Цените на жилищата в Дупница са с около 40% по-скъпи от тези в градове в Северна Гърция. Това показва справка, направена от експерта в областта на недвижимите имоти с опит както на българския, така и на гръцкия пазар – Асен Кирилов. Дупничанинът, който от години намира жилища на свои сънародници в южната ни съседка, с изненада установява, че цените в родния му град са подобни на тези в Атина и Солун.
„Дълго време не проявявах интерес към цените на имотите в община Дупница. Та реших да разгледам разни оферти и с изненада установих, че вероятно съм притежател на недвижимост в град, разположен на стратегическо място, с развит културен, исторически и развлекателен туризъм. Градът ни най-вероятно е предпочитан за посещаване от чужденците заради архитектурното богатство, изключително много възможности за забавление, множеството добри ресторанти и модерно обособената пешеходна зона. Може би автентичната архитектура и забележителности, както и голямата концентрация на млади хора прави града един от най-посещаваните от туристите градове. Предполагам инвеститорите определят бизнес климата като невероятен и това е причината за значителни инвестиции, като те са довели до откриване на стотици нови работни места. Това Халкидики, Милано, Мадрид… Те не важат“, коментира с усмивка и голяма доза ирония експертът.
След това той обяснява, че община Дупница е на 139-о място по средна месечна заплата – 1198 лева (611 евро), докато цената на имотите вече е средно 1000 евро на квадратен метър. Тези цени го провокират да направи сравнение между размера на средната работна заплата в южната ни съседна и у нас.
„Ей така, набързичко, реших да направя само едно сравнение. В Гърция средната работна заплата е 1417 евро. В южната ни съседка повишенията на цените главно са съсредоточени в двата големи градски центъра Атина и Солун, както и в популярни туристически дестинации и засягат доста по-малко останалите градове, особено в Северна Гърция. Там още може лесно да се купи имот на цена под 1000 евро на кв. метър. В малки градове в Гърция (такива като Дупница), продажните цени на жилищата са: Козани (650 евро на кв.м), Карадица и Флорина (663 евро на кв. метър), Килкис (687 евро на кв. метър), Гревена (688 евро на кв. метър) и Драма (714 евро на кв. метър)“, допълва експертът по недвижими имоти.
Той подчертава, че данните за Дупница са от статистиката за цялата 2023 година, тъй като за отминаващата 2024 все още не са налични. Според неговите наблюдения обаче цените са се запазили, като дори може да има и леко повишение.
Репортер на „Струма“ провери сайтовете за недвижими имоти в региона, като справката ни показа, че цените определено не са се понижили. Агенциите предлагат различни по размер жилища, които варират от минимум 800 евро на квадратен метър и стигат дори до 1100, в зависимост от местоположението и състоянието на имота. Например гарсониера от 65 кв. метра в най-многолюдния квартал „Бистрица“ се продава за 60 000 евро, докато подобно жилище в района на централния „Развесена върба“ е с 10 000 евро отгоре, което прави дори повече от 1000 евро за квадратен метър.
Асен Кирилов поясни още, че средните цени на имотите в центъра на големите гръцки градове също варират. Излиза обаче, че апартамент в Дупница струва горе-долу колкото по-евтин такъв в Атина или Солун. Там най-ниската цена на квадратен метър е около 1200 eвpo, средната – 1914 eвpo, а най-високата – 3000 eвро.
По-ниските стойности на имотите в кварталите извън централната градска част са около 1000 евро, средните възлизат на 1574 евро, а най-скъпите имоти отново достигат до 3000 евро.
При наемите числата също са сходни с тези в Дупница, където едностаен апартамент в центъра може да се ползва за около 270-300 евро на месец. Едностаен апартамент в центъра на гръцки голям град започва от 300 eвpo и стига до 600 евро. В кварталите месечната рента започва от 250 евро и стига до 553 евро при по-новите и наскоро ремонтирани жилища. За пример тук ще дадем отново сайтовете за недвижими имоти в Дупница, които предлагат под наем подобни по размер имоти за между 400 и 480 лева в райони, отдалечени от центъра.
Наемите на най-евтините тристайни апартаменти в централната градска част на Атина или Солун са около 500 евро на месец, а най-скъпите близо 1100 евро. Големите жилища извън центъра са между 400 и малко над 1000 евро.
Остава да видим какво ще покажат и официалните данни за отиващата си днес 2024 година, но те едва ли ще са оптимистични. Експертите отдавна говорят за надуването на изкуствен балон с цените на недвижимите имоти у нас, но никой не се наема да прогнозира дали това ще продължи и докога.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ
ЕКСПЕРТ ПО НЕДВИЖИМИ ИМОТИ С ИЗНЕНАДА УСТАНОВИ! Цените на жилищата в Дупница подгониха тези в Атина и Солун, квадратен метър в центъра мина 1000 евро
loading...