Тази година пролетта малко закъсня. Така че пикът на кърлежите предстои. Това заяви пред Нова телевизия проф. Тодор Кантарджиев от Националния център по заразни и паразитни болести. Той обясни, че и тази година в центъра пристигат на ден до 50 души, ухапани от кърлежи.
Ето какво посъветва Тодор Кантарджиев:
Как да се предпазим от кърлежи? Като избягваме места, където има некосени треви – междублокови пространства, градинки. Не водим там децата и кучетата си.
Колкото по-рано се свали кърлежа, толкова по-добре. Кърлеж, свален до 12 часа, не може да зарази човека. Ако обаче е бил на нас повече от това време, има риск.
Две групи болести са разпространени от кърлежите – чести и редки болести. Особено в провинцията кърлежите от селскостопански или диви животни, хората, които свалят кърлежите от тях, да ползват предпазни ръкавици! Опасните заболявания са хеморагичните трески. Иначе в градовете можем да се заразим (изследваме по 20-50 кърлежа на ден). Женските кърлежи (около 30%) носят лаймска болест, носят също ерихия, анаплазмоза.
Кърлежът обикновено носи повече от една бактериална инфекция. И когато се свали кърлежът от тялото и мястото се почисти, човекът трябва да вземе антибиотик. Наричаме го „екстрена профилактика“. Защото по този начин няма нужда да се изследваме и да развием инфекции.
Експерт: След дъжда ни нападат кърлежите
loading...