Директорките на благоевградските детски градини преминаха обучение за делегираните бюджети. То бе организирано от Регионалния съвет на КНСБ и СБУ – Благоевград, а в зала „22 септември“ дойдоха не само ръководителите на образователните институции в системата на предучилищното образование, но и счетоводители, синдикалните председатели в детските градини и училища в Благоевград, представители на местната изпълнителна власт.
„Във връзка с прехода към делегираните бюджети на детските градини предстоят поредица инициативи, така че да не останат неотговорени въпроси, да има яснота, комуникация, качество и екипност в нашата работа“, откри обучението зам. кметът по „Образованието и бизнес развитието“ Боряна Шалявска.
Областният председател на СБУ /Синдикат на българските учители/ Бонка Ичкова припомни, че това е поредното обучение за делегираните бюджети. В предишни срещи своя опит сподели директорът на 7-мо СУ д-р Лилия Стоянова, както и Радостина Спасова, директор на ДГ №11 в Перник, където системата е въведена и се прилага от години.
„През годините при предишните кметове съм гледала отклоняване на средства от детските градини и използването им не по предназначение. Средства, предназначени за възнаграждения, отиваха не където трябва. Затова и ние като цялата страна, макар и много закъснели, трябваше да поемем това предизвикателство и детските градини да преминат на делегиран бюджет, както е в цяла България“, каза Б. Ичкова и представи обучителя Гинка Василева, която е съветник на президента на КНСБ Пламен Димитров по въпросите на държавно делегираните дейности.
Като експерт в сферата на финансирането тя разясни структурата и процесите по формирането на държавния и общинския бюджет, нормативната база…
По време на обучението, продължило 4 часа, специалистът говори и за единните разходни стандарти за училищното и предучилищното образование за 2024 г., формулите за разпределение на средствата, национален бюджетен класификатор, работните заплати.
Г. Василева подробно запозна присъстващите и със задълженията на първостепенния разпоредител с бюджета, като такъв се явява общината, и на второстепенния /съответната детската градина, училище/.
„До края на месец февруари общините са длъжни да качат на сайтовете си информацията за изпълнение на бюджета към 31.01.2024 г. Може би в началото няма да публикуват, тъй като още нямат бюджет, но след това ще наваксат с качването на информацията“, посочи експерът. В залата се чуха коментари, че досега такава информация не се е появявала на страницата на Община Благоевград, при което специалистът заяви: „Те са задължени. И да, училищата, центровете имат сайтове, но ако детските градини нямат, то тази информация за изпълненията на делегираните бюджети трябва да бъде публикувана на страницата на първостепенния разпоредил. Така поне пише в закона на публичните финанси“, каза Г. Василева и допълни, че всяко тримесечие директорите имат задължението да се изготви отчет за изпълнението на бюджета и той трябва да бъде внесен на общото събрание на работниците и служителите за обсъждане.
„Когато се отчита тримесечието, е много важно да се направи анализ какво сме похарчили, какво остава и да вземаме разумни решения по отношение разходването на средствата“, акцентира финансистът и коментира, че второстепенните разпоредели, тоест детските градини, могат да правят компенсирани промени на приетия план по бюджета си през годината от параграф в параграф.
Г. Василева обърна и внимание, че при получаването на средствата общината трябва в 7-дневен срок да приведе парите по банковите сметки на детските градини /образователната институция/.
„Надявам се, че това правило го спазват общинарите. От държавния бюджет към общините няма никакво закъснение в това отношение, при същата ритмичност трябва да постъпват средствата и към вас. Тоест в посочения срок, на база на формулата, ежемесечно да ви бъдат превеждани дължимите средства“, каза още експертът.
Тя говори и за вътрешните правила за определяне на работните заплати, правилника за вътрешния трудов ред, длъжностните характеристики, КТД /колективния трудов договор/, за системата на предучилищното и училищното образование и не на последно място за преходните остатъци, като акцентира и препоръча преходните остатъци да са разумни и балансирани.
Г. Василева, която демонстрира изключително задълбочена подготовка и знания по тематиката, бе аплодирана в края на срещата, а ръководителите на детските градини изразиха мнение, че обучението е било изключително полезно и ползотворно.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА