Електронната система на МОН зацикли още в първия час на кампанията за прием на документи за гимназиите в Благоевград

С наплив на кандидат-гимназисти и родители започна подаването на документи за участие в първо класиране по държавния план-прием в 8 клас вчера в Благоевград.
Както е известно, за улеснение на родителите и на бъдещите осмокласници документи могат да се подават във всяко едно училище на територията на областта, с изключение на няколкото начални. Разбираемо, преобладаваща част от кандидатстващите предпочитат да се насочат към училищата, където са придобили основно образование, а репортер на „Струма“ провери каква е ситуацията на няколко места в града.


Още преди 8 часа сутринта в ІІІ ОУ се наблюдаваше раздвижване. В коридора на първия етаж бяха наредени чинове и столове, а по стените разлепени листовете с кодовете и специалностите на утвърдените 121 паралелки в обединени, средни училища, профилираните и професионалните гимназии в областта.
„Родителите често ни търсят за съдействие. Конкретно за подредбата на желанията нямат въпроси, тъй като са обсъдили това предварително вкъщи и са наясно. Най-често ни питат могат ли и какви съкращения да правят при изписването на самите желания“, коментираха от училищната комисия по приема.
По този повод учителите, ангажирани с кампанията, изрично обясняваха и даваха указания на родителите, че в отделните редове, предвидени за изброяване на желанията, е необходимо да се изпише пълното наименование на профила/ специалността от професия на паралелката, за която се кандидатства, и кода, а иначе съкращения могат да се правят в името на конкретното училище.
Към 8.30 часа се заформи опашка, а впечатление направи, че родители и ученици попълваха заявленията много внимателно, някои в продължение на повече от половин час. Самата обработка на документите, проверката на данните, сверяванията отнемаше средно по 10 минути, като от комисията коментираха, че качването на информацията в системата зависи от броя на посочените желания. Така например първият подал документи, кандидат-гимназистът Александър Христов, бе изброил 8 желания.


Интересен детайл от старта на кампанията бе, че две седмокласнички дойдоха без придружаващи ги родители, като обясниха, че са наясно с желанията си и ще си попълнят заявленията сами.
„Нито родителите могат да подадат документи сами, нито вие“, категорични бяха от комисията, при което момичетата взеха да звънят на майките си, за да дойдат до училището.
Истинско стълпотворение имаше в 8 СУ. Там бяха обособени три „пункта“. В две от стаите се попълваха заявленията, а в третата се обработваха и приемаха документите. Оказа се, че както и предходни години, още с пускането в 8 часа електронната система за прием на МОН стартира със затруднения. Имаше случаи да зацикля, да не може да се отвори, както и проблеми с въвеждането на данните. Специалисти разясниха, че техническите затруднения са свързани с голямото натоварване на платформата, която е единна и чрез нея се осъществява държавният план-прием в цялата страна.
Много добра организация бе създадена и в VІІ СУ, което е с най-много – общо 125 седмокласници. Там бяха обособени две комисии, а кетъринг залата бе превърната в приемна.
„Това, което съветваме учениците, е да изброяват повече желания, и то в няколко училища“, акцентира на основната препоръка зам. директорът Ирена Стамболиева. Тя разказа, че в годините е имало случаи, когато, знаейки, че балът им е висок, кандидат-гимназисти пишат само по едно-две желания. Това обаче е много рисково, защото за всяка една от паралелките могат да кандидатстват и ученици от цялата област, от страната и не се знае колко ще е най-високият минимален бал /б.р. резултатът на последния приет в дадената паралелка/. Накрая се оказва, че балът не стига за най-желаната и единствено посочена паралелка и бъдещият осмокласник може да стигне до трето класиране, което е крайно нежелателно, тъй като тогава се кандидатства само за останалите свободни места. Затова и най-важният съвет е да се пишат повече желания, като няма ограничение в броя на посочваните специалности по профили и професии.


Важно е да се знае, че за кандидатстване в професионални гимназии/паралелки е необходимо да се предостави медицинско свидетелство, издадено от личния лекар на седмокласника. И тъй като винаги има неразбрали родители, от училищните комисии разясниха, че на територията на община Благоевград има 4 професионални гимназии – Професионална гимназия по икономика /ПГИ/ „Иван Илиев“, Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия /ПГСАГ/ „Васил Левски“, Професионална гимназия по туризъм и лека промишленост /ПГТЛП/ „Гоце Делчев“, Благоевградска професионална гимназия /БПГ/ „Ичко Бойчев“. В V СУ „Георги Измирлиев“ се осъществява прием в професионална паралелка по професия „Графичен дизайнер“. Или казано с две думи, при кандидатстването за изброените училища/паралелки е необходимо да се предостави и медицинско свидетелство.
До 12 юли ще бъдат обявени и резултатите от първия етап на класирането. В периода 15-17 юли е записването на приетите ученици или подаване на заявление за участие във второ класиране. До 19 юли е обявяването на резултатите от второ класиране. След това следва записване, обявяване на незаетите места, подаване на документи за трето класиране…
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *