той самият, да положат извънреден труд извън установеното им работно време. От представена от кмета на община Разлог справка през 2021 г. Петър Белчев е положил 189 часа извънреден труд и е получил 3035,20 лв., на следващата година се е трудил извънредно 269 часа и е получил 4748,48 лв., а през 2023 г. извънредният му труд е бил 264 часа, за които е прибрал 6391,78 лв.
Отделно от това, 5 пъти през тези 3 години кметът на общината е нареждал изплащане на суми за допълнително възнаграждение за постигнати добри резултати на Петър Белчев като директор на общинското депо.
В обясненията си пред КПК Белчев признал, че сам е издавал заповедите за извънреден труд, тъй като „работата на регионалното депо на град Разлог е много особена. Там постъпват отпадъци от всички сметоизвозни фирми в района, в който работи депото, а това са 4 общини – Разлог, Банско, Белица и Якоруда, като всеки ден има отпадъци. Само на 1 януари почиват всички сметоизвозни фирми. Депото не може да си позволи да не работи, поради простата причина, че е много малко. Размерите му са малки и реално не могат да се изсипват отпадъци, без да се разстилат и уплътняват. Самото депо е изградено от 4 клетки, първата клетка е с площ от 18 декара и с капацитет от 53 000 тона отпадък. По предварителни данни в депото е трябвало да постъпват 10 000 тона отпадък на година, а реално още в първата година са постъпили 23 000 тона“.
Белчев развил в обясненията си и тезата, че не е било възможно той и 10-те му работници да си позволят нито един ден пропуснат за разстилане и уплътняване на отпадъка, освен това целият положен извънреден труд бил със знанието на кмета – Белчев винаги се допитвал до него, а кметът му казвал, че „работата трябва да се работи, да се правят документи“. За себе си директорът уточнил, че бил принуден да полага извънреден труд, защото никога не е имал заместник и цялата отговорност за всички работещи в депото била негова.
Според КПК обаче Белчев не е имал право сам да си издава заповед за извънреден труд, а е следвало да си направи самоотвод, като уведоми органа по назначаване – в случая кмета на общината, за наличие на частен интерес за него самия. Законосъобразно би било да изиска издаване на такива заповеди от кмета в случай на необходимост или неотложност. Освен това директорът сериозно е нарушил чл. 146, ал. 1 от КТ, който изрично сочи, че продължителността на извънредния труд през една календарна година за един работник или служител не може да надвишава 150 часа, а при него става въпрос за доста повече часове.
„Като е включил и себе си в посочените по-горе заповеди за полагане на извънреден труд, Петър Белчев е упражнил свои правомощия по служба като директор на ОП „Регионално депо Разлог“ в свой частен интерес, с което е нарушил разпоредбата на чл. 58 от ЗПКОНПИ. Издаването на заповедите от Белчев е предпоставка за получаване на материална облага от самия него, изразяваща се в получаване на предвиденото в КТ увеличение на трудовото му възнаграждение за положен извънреден труд, а освен това представлява и нематериална облага, изразяваща се в помощ, подкрепа и предимство за самия себе си спрямо други служители в общинското предприятие. Името на Белчев присъства във всички издадени от него заповеди, без изключение, което води до извода, че по този начин той създава за себе си трайна предпоставка за получаване на допълнителен доход към основното си трудово правоотношение чрез издаване на посочените по-горе заповеди. На практика се създава положение, в което той получава постоянно/трайно по-високо трудово възнаграждение спрямо определеното му такова от кмета на община Разлог при подписване на трудовия договор за заемане на длъжността директор на ОП „Регионално депо Разлог“, е становището на Комисията.
КПК е отчела като законосъобразни само сумите за допълнително възнаграждение за постигнати добри резултати, защото не са намерени доказателства, че Белчев е упражнил свои правомощия по служба, за да ги получи.
Комисията очаква в 7-дневен срок, считано от вчера, да получи по сметката си от Петър Белчев 24 425,86 лева. Има обаче и опция той да обжалва решението на КПК в Административен съд -Благоевград. Ако загуби делото, после трябва да плаща и лихви.
Препис от решението на КПК е изпратен и на Окръжна прокуратура – Благоевград, която може да протестира частта, с която се установява липсата на конфликт на интереси за бонусите за добра работа.
Петър Белчев е много близък на бившия заместник-кмет на Разлог Иван Гюров. От 2021 г. вече бившият директор на депото е съдружник във фирма „Силвър Рок“ ЕООД, чийто управител е съпругата на Иван Гюров – Мария Владимирова Чучулайна-Гюрова. При сделка с акции на фирмата Гюров бе докладван на КПКОНПИ, че е в конфликт на интереси с реално подчинения му към онзи момент Петър Белчев, но Комисиято го оневини, защото тогава Гюров участвал в продажбата не като зам. кмет, а като съпруг на управителката, на която просто правел съпружеска услуга.
На последните местни избори Петър Белчев бе в кандидатсъветническата листа на СДС /ВМРО-БНД/, но преференциите му стигнаха едва за 5-о място и не успя да стане съветник.
На практика Белчев бе отстранен от работа в последния ден от управлението на временно изпълняващия длъжността кмет на Разлог Гергана Колчева-Фарфарова, която го уволни по член от КТ „Липса на качества за ефективно изпълнение на работата“. За уволнения по този член ВКС има практика още от 2005 г. и тя е нееднозначна – уволненият неизменно бива възстановяван на работа с полагащото му се обезщетение.
И Белчев веднага предяви иск от 17 000 лв. за уволнението му.
Любопитното е, че той и Фарфарова бяха в една листа – тази на СДС, оглавявана от най-върлия опонент на Кр. Герчев – бившия кмет на Разлог Любен Татарски.
ВАНЯ СИМЕОНОВА