Експертът от специализирания отдел „Киберсигурност” от ГДБОП инспектор Емил Илиев /сн. 1/ обясни пред кюстендилски деца /сн. 2/ опасностите, които ги дебнат в глобалната мрежа.
„Контингентът от престъпници, с които работим, са педофилите. Това е едно широко престъпление, тъй като интернет е достъпен за всеки и контактът с децата е много по-лесен чрез социалните мрежи като Фейсбук най-често, Инстаграм, скайп. За един педофил не е трудно да влезе в подобен сайт и да осъществява комуникация с малки деца, като си направи фалшив профил с детски снимки”, обясни Илиев. Той разкри, че фотосите се набавят чрез сайтовете, където малките си качват снимки свободно. Другият вариант е като ги подлъгва, добавя техни приятели, съученици, създава си профил и децата остават с впечатление, че това е техен познат от съседно училище. „Подобен човек влиза в контакт на типични теми, за които си говорят малчуганите на техния език: „Здравей, какво правиш, как мина в училище, харесваш ли този предмети…”. Разговорите започват от общи теми за времето, за домашните любимци, постепенно преминава в лични. Въпросният педофил споделя лични неща с течение на времето, които са измислици. Това подтиква детето също да си разкаже нещо и постепенно комуникацията преминава към изпращане на снимки”, каза още експертът. Стартира се със снимки на домашния любимец, учебниците и в зависимост в един определен период, доколкото детето поддава на подобен вид комуникация, педофилите ги предизвикват, карат ги да експериментират, казват им, че ще е готино да направят нещо, което не са правили досега. „Обикновено водят инициативата, изпращайки снимки на голо дете, която не е тяхна. Ученикът пред компютъра се отпуска, казва, че е тайна и ще си остане между двамата. Подлъгва се, праща снимка, първоначално там не се снима чисто гол, но впоследствие се продължава. Комуникацията продължава от няколко дни до седмици, месеци. Имаме дори случаи с години. Като са получили подобни снимки, те тотално променят хода на разговора и от приятелски и добронамерен започва изнудване и принуждават децата да се снимат още, да пращат чисто голи снимки, заплашват ги, че ако не го изпълнят, ще бъдат изпратени техните снимки на приятели, родители и близки. Това е стандартният начин на манипулация”, заяви инспектор Емил Илиев.
Децата се оказват притиснати в ъгъла, решават да минимизират щетите и изпращат още една гола снимка, втора… и това не спира никога, особено когато потърпевшите не са говорили със своите родители и учители. „Процесът продължава, а педофилът е настоятелен и иска снимки в неприлични пози, иска брутални неща. Стига се и до искане за среща на живо, за да се изпълнят извратените желания, което е и финалната част на комуникацията, започнала по изключително наивен начин. Със спечелване на доверие се стига до това изнудване”, предупреди инспектор Илиев.
Подобни случаи през последните години се увеличават. „При нас идват деца, вече пострадали. В един момент или родителите успяват да се намесят, като виждат, че поведението на детето не е типичното, че нещо го мъчи и се отчуждава. Успяват да му вземат телефона, да го предразположат, да говорят с нас. Факт е обаче, че профилът на педофила на разговорен език е, че подобни хора са добри психолози. Насочват се към несигурни деца, нямащи достатъчно вяра в себе си, пренебрегнати обикновено в училище. Деца, потискани от своите връстници, и те им дават точно това, от което имат нужда – приятелство, доверие. Но това е една привидна маска”, заяви Емил Илиев пред учениците от ОУ „Паисий Хилендарски”, участвали в срещата, която се проведе в регионалната библиотека. оналната библиотека в Кюстендил.
ГЕРГАНА ИВАНОВА