Стартира обществено обсъждане на новата система за електронен прием в 1 клас в Благоевград

От община Благоевград качиха за едномесечно обществено обсъждане новите правила за прием в 1 клас. Целта на новата система е да се въведе електроннна платформа за приема на първолаци. В мотивите кметът М. Байкушев посочва, че  целта на приемането на новата система е да се осигури сигурна защита на личните данни на деца и родители, да се оптимизира работата на училищните администрации, повишаване ефективността на общинската администрация, нова електронна услуга за гражданите на общината и не на последно място родителите да бъдат улеснени при процедурата при кандидатстването и да бъде постигната по-голяма бързина, прозрачност и публичност при организацията на приема.

От общината са изчислили, че за реализацията на инициативата Система за електронен прием са необходими следните средства: за обучение на потребителите, внедряване на плаформата, лиценз – еднократно заплащане по 1740 лв. с ДДС за училище. Абонаментната подръжка за 1 година е по 1176 лв. за училище. Училищата в града, реализиращи прием в 1 клас, са 10, от тях 5 основни и 5 средни училища. Простите изчисления показват, че за внедряването на електронния прием трябва да се плати 17 400 лв. еднократно и по 11 760 лв. на година.

На запитване от вестник „Струма“ дали въпросните разходи ще са за сметка на училищата или на общината от пресцентъра отговориха: Ще бъдат поети от общината.

Важно е да се отбележи, че с приемането на новия закон за предучилищното и училищното образование през 2016 г. до настоящия момент е приета и действа една-единствена система, която бе разработена от екипа на тогавашния кмет Атанас Камбитов. Вече 8 години приемът на първокласници е свързан с напрежение, а основната причина е, че някои училища са по-предпочитани и към тях концентрацията на кандидат- ученици е по-голяма, отколкото са местата. Директори и експерти са категорични, че единственият начин за разрешаване на проблемите е въвеждането на електронен прием, какъвто от години действа в големите общини. Първата стъпка за това е свързана с ново райониране, тоест определяне прилежащите територии на всяко от 10-те училища в Благоевград, реализиращи обучение в начален етап.

Както „Струма” писа, на среща, проведена миналия месец, от отдел „Образование” на общината предоставиха на директорите карти с описание на улиците, кварталите, местности и селата, влизащи в районите на училищата. Новото и различното е, че 8 СУ, 11 ОУ и 9 ОУ ще са с общ район. Също така улиците на Предел махала са описани и влизат в прилежащите територии на всички училища, а не както досега само на СУИЧЕ, 8 СУ, 11 ОУ и 9 ОУ.

 Промени има и точкуването. Вместо досегашните 100 точки, кандидат-учениците от първа група, чиито постоянен/настоящ адрес в район на училището не е променян в последните над 3 години преди подаване на заявлението, ще получават по 300 точки. Толкова ще се дават и на деца, чиито братя или сестри до 12-годишна възраст са ученици в същото училище, независимо от постоянния/настоящия им адрес. От 80 на 200 се вдигат точките за втора група деца с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият им адрес е променен в периода през последните от 1 до 3 години преди подаването на заявление. Трета група – кандидат-ученици с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището, но постоянният/настоящият им адрес е бил променен през последната една година, ще получават 100 точки . Деца с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището към деня на подаване на заявлението ще са с 50 точки, вместо досегашните 40. Допълнителни по 3 точки ще се дават, ако кандидат-ученикът е от семейство с повече от две деца, завършил е подготвителната група на даденото училище, е с трайни увреждания над 50%, с двама или един починали родител…    

Съгласно предвидените промени в проекта е упоменато, че родителят (настойникът) има право да посочи до 10 (десет) желани училища в заявлението си за участие в централизирано електронно класиране за прием. За всяко от желанията се взима предвид само един от адресите – постоянен или настоящ, който е по-благоприятен за детето. Класирането се извършва в три етапа, като всяко дете може да бъде класирано само в едно училище.
„Децата се класират въз основа на съответствието към общи допълнителни критерии в низходящ ред по брой точки”, пише още в проекта на системата. Важно е да се отбележи, че поредността на желанията също е допълнителен критерий. Първо желание е 10 точки, второ – 9 …десето желание е 1 т. При кандидати с равен брой точки класирането се подрежда по случайно число във възходящ ред. Случайните числа се генерират за всяко класиране. Също така, ако детето не е класирано на първо класиране, то участва със същия входящ номер за следващо класиране. Близнаците участват в класиране с един входящ номер и с едно заявление, като в заявлението се вписват данните на децата близнаци. Децата близнаци се класират над утвърдения брой ученици в паралелка. „Когато прилагането на горепосочените критерии обективно води до обособяване на една или повече паралелки с ученици, чийто майчин език е ромски, тези деца може да се насочват за записване в първи клас в училища с други прилежащи райони от населеното място, в които има незаети места”, е записано с черни букви в проекта на системата. В предлаганата система е разписано, че родителите могат да подават заявления за участие в централизирано електронно класиране за прием в първи клас: по електронен път (онлайн); в училището, посочено като първо желание за прием в заявлението.

На заинтересованите лица се предоставя 30-дневен срок, считано от 15.11.2024 година за предложения и становища по настоящия проект за система от правила за прием в първи клас на общинските училища на община Благоевград.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *